Dienas ziņas

Mājās uzbur ziemas pasaku

Dienas ziņas

Mājražotāju produkcijas veikals Kandavā cīnīsies par izdzīvošanu

ES sāk Covid-19 masu vakcinācijas kampaņu

Eiropas Savienībā uzsākta vakcinācija pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) piedzīvo vēsturisku dienu, jo vairākās bloka dalībvalstīs sākusies ilgi gaidītā vakcinācija pret bīstamo koronavīrusu Covid-19. Vakcīna paver cerību, ka Eiropa 2021. gadā varētu atkopties no pandēmijas, kas šajā gadā visu apstādināja un radīja ciešanas miljoniem cilvēku.

Eiropas Savienībā uzsākta masveida vakcinācija pret Covid-19
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

ES dalībvalstis, tostarp Latvija, sestdien saņēma pirmās uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” kopīgi radītās Covid-19 vakcīnas devas. Vācijā, Ungārijā un Slovākijā bez vilcināšanās sāka iedzīvotāju vakcināciju.

Vācijā vienu no pirmajām vakcinēja 101 gadu veco Edīti Kvoicallu, kura dzīvo veco ļaužu aprūpes namā Halberštates pilsētiņā Saksijas-Anhaltas federālajā zemē. Šajā pansionātā vakcīnas pirmo devu vakar saņēma 40 iemītnieki un 10 darbinieki, vēsta raidsabiedrība “Deutsche Welle”.

ES pēc iedzīvotāju skaita lielākajā dalībvalstī Vācijā vakcinācijas kampaņa oficiāli sākās svētdien. Kā pirmos vakcinēs iedzīvotājus, kuri ir vecāki par 80 gadiem, aprūpes namu iemītniekus un darbiniekus, kā arī veselības aprūpes darbiniekus.

Vācijas veselības ministrs Jenss Špāns paziņojis, ka līdz gada beigām valstij piegādās 1,3 miljonus vakcīnas devu, bet līdz janvāra beigām dozu skaitam būtu jāpieaug līdz 700 tūkstošiem nedēļā. Sagaidāms, ka līdz marta beigām Vācijai būs piegādāti vairāk nekā 10 miljoni “Pfizer” un “BioNTech” vakcīnas devu. Vācijā konferenču centros, arēnās un citur plānoti vairāki simti vakcinācijas centru.

Čehijā vakcīnu saņēma premjerministrs Andrejs Babišs kopā ar 95 gadus veco Emīliju Repikovu, 2. pasaules kara veterāni. Premjers mēģina palielināt sabiedrības atbalstu vakcinācijai. Čehijā, tāpat kā citās Eiropas valstīs, sabiedrības attieksme pret vakcinēšanos nav viennozīmīga.

Masveida vakcināciju svētdien uzsāka arī Francija, Itālija, Austrija, Polija, Portugāle, Spānija, Igaunija un Lietuva.

Mūsu kaimiņvalstī Lietuvā svētdien pulksten astoņos no rīta vienlaikus sāka vakcinēt mediķus, kuri aprūpē ar Covid-19 inficētos pacientus.

Tuvākajās dienās plānots vakcinēt gandrīz 10 tūkstošus medicīnas aprūpes darbinieku Viļņas, Kauņas, Klaipēdas, Šauļu un Paņevēžas reģionā. Viļņas un Kauņas reģioni katrs saņēmuši gandrīz 3000 vakcīnas devu, Klaipēdas reģions – nedaudz mazāk par 2000, bet Šauļu un Paņevēžas reģioni – katrs pa 975 dozām.

Rēķinot uz vienu iedzīvotāju, tieši Lietuvā Covid-19 pēdējās divās nedēļas izplatījies visstraujāk ES. Mūsu dienvidu kaimiņvalstī pirmā poti saņēma medmāsa Lietuvas galvenajā – Viļņas Universitātes slimnīcā. Lietuva trīs mēnešu laikā plāno ar Covid-19 vakcīnu sapotēt visus mediķus, kuri tam piekritīs.

“Būs mierīgāk strādāt, mazāk biedējoši. Lai gan izskatās, ka esam iemācījušies sadzīvot ar šīm briesmīgajām lietām, bet pote dos lielāku sirdsmieru,” sacīja Klaipēdas Universitātes slimnīcas mediķe.

Lietuvas Medicīnas zinātņu universitātes Kauņas klīnikas ģenerāldirektors Renalds Jurkevičs sacīja, ka mediķiem, kuri atrodas frontes pirmajā līnijā, vakcinācijas uzsākšana ir svētku diena.

“Cilvēki ilgu laiku ir cerējuši, ka šajā karā beidzot būs izrāviens – vakcīna. Šī ir diena, kad sākas operācija, kas var palīdzēt izbeigt karu pret šo slimību. Pirmdien mēs vakcinēsim ne tikai Kauņas klīnikas darbiniekus, bet arī 11 Kauņas reģiona slimnīcu darbiniekus,” atklāja Jurkevičs.

Igaunijā vakcinācija oficiāli sākās svētdien pulksten 11.00.

Kohtla-Jervē pirmā vakcīnu saņēma Austrumviru Centrālās slimnīcas mediķe Jeļena Rozinko. “Esmu ārste rezidente infekcijas slimību jomā un kopš septembra strādāju Austrumviru Centrālās slimnīcas Covid-19 nodaļā,” sacīja Rozinko. Pirmās potes saņēmēja Igaunijā pajokoja, ka no adatām viņai nav bail, bet daudzo videokameru skaits gan liekas mazliet biedējošs. 

Pirmie vakcīnu saņems slimnīcu un doktorātu darbinieki Austrumviru apriņķī, Tallinā un Tartu – šie ir reģioni, kur Covid-19 Igaunijā patlaban izplatās visstraujāk.. Nākamnedēļ vakcinācija pakāpeniski sāksies visā Igaunijā. Janvārī sāks vakcinēt iedzīvotājus, kas ietilps pārējās riska grupās.

Igaunija sestdien saņēma 9750 “Pfizer” un BioNTech” vakcīnas devas, kuras paredzētas nedaudz mazāk kā 5000 cilvēku imunizēšanai.

Pirms ES masveida vakcināciju pret Covid-19 uzsāka Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Kanāda, ASV, Šveice, Serbija, Singapūra un Saūda Arābija.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) pirmdien apstiprināja farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai tuvākajās dienās. Veselības ministrijā informēja, ka vakcīna "Comirnaty" klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 44 000 cilvēku, sevi pierādījusi kā drošu iespēju pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti