Eiropas Parlamenta vēlēšanas šodien notiek 21 valstī; Nīderlandē uzvara sociāldemokrātiem

Lai gan Latvijā Eiropas Parlamenta vēlēšanas jau ir noslēgušās, vairums Eiropas valstu pilsoņu pie balsošanas urnām dodas tikai šodien. Vēlēšanas svētdien notiek 21 no 28 Eiropas Savienības valstīm. Un vēlu vakarā, kad Itālijā tiks slēgti balsošanas iecirkņi, tiks oficiāli paziņoti rezultāti. Pagaidām zināmi rezultāti tikai no vēlētāju aptaujām, un Nīderlandē tās liecina par sociāldemokrātu uzvaru.

Vēlēšanas pārējās ES valstīsArtjoms Konohovs/LR

  Kopumā Eiropā balsošana aizsākās ceturtdien. Tad pie vēlēšanu urnām devās Lielbritānijas un Nīderlandes iedzīvotāji. Piektdien balsoja īri, bet sestdien tāpat kā Latvijā vēlēšanas norisinājās arī Čehijā, Slovākijā un Maltā.

  Visvēlāk iecirkņi tiks slēgti Itālijā. Tas būs pusnaktī pēc Latvijas laika. Tad arī tiks paziņoti visi tobrīd pieejamie oficiālie rezultāti, pastāstīja Eiropas Parlamenta preses sekretārs Jānis Krastiņš.

  "Bet tas nenozīmē, ka nebūs pieejama cita informācija par vēlēšanām. Latvijas un arī citu valstu gadījumā ir pieejamas ziņas par vēlētāju aktivitāti. Un šis aizliegums publicēt rezultātus attiecas tikai uz valstīm un oficiālajiem rezultātiem. Tas nozīmē, ka tā dēvētos "exit poll" vai pie vēlēšanu iecirkņiem veikto aptauju rezultātus valstīs, kur tādi tiek veikti, varēs izziņot arī ātrāk," stāstīja Krastiņš.

  Minētās vēlētāju aptaujas liecina, ka Nīderlandē negaidītu uzvaru ir guvuši sociāldemokrāti. Tas ir liels pārsteigums, jo ne tik sen notikušajās vietējās vēlēšanās šī partija piedzīvoja graujošu sakāvi. Tādēļ Nīderlandes sociāldemokrātu panākumi Eiropas līmenī tiek skaidroti ar to, ka saraksta priekšgalā bija Franss Timmermanss.

  Pēc nobalsošanas Hērlenes pilsētā Timmermanss vaļsirdīgi atzina, ka atdeva balsi pats par sevi, un iezīmēja, ko gatavojas darīt, ja kļūs par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju:

  "Mūsu pirmais uzdevums ir klimata krīzes risināšana. Nekas nav svarīgāks par klimata krīzi. Viss pārējais ir tam pakārtots. Tā būtu mana pirmā prioritāte.

  Es uzskatu, ka Eiropas Komisijas priekšsēdētājam būtu pašam jāuzņemas atbildību par klimata krīzes apkarošanu. Viņam ir jābūt arī iesaistītam lielāka sociālā nodrošinājuma veidošanā Eiropā, panākot, ka lielie uzņēmumi beidzot sāk maksāt nodokļus visā Eiropas Savienībā. Tāpat ir būtiski, lai mēs visi paliekam vienoti."

  Timmermanss ir spilgts politiķis, kurš runā septiņās valodās. Pašlaik viņš ir Eiropas Komisijas pirmais priekšsēdētāja vietnieks. 

  Timmermanss ir izvirzīts par visu Eiropas sociāldemokrātu vadošo kandidātu. Tomēr viņa izredzes kļūt par Žana Kloda Junkera pēcteci būs atkarīgas no tā, kādi rezultāti šis politiskās ģimenes partijām būs pārējās Eiropas Savienības valstīs. Ir sevišķi svarīgi tas ir Francijā un Vācijā, no kurām nāk daudz deputātu. Un tur priekšvēlēšanu aptaujas sociāldemokrātiem nesola spožus panākumus.

  Turklāt par Timmermansu nav gatavi iestāties arī viņa politiskās ģimenes biedri Rumānijā. Lielā mērā tādēļ, ka Timmermanss savā pašreizējā amatā ir asi kritizējis Rumānijas valdošo partiju par korupciju un valsts nozagšanu. 

  Rumānijas Sociāldemokrātiskās partijas ģenerālsekretārs Kodrins Štefanesku ir publicējis video, kurā tautastērpos ģērbtie bērni dzied dziesmu ar vārdiem: "Zaļā ķirbja lapa, es negribu Timmermansu, jo viņš ir neobjektīvs cilvēks no tulpju zemes."

  Rumāņu sociāldemokrāti apgalvo, ka viņi šo dziesmu nav pasūtījuši. Tā esot tautas sacerēta. Tomēr diezgan profesionāli veidotais videoklips vedina domāt par pretējo.

  Savi vadošie kandidāti uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja posteni ir arī citām politisko partiju saimēm. Viens no redzamākajiem ir Eiropas Tautas partijas grupas pārstāvis vācietis Manfrēds Vēbers un liberāldemokrātu politiķe no Dānijas Margrēte Vestagere. Jau tagad ir skaidrs, ka cīņa par vadošajiem amatiem pēc vēlēšanām tikai sāksies.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti