Eiropas Komisija nosaka deviņu mēnešu derīguma termiņu Covid-19 sertifikātiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Komisija otrdien apstiprināja noteikumus, kas paredz noteikt deviņu mēnešu (270 dienu) derīguma termiņu digitālajam Covid-19 vakcinācijas sertifikātam, kas tiek izmantots Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Visām dalībvalstīm vajadzēs pieskaņoties šim termiņam, lai Covid-19 sertifikāta īpašnieki varētu brīvi ceļot ES teritorijā.

Jaunā kārtība attiecas uz Covid-19 sertifikātu izmantošanu ceļojumiem Eiropas Savienībā, bet Eiropas Komisija iesaka šādu kārtību noteikt arī sertifikāta izmantošanai dalībvalstu iekšienē, lai visās ES dalībvalstīs būtu skaidra un vienota sistēma.

Vairākas ES dalībvalstis jau ir pieņēmušas noteikumus, ka cilvēki, kuri ir saņēmuši divas Covid-19 vakcīnas devas, vairs netiks uzskatīti par pilnībā vakcinētiem, ja vien nebūs saņēmuši arī balstdevu.

Lai panāktu strauju un plašu balstvakcināciju, kas šobrīd ir labākā aizsardzība pret Covid-19 omikrona paveidu, jāsper papildu soļi, otrdien Latvijas valdības sēdē sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Viņš rosināja arī Latvijā lemt par Covid-19 sertifikāta derīguma termiņu. Koalīcijas politiķi šonedēļ esot konceptuāli vienojušies par termiņa noteikšanu, bet tuvākajā laikā jāvienojas par konkrētu termiņu un citām detaļām, sacīja ministrs.

Eiropas Savienībā sertifikāta derīguma termiņš noteikts atbilstoši Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra vadlīnijām, kas paredz, ka sešus mēnešus pēc pirmā Covid-19 vakcinācijas kursa pabeigšanas ieteicams saņemt vakcīnas balstdevu. Šim termiņam pievienoti vēl trīs mēneši, lai dalībvalstis varētu nodrošināt, ka visiem pilsoņiem ir iespēja saņemt Covid-19 vakcīnas balstdevu.

Paredzams, ka jaunā kārtība stāsies spēkā no nākamā gada 1. februāra.

“Vakcinācijas sertifikātu deviņu mēnešu derīguma termiņš nodrošinās iedzīvotājiem un uzņēmumiem pārliecību, ka varēs droši plānot savus ceļojumus. Tagad dalībvalstu uzdevums ir nodrošināt, lai ātri būtu pieejamas balstdevas, kas aizsargās mūsu veselību un veicinās drošu ceļošanu,” vēsta Eiropas Savienības tieslietu komisārs Didjē Reinderss.

Vakcinācijas sertifikāti būs derīgi deviņus mēnešus kopš pēdējās Covid-19 vakcīnas devas saņemšanas. Vienas devas Covid-19 vakcīnai, ko ražo “Janssen”, tās būs 270 dienas pēc pirmās un vienīgās devas.

Savukārt divu devu vakcīnām (“Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un “Novavax”) sertifikāta derīguma termiņš būs 270 dienas pēc otrās devas saņemšanas (šāds termiņš būs arī gadījumā, ja cilvēks saņēmis vakcīnu pēc Covid-19 izslimošanas, kad pietiek ar vienu vakcīnas devu).

Pagaidām nav plānots noteikt derīguma termiņu tiem Covid-19 sertifikātiem, kas būs izsniegti pēc vakcīnas balstdevas saņemšanas.

Eiropas Komisija uzsver, ka visām dalībvalstīm būs pienākums pieņemt ceļošanai domātos Covid-19 sertifikātus ar deviņu mēnešu derīguma termiņu; tās nevarēs noteikt garāku vai īsāku termiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti