Eiropas Komisija: Jāstiprina centieni integrēt čigānus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Savienības valstīm ir jāstiprina centieni integrēt čigānus, paziņojusi Eiropas Komisija. Progresa ziņojumā par šo jautājumu Brisele kritizē dalībvalstis par nepietiekamiem pūliņiem, un aicina čigānu situācijas uzlabošanai piešķirt vairāk līdzekļu.

Eiropas Komisija centieniem integrēt Eiropas Savienības valstīs dzīvojošos romus, īpaši pievērsās pirms trim gadiem, kad Francijas valdība uzsāka masveidā izlikt čigānus no nelikumīgi ierīkotajām nometnēm un viņus deportēt uz izcelsmes valstīm - Rumāniju un Bulgāriju. 2011. gadā tika pieņemta Eiropas Savienības programma, izstrādājot nosacījumus romu efektīvai iekļaušanai visās dalībvalstīs.

Aizvadītajā nedēļā Eiropas Komisija publicēja ziņojumu par čigānu integrācijas sekmēm. Kaut gan daudzas dalībvalstis ir spērušas soļus šajā virzienā, vēl daudz kas ir darāms, secinājusi Brisele. Vairums kopienas valstu neesot piešķīrušas pietiekami līdzekļu stratēģiju īstenošanai, un būtu jāpieliek lielākas pūles, lai izskaustu diskrimināciju un izskaidrotu romu integrācijas sociālos un ekonomiskos ieguvumus.

„Eiropas Savienības programma romu integrācijai bijusi spēkā jau vairāk nekā divus gadus. Dalībvalstis ir parādījušas apņemšanos un iesniegušas nacionālās stratēģijas čigānu integrācijai. Bet, godīgi sakot, starp apņemšanos un rīkošanos ir liela plaisa,” atzīst tieslietu komisāre Viviāna Redinga. „Progress ir, taču tie vairāk bijuši izņēmuma gadījumi nekā norma. Mēs gandrīz katru dienu redzam ziņojumus par romu tautības cilvēkiem, kas dzīvo geto, cieš no diskriminācijas vai rasistiskiem apvainojumiem. Es zinu, ka starp dalībvalstu politiķiem čigānu integrācija nav populārs temats, bet tā ir nepieciešama.”

Eiropas Komisija iesaka valstīm īstenot atbalsta pasākumus, lai likvidētu čigānu nošķirtību no pārējiem iedzīvotājiem, īpaši pievēršoties četrām jomām - izglītības pieejamībai, nodarbinātībai, veselības aprūpei un dzīvesvietas nodrošināšanai. Viens no Briseles uzstādītajiem mērķiem - panākt, ka visi romu tautības bērni pabeidz vismaz pamatskolu. Sociālo lietu un integrācijas komisārs Lāslo Andors norādīja uz statistiku, ka kopienā nabadzībā dzīvo četri no pieciem čigāniem, strādā tikai viens no trim, bet pirmskolas mācību iestādi vai bērnu dārzu apmeklē puse romu bērnu.

„Dalībvalstīm, jo īpaši tām, kurām ir lielas čigānu kopienas, ir steidzami un enerģiski jāveicina vienlīdzīgas iespējas romiem iegūt kvalitatīvu izglītību un pieeju darba tirgum. Citādi valstis nespēs aizvērt plaisu starp romiem un citām tautībām, un līdz ar to neizdosies sasniegt 2020. gada Eiropas izaugsmes stratēģijas mērķus izglītības, nodarbinātības un nabadzības mazināšanas jomā,” brīdina integrācijas komisārs Lāslo Andors.

Eiropas Savienībā dzīvo 10-12 miljoni čigānu, aptuveni puse no tiem - Rumānijā, Bulgārijā un Ungārijā. Šīs trīs valstis, kā arī Čehiju un Slovākiju, Brisele īpaši aicina pievērsties čigānu integrācijas jautājumiem. Kaut daļa valstu kritizēta par nepietiekamiem pūliņiem, Eiropas Komisija izcēlusi arī pozitīvus piemērus. Rumānija ir paredzējusi 15 tūkstošus vietu romu skolēniem un studentiem skolās, universitātēs un profesionālās apmācības iestādēs, bet Spānija ir apmācījusi vairāk nekā 150 policijas darbinieku rīcībai etniskās diskriminācijas gadījumos. Savukārt, Bulgārija čigānu integrācijai spējusi efektīvāk piesaistīt Eiropas Savienības līdzekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti