Ēģiptē sāk veidot jaunu konstitūciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ēģiptē sākts darbs pie jaunās konstitūcijas izstrādes. Gaidāms, ka tas ilgs trīs mēnešus. Tad paredzēts referendums par pamatlikuma apstiprināšanu, kas savukārt pavērs ceļu uz parlamenta vēlēšanām. Gāztā prezidenta Mohameda Mursi pārstāvētā Musulmaņu brālība kategoriski noraida centienus mainīt konstitūciju, un ir stādījusi priekšā pati savu plānu politiskās krīzes izbeigšanai.

Ēģiptes armijai gāžot prezidentu Mohamedu Mursi, tā apturēja arī konstitūcijas darbību. Pamatlikumu pērn izstrādāja īpašs panelis, kurā dominēja Musulmaņu brālības un to atbalstošie politiskie spēki. Konstitūcija tika apstiprināta decembrī pretrunīgi vērtētā referendumā. Kaut gan pamatlikumu atbalstīja divas trešdaļas balsotāju, aktivitāte bija zema - tikai 33%. Mursi opozicionāri kritizēja konstitūciju kā pārāk islāma likumos balstītu, ka tā neaizsargā vārda un reliģijas brīvību, bet prezidentam piešķir pārāk lielas pilnvaras.

Svētdien darbu sāka īpaša komisija, kuras uzdevums būs ieviest labojumus pamatlikumā. Komisijas sastāvā ir desmit tieslietu eksperti - universitāšu profesori un tiesneši. Viņiem ir 30 dienas laika, lai izpildītu savu uzdevumu. Konstitūcijas labojumu priekšlikumi tad tiks stādīti priekšā citai komisijai. Tajā būs 50 cilvēki - politiķi, reliģisko grupu pārstāvji, jaunieši un militāristi. Šai grupai tad būs divi mēneši laika, lai izskatītu priekšlikumus, pirms par jauno konstitūciju tiks rīkots referendums, pēc kura savukārt varēs notikt parlamenta vēlēšanas.

Sākotnējās komisijas vadītājs, Ēģiptes pagaidu prezidenta padomnieks tieslietu jautājumos Ali Avads norādīja, ka šonedēļ panelis pieņems ierosinājumus labojumiem no visām politiskajām grupām. Arī jaunais premjerministrs Hazems Beblavi aicināja visas partijas izteikt savu viedokli mierīgā veidā, un izvairīties no vardarbības.

Kopš Mursi gāšanas jūlija sākumā protestos un sadursmēs bojā gājuši vairāki desmiti cilvēku. Viņa atbalstītāji turpina plašas demonstrācijas, kamēr pats bijušais prezidents joprojām atrodas mājas arestā, pat neskatoties, ka arī starptautiskā sabiedrība aicina viņu atbrīvot, un Mursi nav izvirzītas apsūdzības.

Viņa pārstāvētā Musulmaņu brālība neatzīst ne jauno pagaidu valdību, ne centienus mainīt konstitūciju. Tagad kustība piedāvājusi pati savu priekšlikumu politiskās krīzes atrisināšanai. Tā pamatā ir prasība Mursi atgriezt prezidenta amatā un atjaunot līdzšinējās konstitūcijas darbību. Brālība sola- kad Mursi atgriezīsies, tad turpinās aizsāktās uz pamatlikumu balstītās reformas, un organizēs visaptverošu dialogu starp politiskajiem spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti