Labrīt

Jānim Streičam - 80. Citāti no filmas "Cilvēka bērns"

Labrīt

Valka pārvēršas par alkohola tirdzniecības lielpilsētu

EESK: EK beidzot jāpieņem skaidra nostāja attiecībā par atomenerģētikas nākotni

EESK: Eiropas Komisijai beidzot jāpieņem skaidra nostāja attiecībā uz atomenerģētikas nākotni

Eiropas Komisijai  (EK) ir jāpieņem skaidra un izsvērta nostāja par to, kāda būs atomenerģētikas nozare Eiropas Savienībā un arī jāpārskata sava pieeja, komunicējot par šiem jautājumiem - šādu aicinājumi paudusi Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) , kura arī uzskata, ka nākotnē jautājumos, kas skar atomenerģētikas politiku Eiropā, ir aktīvāk jāiesaista pilsoniskā sabiedrība.

Atomenerģētikas nākotne ir politiski jūtīgs jautājums lielākajā daļā Eiropas Savienības dalībvalstu, bet pastāvošās krasās atšķirības sabiedrības viedoklī norāda uz to, ka Eiropas Savienības līmenī ir nepieciešams vienoties par vienotu un skaidru metodoloģiju, kā novērtēt lēmumus, kas skar atomenerģētikas politikas attīstību gan no kodoldrošības, gan ekonomiskā izdevīguma, gan energoapgādes drošības viedokļa.

Šādu viedokli savā ziņojumā paudusi Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja, nevairoties paust kritisku jautājumu par Eiropas Komisijas līdzšinējo nostāju jautājumos, kas skar atomenerģētikas nākotni.

EK nereti mēdz saņemt kritiku gan par to, ka tās attieksme pret atomenerģētiku ir pārāk pielaidīga, gan arī par to, ka tā nozarei pievērš pārāk mazu uzmanību. Eiropas Komisijas pārstāve Lusija Kodē, pavasarī atspēkojot Vācijas medijos izskanējušu apgalvojumu par to, ka komisija jau ir paudusi atbalstu atomenerģētikas nākotnes attīstībai Eiropā, norādīja, ka līdz šim Eiropas Komisijas paustais viedoklis attiecās tikai uz nozares tehnoloģiju pētījumiem, un lēmums par atomenerģētikas attīstību nemainīgi paliek dalībvalstu kompetencē:

''Kā jau teicu, tas ir konsultāciju dokuments ekspertiem, un tas nekādā gadījumā nav kāds gala dokuments, kurš kaut kādā veidā paustu Eiropas Komisijas viedokli. Ko šī nodomu deklarācija nozīmē? Tas ir vienkārši vadlīniju dokuments Eiropas Komisijai, dalībvalstīm un pētījumu institūtiem to īstenotajās izpētes un attīstības programmās. Un vēlos arī vēlreiz izmantot iespēju un atgādināt, ka

dalībvalstu gala lēmums par to, vai izvēlēties kodolenerģiju kā vienu no avotiem enerģijas piegāžu nodrošināšanai, ir nacionālas kompetences jautājums. Un šajā ziņā nav notikušas nekādas pārmaiņas.''

Diskusijas par atomenerģētikas nākotni Eiropā ir saasinājis Lielbritānijas valdības lēmums atbalstīt tālāko Hinklijpointas atomelektrostacijas attīstību, nodrošinot tai garantētu elektroenerģijas iepirkuma cenu. Atomenerģētikas pretinieki lēmumu jau ir nosaukuši par skandalozu, bet Krievijas atomenerģētikas koncerna ''Rosatom'' valdes loceklis Kirils Komarovs to novērtējis kā labu ziņu industrijai.

''Runājot par Hinklijpointu – tā pilnīgi noteikti ir ļoti laba ziņa visai atomenerģētika industrijai, un tas ir labs apstiprinājums tam, ka britu valdība ne tikai atbalsta atomenerģētikas tālāko attīstību, bet ir gatava šo attīstību balstīt arī tiešā veidā, finansiāli, ar šo garantēto iepirkumu cenu. Mani nedaudz uztrauc tikai fakts, ka šī iepirkuma nākotnes cena šķiet mazliet augstāka, nekā būtu nepieciešams. Jo jau šobrīd atomenerģētikas industrijai tiek pārmestas ļoti augstas izmaksas, un var ciest tās tēls. Bet kopumā šī ziņa ir ļoti nozīmīga,'' norādīja Komarovs.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja savukārt savā ziņojumā atzīst, ka jautājumā par atomenerģētiku ir nepieciešams izsvērts lēmums, jo nozare ir viens no Eiropas nozīmīgākajiem enerģijas avotiem ar zemu oglekļa izmešu apjomu, tā nodarbina aptuveni pusmiljonu strādājošo, un lēmumi attiecībā uz nozares attīstību būtiski ietekmēs arī Eiropas enerģētikas tirgus attīstību un investīcijas ekonomikā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti