Džonsons: Ja Brisele nepiekritīs kompromisam, «Brexit» būs bez vienošanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lielbritānija ir piedāvājusi Eiropas Savienībai (ES) "Brexit" kompromisa variantu, un arī ES ir jāpiekrīt kompromisiem. Pretējā gadījumā Lielbritānijai būs jāizstājas no ES bez vienošanās. To trešdien, 2. oktobrī, britu Konservatīvās partijas konferencē apstiprinājis premjerministrs Boriss Džonsons. Šī runa gan izpelnījusies pamatīgu kritikas vilni, komentētājiem apsūdzot Džonsonu par valstsvīra dotību un skaidru politikas piedāvājumu trūkumu. 

ĪSUMĀ:

  • Lielbritānija šodien iesniegs savu alternatīvo izstāšanās līguma piedāvājumu ES sarunvedējiem.
  • Džonsons Konservatīvās partijas gadskārtējā konferencē dokumentam pievērsās salīdzinoši maz.
  • Viņš uzsvēra, ka Lielbritānija ir pret muitas pārbaudēm uz Ziemeļīrijas un Īrijas robežas vai tās tuvumā.
  • Britu premjers norādīja, ka jaunais piedāvājums ir kompromiss, kam būtu jānāk arī no ES puses.
  • Džonsons piedāvājumu šodien telefoniski apspriedīs ar Eiropas līderiem; rīt to vērtēs britu parlaments.

Džonsons: Ja Brisele nepiekritīs kompromisam, «Brexit» būs bez vienošanās
00:00 / 03:14
Lejuplādēt
Britu premjerministra Džonsona uzruna valdošās Konservatīvās partijas gadskārtējā konferencē tika gaidīta ar lielu nepacietību. Galvenokārt jau tāpēc, ka Apvienotā Karaliste pašlaik atrodas ļoti sarežģītā politiskā situācijā. Tuvojas noteiktais "Brexit" datums, turpinās sarunas ar Briseli par izstāšanās noteikumiem, parlamenta darbība faktiski ir paralizēta, bet pats Džonsons ir cietis vairākus apkaunojošus zaudējumus parlamenta balsojumos.

 

Pirms Džonsona uzrunas kļuva zināms, ka tieši trešdien, 2. oktobrī, Lielbritānija iesniegs savu alternatīvo izstāšanās līguma piedāvājumu ES sarunvedējiem. Tieši tāpēc tika sagaidīts, ka Džonsons savā uzrunā sniegs lielāku skaidrību par jaunajā dokumentā izteiktajiem piedāvājumiem. Dažādiem spilgtiem un opozīcijas partijas noniecinošiem citātiem pārpildītajā runā, kas Džonsonam ir visai raksturīgas, premjerministrs minētajam dokumentam pievērsās salīdzinoši maz.

Premjers gan uzsvēris, ka Lielbritānija ir pret jebkādām muitas pārbaudēm uz Ziemeļīrijas un Īrijas robežas vai tās tuvumā,

tā turpinās ievērot miera procesu un respektēs Lielās piektdienas miera līgumu, saglabās pašlaik spēkā esošo regulējumu dažādās jomās visā Īrijas salā, vienlaicīgi izstājoties no ES kā vienota valsts.

"Jā, šis ir kompromiss no Apvienotās Karalistes puses, un es ceru, ka mūsu draugi to sapratīs un arī piekritīs kompromisam no savas puses. Jo, ja mums neizdosies panākt vienošanos, kas patiesībā ir tehniskas diskusijas par konkrētām nākotnes muitas pārbaudēm laikā, kad šīs tehnoloģijas visu laiku attīstās, nav šaubu, kāda ir alternatīva.

Alternatīva ir bezvienošanās izstāšanās. Mēs to nevēlamies, un tas nebūt nav iznākums, kuru mēs gribam.  Taču, draugi, es gribu jums pateikt, ka mēs šādam iznākumam esam gatavi," sacīja Lielbritānijas premjers.

Pēc Džonsona vārdiem, arvien lielākam skaitam britu sākot šķist, ka kāds viņus cenšas apmuļķot un ka ir spēki, kuri vienkārši nevēlas, lai "Brexit" vispār notiktu. Taču šāds iznākums atstātu smagas sekas uz visu britu demokrātiju.

Savā uzrunā Džonsons lielu uzmanību pievērsis Konservatīvās partijas un viņa valdības plāniem ieguldīt līdzekļus infrastruktūrā un tehnoloģijās. Premjerministrs īpaši slavējis britu sasniegumus, aicinot lielāku uzmanību pievērst tieši produktivitātes vairošanai.

Taču, kā norāda vairāki britu politikas komentētāji, šajā Džonsona uzrunā ir trūcis paša galvenā – konkrētu viņa politikas prioritāšu.

Ir uzskaitīti līdzšinējie sasniegumi, kas varētu būt skaidrojams ar gatavošanos nākamajām parlamenta vēlēšanām, taču nekādu jaunu piedāvājumu nav. Tāpat ne ar vārdu nav pieminēta ārpolitika un mūsdienu globālās politikas izaicinājumi. Un, kas ne mazsvarīgi - nav arī nekādu jaunu detaļu par jauno "Brexit" piedāvājumu. Turklāt, kā uzsver BBC komentētājs Niks Robinsons, ja Īrijas robežas problēmu Džonsons uzskata tikai par tehnisku jautājumu, tad, pēc ES domām, runa ir par mieru Īrijā, Eiropas ideālu un vienotā tirgus aizsardzību. Un šāda viedokļu atšķirība diez vai ir pārvarama.

Sagaidāms, ka trešdienas vakarā Džonsons britu piedāvājumus telefoniski apspriedīs ar vairākiem Eiropas līderiem, bet jau ceturtdien par tiem tiks diskutēts arī britu parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti