Varšava, Oslo, Berlīne, Parīze, Sidneja, Londona, Stokholma, Seula, Rīga… Simtiem cilvēku sestdien, 29. maijā, visā pasaulē atsaucās baltkrievu demokrātisko spēku līderes Svjatlanas Cihanouskas aicinājumam iziet ielās ar balti sarkani baltajiem karogiem, lai kārtējo reizi paustu savu atbalstu baltkrievu tautai tās centienos vērsties pret Aleksandra Lukašenko režīmu.
Tieši 29. maijā aprit gads, kopš tika apcietināts un ieslodzīts viņas vīrs – pazīstamais blogeris un potenciālais prezidenta amata kandidāts Sergejs Cihanouskis. Kā pirms sestdienas akcijām video uzrunā norādīja Svjatlana Cihanouska, kas faktiski ir ieņēmusi vīra vietu uz politiskās skatuves, šī diena ir īstais brīdis, lai ikkatrs no jauna varētu iesaistīties cīņā par citādu Baltkrieviju.
“2021. gada 29. maijs ir lielisks iemesls atgādināt visiem domubiedriem, ka tu esi ar viņiem. Atbalsti savu dzimto pilsētu vai ciemu, pastāsti par to savos sociālajos tīklos. Palīdzi politieslodzītajiem caur solidaritātes fondiem. Ja dzīvo citās valstīs, sapulcē savus domubiedrus un sarīko piketu baltkrievu atbalstam. Uzraksti vēstuli tiem, kuriem pašlaik nav iespējams piezvanīt. Cīnies ar savām bailēm, jo tu pilnīgi noteikti vari spert kaut nelielu soli. Atbalsti Sergeju Tihanovski akcijā “Baltkrievi, kur ir jūsu čības?” – tam būs pietiekami ar to, ka atstāsi čības kādā pamanāmā savas pilsētas vietā. Nēsā baltas drēbes, protestējot pret tumsu. Drukā plakātus vai zīmē grafiti. Kā saka: dari, ko tu vari, ar to, kas tev ir, un tur, kur tu atrodies,” mudināja Svjatlana Cihanouska.
Pati Cihanouska, kas jau mēnešiem dzīvo trimdā, globālajā solidaritātes akcijā piedalās Lietuvas galvaspilsētā Viļņā.
Tikmēr – par spīti varas iestāžu noteiktajiem ierobežojumiem un sodiem – skaitliski nelielas protesta akcijas notikušas arī Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā.
Iedzīvotāji ar balti sarkani baltajiem karogiem devās nelielos gājienos.
Starp citu, runājot par balti sarkanai baltajiem karogiem, baltkrievu medijos īpaša uzmanība pievērsta divām pilsētām – Rīgai, kur šis karogs sācis plīvot pie Rīgas domes, kā arī Stokholmai, kur tas uzvilkts Nakkas priekšpilsētā, kur atrodas Baltkrievijas vēstniecība.
Tikmēr ASV Baltā nama administrācija ir paziņojusi, ka noteiks sankcijas pret Baltkrieviju par pasažieru lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu Minskā un opozīcijas žurnālista aizturēšanu. Lai arī pašlaik joprojām turpinoties darbs ar Eiropas Savienības kolēģiem par mērķētām sankcijām pret Lukašenko režīma amatpersonām, no 3. jūnija spēkā stāsies ekonomiskās sankcijas arī pret deviņiem Baltkrievijas valsts uzņēmumiem.
Savukārt baltkrievu mediji, joprojām turpinot šķetināt “Ryanair” lidmašīnas incidentu, atklājuši, ka elektroniskais pasts, no kura it kā palestīniešu grupējums „Hamas” sūtījis vēstuli par lidmašīnā izvietoto spridzekli, ir izveidots deviņas dienas pirms incidenta. Savukārt elektroniskais pasts, kuru, pēc Baltkrievijas valsts medijos izskanējušās informācijas, it kā ir sūtījis Romāns Protasevičs pirms savas aizturēšanas, patiesībā esot izveidots vairākas dienas pēc Protasēviča aizturēšanas.
KONTEKSTS:
Pagājušā gada augustā prezidenta vēlēšanās Baltkrievijā valdošais režīms pasludināja Aleksandra Lukašenko uzvaru.
Savukārt opozīcijas partiju pārstāvji, kuri jau bija apvienojušies kopīgā štābā, nodibināja Koordinācijas padomi. Tās mērķis kopš pirmsākumiem ir bijis sarīkot jaunas vēlēšanas, ņemot vērā pierādījumus, ka augustā notikušo vēlēšanu rezultāti tika viltoti, un nodrošināt miermīlīgu varas pārmaiņu. Kaut arī padomes pārstāvji mēģināja veidot dialogu ar Baltkrievijas režīmu, tas neizdevās. Tā vietā opozicionārus vai nu ievietoja aiz restēm, vai arī viņiem nācās pamest Baltkrieviju, lai izvairītos no represijām.
Svjatlana Cihanouska, populārā baltkrievu blogera Sjarheja Cihanouska sieva un opozīcijas partiju kopīgi izvirzītā kandidāte prezidenta vēlēšanās, tagad atrodas Lietuvā, kur viņai piešķirts patvērums. Ar viņu kopā strādā vēl vairāki opozicionāri, kuriem atgriezties Baltkrievijā, tāpat kā Cihanouskai, šobrīd nav iespējams, jo pret viņiem uzsāktas krimināllietas saistībā ar ekstrēmismu un mēģinājumiem gāzt varu.