Covid-19 omikrona paveida dēļ Eiropas lielvalstis atjauno ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 vīrusa jaunā omikrona paveida izplatības dēļ vairākas valstis turpina noteikt dažādus ierobežojumus. Stingrāki ierobežojumi no otrdienas stājas spēkā astoņās Vācijas federālajās zemēs, tikmēr Francija lēmusi, ka vismaz trīs dienas nedēļā obligāti būs jāstrādā no mājām.

Lai izvairītos no darbaspēka trūkuma, Francija plāno samazināt vakcinēto kontaktpersonu karantīnas termiņu. Uz šādu soli tiek aicinātas arī Itālijas varasiestādes.

Vācijā protesti pret ierobežojumiem

Vācijā omikrona paveids tagad konstatēts visās 16 Vācijas federālajās zemēs, un iedzīvotāji jau labu laiku tiek brīdināti, ka omikrona izplatības dēļ Vācijai jārēķinās ar jaunu uzliesmojuma vilni. Jau pirms Ziemassvētkiem kanclers Olafs Šolcs paziņoja, ka Vācijai nāksies noteikt jaunus ierobežojumus.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par Covid-19 ierobežojumiem Eiropā
00:00 / 03:31
Lejuplādēt

No otrdienas astoņās Vācijas federālajās zemēs stājas spēkā stingrāki ierobežojumi, kas noteikti attiecībā uz privātu pulcēšanos, tāpat tiek slēgti klubi, bet lieli publiski pasākumi notiks bez skatītāju klātbūtnes.

Lai protestētu pret ierobežojumu tālāku pastiprināšanu, Vācijas ielās pirmdien izgāja tūkstošiem cilvēku. Visvairāk neapmierināto iedzīvotāju bija Vācijas austrumu federālajās zemēs.

Visvairāk cilvēku izgāja Mēklenburgas-Priekšpomerānijas federālās zemes pilsētu ielās, kur policija ziņoja par 15 000 protestētāju. Savukārt netālu no Freiburgas esošajā Baucenē policija tika apmētāta ar petardēm un pudelēm, kad mēģināja izklīdināt pūli.

Covid-19 vakcīnas balstdevu Vācijā ir saņēmuši vairāk nekā 27 miljoni cilvēku, un valdības mērķis ir panākt, ka līdz janvāra beigām balstdevu saņem vēl 30 miljoni cilvēki.

Mēģina novērst veselības aprūpes sistēmas pārslodzi

Par ierobežojumu pastiprināšanu nākas lemt arī Francijai, kur sasniegti jauni inficēšanās rekordi. Francijā cilvēkiem jābūt vakcinētiem, lai varētu apmeklēt pasākumus, dotos uz restorāniem vai veiktu garākus ceļojumus. Un valstī ieviestā Covid-19 sertifikātu sistēma no 15. janvāra vairs neatzīs par pietiekamu negatīvu Covid-19 testu, ja šādas izmaiņas apstiprinās parlaments.

Kā paziņoja premjerministrs Žans Kastekss, jaunie ierobežojumi būs spēkā virsmaz trīs nedēļas, lai novērstu veselības aprūpes sistēmas pārslodzi un aizsargātu ekonomiku.

Viens no jauno noteikumu izņēmumiem attiecas uz veikaliem, kurus cilvēki vairumā gadījumu vēl var apmeklēt bez vakcinācijas sertifikāta.

Visiem, kas apmeklēs pilsētu centru, būs jāvalkā sejas maskas. No nākamās nedēļas lielos pasākumos dalībnieku skaits tiks ierobežots. Darbavietām, kur tas iespējams, strādāšana no mājām būs jānosaka kā obligāta vismaz trīs dienas nedēļā. Jaunie pasākumi būs mazāk stingri nekā pērnā gada decembrī, kad bija ieviesta nakts komandantstunda. Tomēr daļa francūžu ar ierobežojumu pastiprināšanu jebkurā gadījumā ir neapmierināti.

“Tas ir apkaunojoši un šķiet arī pārlieku agresīvi. Es, piemēram, šodien saņēmu savu trešo vakcīnas devu, un tagad man ir sajūta, ka tas bijis teju velti,” stāsta kāds iedzīvotājs.

Francijas premjers pavēstīja, ka valdība drīzumā samazinās karantīnas dienu skaitu, kas nepieciešamas pilnībā vakcinētām kontaktpersonām. Tas esot nepieciešams, lai, pieaugot saslimšanas gadījumu skaitam, izvairītos no darbaspēka trūkuma tādās būtiskās nozarēs kā izglītība un veselības aprūpe.

Samazina pašizolācijas termiņu

Arī Itālijā veselības eksperti brīdina, ka pašreizējie valsts karantīnas noteikumi drīzumā potenciāli var pakļaut miljoniem itāļu karantīnai. Pašlaik vakcinētai kontaktpersonai jāpavada karantīnā septiņas dienas, bet nevakcinētai – 10 dienas.

Divu nedēļu laikā aptuveni viens miljons cilvēku Itālijā varētu saslimt ar Covid-19, kas nozīmē no pieciem līdz 10 miljoniem karantīnā esošu kontaktpersonu, brīdina eksperti.

ASV veselības iestādes pirmdien jau samazinājušas ieteikto izolācijas laiku cilvēkiem ar asimptomātisku Covid-19 infekciju no 10 dienām līdz piecām dienām. Šie ieteikumi nav saistoši, bet tiem ierasti seko ASV uzņēmumi un politikas veidotāji.

ASV veselības iestādes paziņoja, ka jaunās vadlīnijas "balstās uz zinātni", jo ir pierādīts, ka Covid-19 pārnešana lielākoties notiek saslimšanas agrīnā stadijā.

Šie ieteikumi atjaunināti laikā, kad Covid-19 omikrona paveida izplatības dēļ ASV strauji pieaug jaunu Covid-19 gadījumu skaits. Omikrona paveids tagad ir kļuvis par dominējošo paveidu ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti