Pasaules panorāma

Tiešsaistes koncerti – mediķu atbalstam un cīņai pret garlaicību

Pasaules panorāma

Ieskats 8. aprīļa "Pasaules panorāmas" tematos

Covid-19 ģeopolitika: Ziemeļkoreja aktivizē raķešu izmēģinājumus

Covid-19 ģeopolitika: Ziemeļkoreja aktivizē raķešu izmēģinājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēdējās nedēļās Ziemeļkoreja aktivizējusi militāros izmēģinājumus, jūrā regulāri vienu pēc otras izšaujot virkni raķešu. Tas atkal aktualizējis jautājumus par drošību Korejas pussalā, jo Phenjana nav izrādījusi gatavību attiekties no sava kodolarsenāla. Izmēģinājumi notiek uz globālās koronavīrusa krīzes fona, kaut Ziemeļkoreja apgalvo, savā valstī nav atradusi nevienu saslimušo.

 ĪSUMĀ:

  • Svētdien Ziemeļkoreja izmēģināja divas tuva darbības rādiusa ballistiskās raķetes.
  • Tas bija jau ceturtais raķešu tests mēneša laikā, kopumā palaisti deviņi lādiņi.
  • Raķešu izmēģinājums izsauca gan kaimiņvalstu, gan starptautisko nosodījumu.
  • Eksperti: Kims cenšas mobilizēt iedzīvotājus, uztraucoties par Covid-19.
  • Ziemeļkorejas mediji ziņo par Covid-19 pasaulē, bet valstī neesot neviena pacienta.
  • Eksperti Phenjanas apgalvojumus gan apšauba: patiesībā situācija varētu būt smaga. 
  • Seulas profesors: Raķetes izmēģina, lai novirzītu domas no satraukuma.

Svētdien Ziemeļkoreja izmēģināja kārtējās divas tuva darbības rādiusa ballistiskās raķetes, kas iekrita Japāņu jūras starptautiskajos ūdeņos. Tas bija jau ceturtais raķešu tests mēneša laikā, kopumā palaisti deviņi lādiņi.

Raķešu izmēģinājumu sērija un Kima Čenuna režīma rīcība izsaukusi gan kaimiņvalstu, gan  starptautisko nosodījumu. Dienvidkoreja izmēģinājumus nosauca par „ļoti nepiemērotiem” laikā, kad pasaule cīnās ar koronavīrusa pandēmiju, līdzīgi arī Japāna.

„Phenjana met lielu izaicinājumu starptautiskajai sabiedrībai,” uzsvēra Japānas aizsardzības ministrs Taro Kono.

Iemesli izmēģinājumu aktivizēšanai var būt gan iekšpolitiski, gan ārpolitiski.

Eksperti uzskata, ka, no vienas puses, Kims cenšas mobilizēt Ziemeļkorejas iedzīvotāju atbalstu un vienotību, uztraucoties par koronavīrusa uzliesmojumu. Komunistiskās valsts mediji regulāri ziņo par Covid-19 izplatīšanos pasaulē un instruē iedzīvotājus ievērt higiēnu.

Bet divus mēnešus pēc robežu pilnīgas slēgšanas un stingru ierobežojumu ieviešanas Ziemeļkoreja apgalvo, ka joprojām nav konstatējusi nevienu Covid-19 saslimšanas gadījumu.

„Covid-19 ir liels drauds cilvēcei, kas strauji izplatās visā pasaulē. Par laimi, mūsu valstī līdz šim nav atrasta neviena persona, kas būtu inficēta ar koronavīrusu. Tikai pacienti, kas saķēruši parastu saaukstēšanos,” apgalvoja Ziemeļkorejas Sanitārās inspekcijas padomes priekšsēdētājs Paks Mjonsu.

Eksperti Phenjanas apgalvojumus gan apšauba un norāda, ka patiesībā situācija varētu būt smaga.  

 “Viņi saka, ka visu kontrolē. Bet mēs visi zinām, ka tie ir meli. Neviens nezina, cik nopietna patiesībā ir situācija Ziemeļkorejā. Bet tā var ātri iziet ārpus kontroles.

Varbūt tas jau noticis, ņemot vērā slikto situāciju veselības aprūpes sistēmā. Domāju, raķešu izmēģinājumu mērķis ir novirzīt ziemeļkorejiešu domas no satraukuma,” sprieda Seulas Sogangas universitātes profesors Kims Džēčuns.  

Ārpolitiski Ziemeļkorejas raķešu izmēģinājumu mērķis ir censties uzturēt spiedienu pret Savienotajām Valstīm. Abu valstu prezidenti Kims Čenuns un Donalds Tramps pēdējo reizi tikās pērn, tomēr nav pazīmju par Phenjanas gatavību atteikties no sava kodolarsenāla.  

 “Nepārtraukti izmēģinot raķetes,  Ziemeļkoreja sūta signālu Savienotajām Valstīm, ka viņi turpinās stingrā kursa politiku, ja vien ASV nepārdomās un Ziemeļkorejai nepiedāvās vienošanos, kas atbilst tās prasībām,” sacīja profesors Kims Džēčuns.

Tramps vienošanos ar Phenjanu par Korejas pussalas denuklearizāciju iepriekš izvirzīja par vienu no savas prezidentūras prioritātēm. Bet Ziemeļkoreja izvirzījusi ultimātu ASV, ka pirms jebkādas virzības uz priekšu ir jāatceļ starptautiskās sankcijas. Vašingtona tam nepiekrīt. Pēdējo pāris gadu laikā Ziemeļkoreja gan tiešām atturējusies no jauniem tālās darbības rādiusa raķešu vai kodolizmēģinājumiem. Tomēr iespējas, ka pēc Covid-19 krīzes beigām sarunu process varētu sākt virzīties uz priekšu, šķiet visai niecīgas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti