Pusdiena

Iedzīvotāji sūdzas par garajām rindām Latvijas Pastā

Pusdiena

ASV apsūdz Krieviju raķešu līguma pārkāpšanā

CIP un Baltais nams nekomentē «Wikileaks» nopludināto dokumentu īstumu

CIP un Baltais nams nekomentē «Wikileaks» nopludināto dokumentu īstumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 7 mēnešiem.

Pēc interneta vietnes “Wikileaks” tūkstošiem dokumentu publicēšanas, kuros, kā tiek apgalvots, izgaismoti ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) rīcībā esošie rīki kiberuzbrukumu īstenošanai, ne CIP, ne Baltais nams nekomentēja, vai dokumenti ir īsti.

Interneta vietne „Wikileaks” paziņoja, ka dokumentus tai nodevis anonīms avots, kas vēlējies izgaismot CIP kiberoperāciju programmas, kuru esamība gan nav pārsteigums.

Ne CIP, ne Baltais nams nesniedza nekādus komentārus par to, vai dokumenti ir īsti. Iepriekš gan eksperti, kas sākuši caurskatīt dokumentus, paziņoja, ka tie izskatās īsti.

Ziņots, ka interneta vietne “Wikileaks” publicējusi gandrīz deviņus tūkstošus dokumentu un apgalvo, ka tie nopludināti no Savienoto Valstu Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP). “Wikileaks” šo dokumentu klāstu nosauca par jebkad lielāko slepeno izlūkošanas dokumentu publikāciju. Vietne paziņoja, ka ir saņēmusi vēl vairāk dokumentu, un šo publikāciju raksturoja kā pirmo.

Dokumenti datēti ar laiku no 2013. līdz 2016.gadam un iegūti no CIP Kiberizlūkošanas centra, kas atrodas pie Vašingtonas. Tajos detalizēti izklāstīts, ka hakeri var iegūt kontroli pār mobilajiem telefoniem, datoru operētājsistēma un pat televizoriem, lai izspiegotu mērķus.

Tā dokumentos minēta programma, kas esot izstrādāta, sadarbojoties ar britu slepeno dienestu, kurai dots koda nosaukums „Weeping Angel” jeb „Raudošais eņģelis”. Tās ietvaros izstrādāta programmatūra, kas ļaujot spiegiem iegūt kontroli pār “Samsung” F8000 sērijas viedajiem televizoriem, kurus var pieslēgt pie interneta. Saskaņā ar dokumentiem, programmatūra ļauj televizoru pārvērst par noklausīšanās ierīci pat tad, ja lietotājam liekas, ka viņš televizoru ir izslēdzis.

CIP arī attīstījis programmu, lai, izmantojot drošības caurumus “iPhone” un “Android” viedtelefonu operētājsistēmās, varētu iegūt lietotāja datus un slepeni aktivizēt šo telefonu kameru un mikrofonu, kā arī varētu lasīt saziņu tādās šifrētās aplikācijās kā “Whatsapp”, “Signal”, “Telegram” un citās.

“Wikileaks” nopludinātie dokumenti arī liecina, ka ASV konsulāts Frankfurtē, Vācijā, izmantots kā slepena bāze CIP hakeriem un kiberoperācijām Eiropā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā. CIP darbinieki strādājuši aizsegā ar ASV Valsts departamenta izsniegtām diplomātiskajām pasēm. Dodoties uz Frankfurti, viņiem sniegti padomi par uzturēšanos Vācijā – sākot no ieteikuma viesnīcas istabā bez uzraudzības neatstāt jebkādas elektroniskas vai sensitīvas ierīces un dokumentus un beidzot ar rosinājumu aviosabiedrības “Lufthansa” reisos baudīt bezmaksas alkoholu, bet ar mēru.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti