Butkevičs: atomenerģētikai Lietuvā ir jābūt

Lietuvas valdība sociāldemokrāta Aļģirda Butkeviča vadībā plāno atsākt pagājušā gada nogalē apturēto Visaginas atomelektrostacijas (AES) projektu, jo, kā pirmdien paziņoja Butkevičs, Lietuvai ir jāattīsta atomenerģētika.

„Stratēģiskās komisijas sēdē tika pieņemts lēmums, ka mēs atbalstām, lai Lietuva būtu atomenerģētikas valsts. Pēc ekspertu un speciālistu iesniegto secinājumu izvērtēšanas, pamatojoties uz šiem secinājumiem, mums ir jāinformē savi reģionālie partneri par to, ka viņiem tuvākajā laikā ir jāsatiekas un jāizanalizē piedāvājumi, bet tad jānonāk pie kompromisa un vienošanās,” pēc valdības stratēģiskās plānošanas komisijas sēdes žurnālistiem teica Butkevičs.

Lietuvas premjers norādīja, ka projekta īstenošanai izveidotajai kompānijai „Visagino atomine elektrine” (VAE) ir jāsāk sarunas ar reģionālajiem partneriem, lai atrastu kompromisu. Butkevičs uzsvēra, ka sarunas turpināsies arī ar Japānas kompāniju „Hitachi”, kas iepriekš tika izraudzīta par Visaginas AES stratēģisko investoru.

Viņš sacīja, ka ekspertu secinājumi liecina, ka iepriekš prognozētā jaunajā AES saražotās elektroenerģijas pašizmaksa bija pārāk augsta, tādēļ tā ir jāsamazina.

Butkevičs pirmdien iepazīstināja prezidenti Daļu Grībauskaiti ar enerģētikas ministra Jaroslava Neveroviča vadītās darba grupas sākotnējiem secinājumiem. Plānots, ka 25.aprīlī ar enerģētikas stratēģijas dokumentu tiks iepazīstināti Seima deputāti.

Portāls „vz.lt” pirmdien rakstīja, ka darba grupa ir ierosinājusi, ka Visaginas AES projekts ir jāīsteno, ja tiek izpildīti trīs nosacījumi Lietuvas politiskās partijas vienosies par enerģētikas stratēģiju, reģionālie partneri apstiprinās dalību projektā un investēs kompānijā, kas īsteno projektu, līdz tiek pieņemts galīgais lēmums par investīcijām, kā arī starptautiskās kredītiestādes uzlabos Visaginas AES finansēšanas nosacījumus.

Jau ziņots, ka Lietuvas plašsaziņas līdzekļi iepriekš ir vēstījuši, ka Enerģētikas ministrija gatavojas valdībai ierosināt, ka jaunās AES projekta Visaginā īstenošana ir jāturpina, pirms tam projektā veicot lielas izmaiņas. Tiek vēstīts, ka Butkevičs un citi ietekmīgi viņa vadītās Sociāldemokrātu partijas pārstāvji neiebilst pret AES projekta īstenošanu kopā ar stratēģisko investoru Japānas kompāniju „Hitachi”, kā arī reģionālajām partnerēm Latviju un Igauniju.

Mediji norādīja, ka Lietuvas valdība varētu izteikt „Hitachi” piedāvājumu veikt reālas investīcijas AES būvniecībā, nevis tikai „pārdot reaktoru”. Tiek arī pieļauts, ka VAE varētu reorganizēt. Lietuva arī plānojot atteikties no dominējošā stāvokļa projekta īstenošanā un aicināt Latviju un Igauniju palielināt savu dalību projektā gan saņemto akciju, gan ieguldītā finansējuma ziņā. Plašsaziņas līdzekļos izskanējušais liecina, ka Latvija un Igaunija būtu ar mieru iesaistīties projektā pat ar jaunajiem nosacījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti