Budapeštā studenti iebarikādējušies universitātē, protestējot pret valdības mēģinājumu graut augstskolas autonomiju

Jau vairākas dienas Budapeštas Teātra un kinomākslas universitātes ieeju bloķē norobežojošās lentas, bet augstskolas telpās ir iebarikādējušies studenti. Tādējādi viņi protestē pret Ungārijas konservatīvās valdības lēmumu nomanīt līdzšinējo universitātes vadību pret sev lojāliem cilvēkiem.

Budapeštā studenti iebarikādējušies universitātē, protestējot pret valdības mēģinājumu graut augstskolas autonomijuUldis Ķezberis

155 gadus vecās Budapeštas Teātra un kinomākslas universitāte ir vadošā šāda veida augstākā mācību iestāde Ungārijā. Tā līdz šim saņēma finansējumu no valsts budžeta, taču valdība gada sākumā pieņēma likumu, kas kontroli pār universitāti nodeva privātam fondam.

Ungārijā valdošā nacionālkonservatīvā partija “Fidesz” apgalvo, ka reformas mērķis ir padarīt universitāti finansiāli neatkarīgu no valsts un celt tās konkurētspēju.

Pārmaiņas notika bez universitātes līdzšinējās vadības iesaistīšanas.

Tāpēc pirmdien, 31. augustā, augstskolas rektors un vairāki vadošie pasniedzēji iesniedza atlūgumu. Viņu vidū bija arī kinorežisore Ildiko Eņedi, kuras veidotā mākslas filma “Par ķermeni un dvēseli” 2017. gadā ieguva prestižā Berlīnes kinofestivāla galveno balvu “Zelta lāci”.

Notikušais saniknoja universitātes studentus, kuri uzskata, ka valdība vēlas slēpti pārņemt kontroli pār augstskolu. Viņi vispirms sarīkoja demonstrāciju pie augstskolas, bet pēc tam daļa no viņiem iebarikādējās ēkā.

Studentu protesti Budapeštā. 2020. gada septembris.

Protestējošie studenti ir izvirzījuši 13 prasības, kuru vidū ir universitātes autonomijas atjaunošana, pašreizējās uzraudzības padomes atkāpšanās un valsts finansējuma piešķiršana augstskolai.

Protestu līderi ir apņēmušies kavēt universitātes darbu tik ilgi, kamēr nebūs izpildītas viņu prasības.

Valdība par Budapeštas Teātra un kinomākslas universitātes uzraudzības padomes vadītāju iecēla Ungārijas Nacionālā teātra direktoru Atillu Vidjanski, kurš ir pazīstams kā premjerministra Viktora Orbāna lojālists. Sevi par “kultūras nacionālistu” dēvējošais Vidjanskis intervijā sabiedriskajam radio paziņoja, ka augstskolā paaudzēm ir dominējis elitārisms, kas no mācībspēkiem un studentiem esot pieprasījis noteiktu domāšanas veidu, bet tagad tas mainīšoties. Viņš arī sacīja, ka protestējošie studenti esot bandinieki atsevišķu grupējumu rokās.

Iepriekš valdošās partijas politiķi ir norādījuši, ka Teātra un kinomākslas universitātes vadība un pasniedzēji studentiem uzspiežot liberālisma ideoloģiju.

Tikmēr cilvēktiesību organizācija “Human Rights Watch” reformas Budapeštas Teātra un kinomākslas universitātē ir nodēvējusi par Ungārijas valdības kārtējo uzbrukumu akadēmiskajai brīvībai un vārda brīvībai.

Budapeštas Teātra un kinomākslas universitāte ir jau septītā iepriekš no valsts budžeta finansētā augstskola, kuras pārvaldība ir nodota privāta fonda rokās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti