Britu ministrs: ES pilsoņi Lielbritānijā būs drošībā arī ar «Brexit» bez vienošanās

Eiropas Savienības (ES) pilsoņi Lielbritānijā būs drošībā, pat ja Lielbritānija no Eiropas Savienības aizies bez vienošanās par tālāku sadarbību - tā pēc vizītes Briselē pavēstīja jaunais britu „Brexit” ministrs Dominiks Rābs.

ĪSUMĀ:

  • ES un Londonas sarunas par “Brexit” turpinās un domstarpības aizvien pastāv.
  • Gan Brisele, gan Londona neizslēdz jebkādu sarunu iznākumu.
  • Britu ministrs gan sola: ES pilsoņi Lielbritānijā būs drošībā jebkurā gadījumā.
  • “Brexit” vienošanās sarunas jāpabeidz līdz oktobrim.

Rābs uzsvēra, ka Lielbritānija un Eiropas Savienība turpmāk tiksies ļoti regulāri, lai pabeigtu procesu līdz martam, kā iecerēts, un panāktu abām pusēm izdevīgu iznākumu, taču joprojām neizslēdz iespēju, ka Lielbritānija un Eiropas Savienība var šķirties bez kopīgas vienošanās.

„Uzskatu atšķirības joprojām pastāv, taču Eiropas Savienība vēlas tādu ambiciozu partnerību ar Lielbritāniju, kāda vēl iepriekš nav bijusi,” tā pēc sarunām ar jauno britu „Brexit” ministru Rābu žurnālistiem Briselē pavēstīja sarunvedis no Eiropas Savienības puses Mišels Barnjē.

Viņš šo procesu salīdzināja ar kāpšanu kalnos, kad ir dažādas grūtības, bet skats ir vērsts uz virsotni.

„Dominiks izcēla iekšējās un ārējās drošības jautājumus, aizsardzību, un tie ir punkti, kuros mums absolūti sakrīt domas un ko mēs bez grūtībām varam iekļaut kopīgajā deklarācijā. Taču, sacīšu godīgi, joprojām ir lietas, kur mūsu uzskati nesakrīt, piemēram, par ekonomiskajām attiecībām,” atzina Barnjē.

Barnjē uzsvēra, ka Eiropas Savienība neatkāpsies no saviem principiem un prasībām, jo Lielbritānija ir tā, kas no bloka aiziet, nevis otrādi.

Salīdzinājumam par kalnā kāpšanu pievienojās arī Rābs.

„Es piekrītu Mišelam, ka mums ir jākāpj kalnā, raugoties augšup un izceļot pozitīvo, un tā ir pietiekami daudz jautājumos, kuros mēs esam vienisprātis. Tomēr, protams, mums ir arī jāatrisina tās zonas, kurās mūsu domas dalās. Taču, ja vaicājat par iespējamu šķiršanos bez vienošanās, tad gribu sacīt, ka mūsu darbi runā skaļāk par vārdiem, jo es jau nākamnedēļ būšu te atkal, lai intensificētu sarunas, taču, protams, mums ir jābūt gataviem jebkādam sarunu iznākumam,” sacīja Rābs.

„Eiropas Savienības pilsoņi Lielbritānijā būs drošībā pat tad, ja Lielbritānija no Eiropas Savienības aizies bez vienošanās par tālāku sadarbību,” piebilda Rābs.

Jau tagad atšķirībā no iepriekšējā „Brexit” ministra Deivida Deivisa, kurš gada sākumā trīs mēnešus vispār nebija bijis Briselē, Rābs tikai mēneša laikā kopš ievēlēšanas jaunajā amatā Eiropas galvaspilsētā ir bijis jau trīs reizes.

Ir paredzēts, ka oktobrī Eiropas Savienībai un Lielbritānijai būtu pilnībā jāpabeidz „Brexit” vienošanās, lai dotu iespēju atlikušajos piecos mēnešos līdz noteiktajam izstāšanās datumam – 29. martam - to ratificēt pārējo dalībvalstu valdībām un Eiropas Parlamentam. 

KONTEKSTS:

2016.gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017.gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017.gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019.gada 29.martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms.

Britu valdība jūlijā pieņēma nostāju izstāšanās sarunās, kas paredz starp Lielbritāniju un ES izveidot brīvās tirdzniecības zonu. Taču EK "Brexit" sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē noraidīja vienu no plāna priekšlikumiem.

Eiropas Komisija (EK) jūlija otrajā pusē aicināja dalībvalstis un uzņēmējus gatavoties gadījumam, ja Lielbritānijas izstāšanās no ES jeb "Brexit" notiks bez vienošanās starp Londonu un Briseli. Joprojām nav pārliecības, ka līdz "Brexit" datumam stāsies spēkā ratificētā vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos, norādīja EK.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti