Britu Leiboristu partijā pieaug vēlme sarīkot vēl vienu «Brexit» referendumu

Lielbritānijas opozīcijā esošās Leiboristu partijas vidū pieaug aicinājumi sarīkot vēl vienu referendumu par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Par to liecina jaunākās aptaujas. Analītiķi norāda, ka šāds noskaņojums ievērojami palielina spiedienu uz leiboristu līderi Džeremiju Korbinu, kurš otram referendumam līdz šim ir iebildis. Tikmēr pats Korbins aicinājis premjerministri Terēzu Meju doties uz Briseli un panākt tādu “Brexit” vienošanos, kuru varētu apstiprināt arī opozīcijas deputāti.

Britu Leiboristu partijā pieaug vēlme sarīkot vēl vienu «Brexit» referendumu
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Nu jau mazāk nekā divas nedēļas ir atlikušas līdz 14. janvārim, kad britu parlamentā ir paredzēts balsojums par premjerministres Terēzas Mejas panākto vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Taču ne gada nogalē, ne jaunā gada sākumā nav nekādu pazīmju par to, ka Mejas plāns tiešām varētu tikt apstiprināts.

Kā paziņojis opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins, viņa galvenā prioritāte pašlaik esot balsot pret Terēzas Mejas plānu. Tāpat leiboristi balsošot pret izstāšanos no Eiropas Savienības bez jebkādas vienošanās par turpmākajām attiecībām ar bloku. Tad, kad šādi balsojumi būšot notikuši, Mejai esot jādodas atpakaļ uz Briseli un jāpaziņo, ka šāda situācija nav pieņemama, tādējādi cenšoties panākt izmaiņas līgumā, tostarp izveidojot arī muitas savienību ar Eiropas Savienību. Gadījumā, ja leiboristi uzvarētu ārkārtas vēlēšanās, Džeremijs Korbins esot to gatavs darīt pats, vienlaicīgi uzsverot, ka “Brexit” turpināsies arī šādas potenciālās uzvaras gadījumā.

Šādi leiboristu līdera paziņojumi izskanējuši tikai dienu pēc tam, kad jaunākā aptaujā konstatēts pārliecinošs leiboristu atbalsts vēl vienam “Brexit” referendumam. Pētījumā konstatēts, ka 72% reģistrēto partijas biedru atbalstītu tautas balsojumu par “Brexit” galējo vienošanos, turklāt 88% šajā gadījumā balsotu par palikšanu Eiropas Savienībā.

Šāds partijas biedru noskaņojums ir pretrunā ar Džeremija Korbina nostāju, kurš vēl pirms Ziemassvētkiem iestājās pret referendumu.

Un, kā norāda Londonas Karalienes Mērijas universitātes profesors Tims Beils, Leiboristu partijas atbalstītājiem riebjas “Brexit”, un, lai arī vairums no viņiem joprojām mīlot Korbinu, viņam varētu būt grūtības nākotnē rēķināties ar šo vēlētāju atbalstu. Aptauja liecina, ka aptuveni 16% jeb 88 tūkstoši partijas biedru ir gatavi pamest leiboristu rindas tās pārāk izteikti proeiropeiskās nostājas dēļ.

Komentējot profesora Beila veikto pētījumu, Leiboristu partijas pārstāvji uzsvēruši, ka jau pagājušā gada partijas kongresā tika panākta vienošanās – ja Terēzas Mejas “Brexit” vienošanās tiks noraidīta, ir jāsarīko ārkārtas vēlēšanas. Ja Konservatīvā partija šādu iespēju bloķēšot, tad uz galda tikšot liktas arī citas iespējas, tostarp aicinājumi sarīkot vēl vienu referendumu.

Kā norāda izdevums ”Independent”,

daži no Leiboristu partijas aktīvistiem aicinot sasaukt īpašu konferenci, lai spriestu par partijas turpmāko politiku.

Vairāk nekā 2500 cilvēku ir parakstījuši petīciju, kurā norāda, ka kopš septembrī notikušās konferences un piesardzīgajiem politiskajiem solījumiem situācija ir radikāli mainījusies. Gadījumā, ja tiktu izsludinātas ārkārtas vēlēšanas, aktīvisti aicina referenduma sarīkošanas prasību iekļaut arī partijas vēlēšanu programmā jeb manifestā.

Sagaidāms, ka britu parlamenta deputāti pie Terēzas Mejas “Brexit” plāna apspriešanas atkal atgriezīsies nākamās nedēļas sākumā. Pati premjerministre paziņojusi, ka joprojām cenšas panākt no Eiropas Savienības līderiem garantijas par tā dēvēto Ziemeļīrijas robežas noregulējumu.

Savukārt britu ārlietu ministrs Džeremijs Hants paudis pārliecību, ka Meja noteikti atradīs veidu, kā gūt atbalstu savam plānam parlamentā. Komentējot otrā referenduma iespēju, Hants to nosaucis par kaitējošu demokrātijai, piebilstot, ka, neizstājoties no Eiropas Savienības, sociālās sekas būšot postošas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt