Dienas notikumu apskats

Pērn ēnu ekonomikas apjoms Latvijā samazinājies par 2 procentpunktiem

Dienas notikumu apskats

Vidzemes šoseju aiz Garkalnes sola sakārtot tikai 2018. gadā

Brazīlijas Senāts atstādina no amata prezidenti Rusefu

Brazīlijas Senāts atstādina no amata Rusefu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Brazīlijas Senāts ceturtdien, 12.maijā, nobalsoja par valsts prezidentes Dilmas Rusefas atstādināšanu no amata, lai varētu viņu tiesāt impīčmenta prāvā, ziņo AFP.

Valsts prezidenta pilnvaras ir nodotas centriski labējās partijas pārstāvja, viceprezidenta Mišela Temera rokās, kurš agrāk bija viņas sabiedrotais, bet tagad politiskais pretinieks. Līdz ar Rusefas atstādināšanu ir beigusies arī 13 gadus ilgā kreiso jeb viņas vadītās Strādnieku partijas valdīšanas ēra Dienvidamerikas lielākajā valstī.

Temers jau nosaucis pagaidu valdības sastāvu un aicinājis brazīliešus uz izlīgumu un vienotību.   

"Vienoti mēs spēsim stāties pretī izaicinājumiem šajā grūtajā  brīdī. Es atkārtoju,  ka ir steidzami jānomierina nācija un jāapvieno Brazīlija. Mums ir nepieciešama nācijas glābšanas  valdība,” sacīja Temers.   

Debates par Rusefas atstādināšanu Senātā ilga gandrīz 22 stundas. Galu galā 55 senatori nobalsoja par Rusefas atstādināšanu, savukārt 22 bija pret. Uzreiz pēc balsojuma atstādināšanu atbalstošie senatori metās aplaudēt un sveikt cits citu.

Rusefa ir atstādināta uz 180 dienām. Temers, kurš vada centriski kreiso PMDB partiju, jau norādījis, ka ir gatavs veidot jaunu valdību. Temers arī piebildis, ka valdības prioritāte būs pārvarēt pēdējās desmitgadēs smagāko recesiju Brazīlijas vēsturē, kā arī atjaunot Brazīlijas Kongresa darbu, kas iestrēdzis strīdos par Rusefas politisko nākotni. Atstādinātās prezidentes tiesāšana tagad var ilgt mēnešiem.

Rusefa visas apsūdzības noraida kā sazvērestību un uzsver, ka aiziet no amata negrasās.  "Es cīnīšos ar visām man pieejamām likumīgām metodēm, lai paliktu pie varas līdz sava termiņa beigām," paziņoja Rusefa.

68 gadus vecā Dilma Rusefa šodien pēc Senāta balsojuma impīčmenta procedūru atkārtoti nosodīja kā „apvērsumu” un „farsu”. Viņa paziņoja, ka uz spēles likta demokrātija un konstitūcija.

"Kad ievēlētu prezidentu vajā par apsūdzībām noziegumos, kurus viņš nav pastrādājis, demokrātiskā pasaulē to sauc nevis par impīčmentu, bet gan apvērsumu. Šim procesam nav iemeslu. Man nav ārzemju kontu. Es neesmu saņēmusi kukuļus vai iesaistījusies korupcijā. Šis ir krāpniecisks, juridiski pretrunīgs un netaisnīgs process pret nevainīgu cilvēku.


Lielākais risks šai valstij šobrīd ir iegūt valdību, par kuru tiešajās vēlēšanās nebalsoja Brazīlijas iedzīvotāji," teica Rusefa.

Prezidente tiek vainota, ka ir nelikumīgi aizņēmusies naudu. Tas darīts, lai palielinātu valsts izdevumus un nomaskētu recesijas smagumu no vēlētājiem, kad viņa 2014. gadā balotējās uz jaunu prezidentūras termiņu.

Impīčmenta prāva noslēgsies ar vēl vienu - pēdējo - balsojumu, no kura tad būs atkarīgs, vai Rusefu atjaunos prezidentes amatā vai atstādinās pilnībā.

Vēl pirms dažiem gadiem Brazīlija bija viena no pasaulē straujāk augošajām ekonomikām, bet tagad ieslīdējusi recesijā, un bezdarbnieku skaits valstī pieaudzis līdz 11 miljoniem.

Tās ekonomika šobrīd piedzīvo vienu no dziļākajām recesijām pēdējās desmitgadēs, inflācija pārsniegusi 10% atzīmi, pieaug bezdarbs. Tūkstošiem protestētāju, kas izgājuši ielās, lai pieprasītu viņas atkāpšanos, Rusefu vaino arī augsto korupcijas līmeni. Pēdējā laika skaļākā skandāla centrā ir valsts naftas kompānija „Petrobras”.

Politiskā zemestrīce Dienvidamerikas lielāko valsti un vienu no lielākajām ekonomikām pasaulē skārusi mazāk nekā trīs mēnešus pirms olimpisko spēļu atklāšanas Riodežaneiro.

Rusefas atbalstītāji savukārt norāda uz 13 gadus valdošās Strādnieku partijas panākumiem, uzstājot, ka tai izdevies miljoniem cilvēku izraut no nabadzības un samazināt nevienlīdzību.

 Rusefa aicināja savus atbalstītājus teikt “nē” apvērsumam. Brazīlijas lielākajās pilsētās atstādinātās prezidentes piekritēji sarīkoja vardarbīgas  protesta akcijas, notikuša sadursmes ar policiju.  

Iepriekš impīčmenta procedūras pret Rusefu uzsākšanu atbalstīja arī Brazīlijas Kongresa apakšpalāta.

Tikmēr Brazīlijas sabiedrība ir sadalījusies: daļa prasa Rusefas atlaišanu, citi atbalsta tās palikšanu prezidentes amatā. Turklāt viņas vārds tiek saistīts ar plašo korupcijas skandālu, kura centrā ir valsts naftas kompānija "Petrobras".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti