Dienas ziņas

Latvijas baltkrievu domas par notikumiem Baltkrievijā atšķiras

Dienas ziņas

Amatierkolektīvi piedalās īpašā apzaļumošanas akcijā

E. Blinkens ierodas Tuvajos Austrumos

Blinkens ieradies Izraēlā stiprināt pamieru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens otrdien, 25. maijā, ieradās ieradies vizītē Izraēlā.

Vizītes mērķis ir stiprināt pamieru starp Izraēlu un palestīniešu kaujinieku grupējumiem Gazas joslā.

“Prezidents Baidens lūdza mani ierasties šeit vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, lai demonstrētu ASV iestāšanos par Izraēlas drošību, lai sāktu darbu pie lielākas stabilitātes un mazinātu saspīlējumu Rietumkrastā un Jeruzalemē. Lai atbalstītu steidzamu humāno un atjaunošanas palīdzību Gazai, lai sniegtu labumu palestīniešiem un turpinātu atjaunot mūsu attiecības ar palestīniešiem un palestīniešu pašpārvaldi,” stāstīja ASV valsts sekretārs.

Blinkens otrdien tikās ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu un palestīniešu pašpārvaldes prezidentu Mahmudu Abasu. 

KONTEKSTS:

Izraēlā un palestīniešu teritorijā maijā bija vērojamas asākās sadursmes kopš 2014. gada. Palestīniešu grupējums "Hamas" ar raķetēm apšaudīja Izraēlas pilsētas, savukārt Izraēlas bruņotie spēki atbildēja ar nāvējošiem triecieniem palestīniešu teritorijā. 11 dienas ilgušajā karā starp Izraēlu un "Hamas" dzīvību zaudēja vairāk nekā 250 cilvēku, galvenokārt palestīnieši, un tika nodarīti plaši postījumi Gazas joslā. Ar Ēģiptes starpniecību noslēgtais pamiers stājās spēkā piektdien, un līdz šim ir noturējies.

Izraēlas valsts tika nodibināta 1948. gadā, kad pasaule mēģināja atgūties no Otrā pasaules kara postījumiem. Taču jaunā ebreju valsts tika izveidota teritorijā, ko par savējo uzskatīja arī arābi. Viņi joprojām nav samierinājušies ar ebreju nostiprināšanos šajā vietā.

1948. gada karā arābu valstu koalīcija mēģināja iznīcināt jaundzimušo Izraēlas valsti, bet cieta sakāvi, un Izraēla sāka izplesties ārpus teritorijas, kas ebrejiem bija atvēlēta saskaņā ar ANO piedāvāto plānu. Izraēlas ekspansija turpinājās pēc Sešu dienu kara 1967. gadā, kad Izraēla atkal sakāva arābu valstu spēkus un okupēja palestīniešu apdzīvoto teritoriju. Palestīnieši ir saniknoti, ka pēc 1967. gada kara Izraēla piesavinājās vēl vairāk viņu zemes un sāka būvēt ebreju kolonistu apmetnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti