Bils Geitss: Nākamā pandēmija varētu būt daudz bīstamāka par Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 3 mēnešiem.

Amerikāņu filantrops Bils Geitss, kurš ziedojis miljardiem dolāru vakcinācijas programmām un cīņai pret infekcijas slimībām jaunattīstības valstīs, izteicis brīdinājumu, ka nākamā pandēmija varētu būt vēl daudz bīstamāka par Covid-19.

Geitss norāda, ka tagadējais Covid-19 omikrona variants ir ļoti lipīgs, bet vēl lielākas briesmas cilvēcei varētu radīt jauns patogēns, kas nodarītu smagāku kaitējumu veselībai, izraisot saslimšanu un nāvi.

Bila un Melindas Geitsu fonds sadarbojas ar Epidēmiskās gatavības inovāciju koalīciju (CEPI), kas tika dibināta pirms pieciem gadiem Ebolas epidēmijas laikā. CEPI ir iesaistīta “Covax” iniciatīvā, lai Covid-19 vakcīnas būtu pieejamas arī jaunattīstības valstīm.

Šis fonds arī līdzdarbojas vakcīnu izstrādē, piemēram, tā līdzekļi izmantoti, lai radītu “AstraZeneca”, “Moderna” un “Novavax” vakcīnas pret Covid-19.

“Šīs vakcīnas ir devušas milzīgu labumu un glābušas ļoti daudz dzīvību,” secina Geitss. Taču viņš atzīst, ka vēl nav izdevies panākt, lai jaunattīstības valstis saņem Covid-19 vakcīnas pietiekami ātri un pietiekamā daudzumā.

CEPI mēģina savākt 3,1 miljardu eiro, lai palīdzētu zinātniekiem un samazinātu jaunas vakcīnas izstrādei nepieciešamo laiku līdz 100 dienām.

Geitss uzskata, ka vakcīnu izstrādē ieguldītā nauda ir vērtīga investīcija sabiedrības veselībā.

“Mēs runājam par iztērētiem miljardiem, taču ar tiem iespējams novērst triljoniem lielus zaudējumus ekonomikai un izglābt miljardiem dzīvību. Tā ir diezgan laba apdrošināšanas polise,” Geitsu citē laikraksts "The Financial Times".

Viņš norāda, ka gatavošanās cīņai ar nākamo pandēmiju palīdzēs arī jau esošo problēmu risināšanā, piemēram, radīt vakcīnu pret HIV vai labākas vakcīnas pret tuberkulozi un malāriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti