Bažas par Millera izmeklēšanu pret Trampu pēc ASV ģenerālprokurora Sešonsa atkāpšanās

ASV politiskajās aprindās un medijos izskanējušas bažas par īpašā prokurora Roberta Millera pret Trampu un viņa priekšvēlēšanu kampaņu veiktās izmeklēšanas nākotni. Tam par iemeslu kalpojis tas, ka otrdien no amata atkāpās ASV ģenerālprokurors Džefs Sešonss, kura demisiju pieprasījis ASV prezidents Donalds Tramps, bet par pagaidu ģenerālprokuroru iecelta persona, kas iepriekš izteikusies par Millera izmeklēšanas neefektivitāti, aicinot tai samazināt finansējumu vai pat pilnībā to slēgt.

Jau nākamā diena pēc ASV vidustermiņa vēlēšanām nesa pirmās izmaiņas ASV prezidenta administrācijā. Pēc ASV prezidenta Donalda Trampa lūguma amatu atstāja ASV ģenerālprokurors Sešonss, par kura iespējamo demisiju tika runāts jau vairākus mēnešus. Lai arī tieši Sešonss bija pirmais ASV senators, kurš pauda atbalstu Donalda Trampa kandidatūrai uz prezidenta posteni, abu starpā jau kādu laiku valdīja spriedze. Tas saistīts ar ģenerālprokurora lēmumu atteikties no īpašā prokurora Roberta Millera veiktās izmeklēšanas par iespējamo Trampa kampaņas saistību ar Krieviju uzraudzības. Šāds lēmums savulaik tika pieņemts, atklātībā nonākot informācijai par to, ka arī pats Sešonss savulaik ticies ar Krievijas vēstnieku ASV. Tramps Sešonsa lēmumu norobežoties no Millera izmeklēšanas virsvadības nosaucis par vīrieša necienīgu rīcību, brīžiem pat izsakoties, ka Savienotajām valstīm ģenerālprokurora pat nav.

Pēc Sešonsa atlaišanas aktuāls ir kļuvis jautājums par to, kas ieņems viņa vietu. Pašlaik par pagaidu ģenerālprokuroru ir iecelts Sešonsa bijušais personāla vadītājs Metjū Vitekers, kurš automātiski, vismaz uz laiku, pārņem arī Millera izmeklēšanas uzraudzību. Taču novērotājus un Trampa politiskos konkurentus satraucis fakts, ka

Vitekers ne reizi vien asi kritizējis Millera izmeklēšanu par lēnīgumu, aicinājis samazināt tai finansējumu vai pat slēgt. Tagad Vitekeram teorētiski ir tiesības īpašo prokuroru Milleru atlaist.

Kā paziņojusi Kongresa demokrātu līdere Nensija Pelosi, ziņu par Sešonsa atlaišanu nevar lasīt nekā citādi, kā Trampa atklātus centienus apdraudēt un izbeigt īpašā prokurora Millera uzsākto izmeklēšanu. Senāta mazākuma līderis Čaks Šūmers aicinājis darīt visu iespējamo, lai Roberta Millera izmeklēšanu aizsargātu. "Millera un viņa izmeklēšanas aizsargāšana ir pats galvenais uzdevums. Ja Džefa Sešonsa atlaišana būs prelūdija Millera darbības ierobežošanai vai pilnīgai apturēšanai, radīsies konstitucionālā krīze. Un es aicinātu prezidentu Trampu un visus, kuros viņš klausās, atturēties no šādām darbībām," teicis Šūmers.

Čaks Šūmers arī piebildis, ka, ņemot vērā iepriekš izskanējušos apgalvojumus par Millera izmeklēšanas ierobežošanu un finansējuma apturēšanu tai, arī pagaidu ģenerālprokuroram Vitekeram būtu jānorobežojas no šīs izmeklēšanas pārraudzīšanas. Prasības neiejaukties Millera izmeklēšanas darbā izteikuši arī vairāki ietekmīgi republikāņu senatori. Piemēram, senatore Sjūzena Kolinsa un bijušais republikāņu ASV prezidenta amata kandidāts Mits Romnijs aicinājuši arī pagaidu ģenerālprokurora vadībā nodrošināt pilnvērtīgu tieslietu departamenta darbu, aicinot netraucēti novest Millera izmeklēšanu līdz gala secinājumiem.

Kā pieļāvis bijušais ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes vadītājs Džons Brennans, ļoti iespējams, ka jaunumi Millera izmeklēšanas lietā varētu kļūt zināmi jau tuvākajā laikā. Pēc viņa vārdiem, ir liela varbūtība, ka Millers jau ir sagatavojis savu ziņojumu līdzšinējam izmeklēšanas uzraugam, ģenerālprokurora vietniekam Robam Rozensteinam. Līdz ar pagaidu ģenerālprokurora iecelšanu arī Rozensteins no Millera izmeklēšanas uzraudzības ir atcelts. Sešonss ir jau devītais Trampa administrācijas pārstāvis, kurš savu amatu ir atstājis un, visticamāk, izmaiņas administrācijā pēc vidustermiņa vēlēšanām turpināsies.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti