Sadaļas Sadaļas

Pasaules panorāma

Baltkrievijas opozīcija: aizturēti 32000 baltkrievu

Pasaules panorāma

Par Trampa impīčmentu dažādi viedokļi

Baltkrievu nacionālo karogu grib pielīdzināt ekstrēmistu simbolikai

Baltkrievu mākslinieku tiesās par nacionālā karoga izkāršanu pie mājas

Aleksandrs Lukašenko Baltkrievijā pastiprinājis cīņu pret daudziem baltkrieviem galveno nacionālās identitātes vērtību un arī simbolu – baltsarkanbalto karogu. Ģenerālprokuratūra tagad plāno karogu aizliegt kā ekstrēmistisku simboliku. Oficiāla lēmuma vēl nav, bet karogi jau tiek noņemti. Milicija ieradusies arī pie varai netīkamā mākslinieka Alesa Puškina.

Balti–sarkani–baltais karogs pie baltkrievu mākslinieka Alesa Puškina mājas Bobru ciemā Minskas apgabalā plīvoja kopš 1997. gada. Līdz šogad 30. janvārī ieradās milicija.

Puškins bija darbā, bet sieva veikalā, kur viņu pārsteidzis miliča zvans, lai steigšus ierodoties mājās. Pie mājas bija auto pacēlājs un milicijas mašīna. Kā teicis milicis, karogs un ģerbonis tiek noņemts pēc rajona prokurora rīkojuma, jo tā esot ekstrēmistu simbolika.

“Šķiet, esmu vienīgais visā rajonā, kuram pie mājas bija nacionālais karogs un ģerbonis. Sieva viņus brīdināja, ka mājas īpašnieks esmu es, un būtu labāk, ja viņi runātu ar mani. Viņi teica, ka negaidīs un ņems nost. Droši vien labi, ka milicija mani nesagaidīja. Jo, ja es būtu bijis mājās, es sarīkotu kautiņu. Būtu aizsargājis nacionālo simbolu, kurš pie mājas plīvo jau 24 gadus,” pastāstīja Aless Puškins.

Viņš piebilda, ka tagad pienācis laiks, kad nacionālā simbolika noiet pagrīdē. “Un tas piešķirs vēl lielāku nozīmību mūsu simbolam cīņā par Baltkrieviju,” pauda Puškins.

Māksliniekam paziņots, ka drīzumā viņam būs jāstājas arī tiesas priekšā.

“Karogs pie mājas tiek uzskatīts par neatļautu vienas personas piketu. Un mani vēl tiesās par nesankcionētu piketu.

Nezinu, ko man piespriedīs – naudas sodu vai ko,” sacīja mākslinieks.

Nacionālais karogs asociējas ar opozīcijas kustību un kļuvis par protestu simbolu cīņai pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Vara visādi ir centusies ierobežot karoga parādīšanos un pat aizturējusi un sodījusi iedzīvotājus par baltās un sarkanās krāsas izmantošanu apģērbā un lentītēs.

Pagājušajā nedēļā Baltkrievijas Ģenerālprokuratūras pārstāve norādīja, ka karogu varētu aizliegt. Esot saņemts vairāk nekā 100 pilsoņu lūgums atzīt šo simboliku par ekstrēmistisku. Un jau esot sagatavoti attiecīgi dokumenti.

Savukārt mākslinieku Alesu Puškinu ar nacionālo karogu saista ļoti personisks stāsts: “1989. gadā es uzgleznoju karogu ar paša asinīm. Izmantoju 300 gramus savu asiņu, lai uzgleznotu gleznu. Domāju, ka tas viss ir pagātnē, ka asinis ir pagātnē, ka nākotnē zem šī karoga mūs gaida laime un attīstība. Bet izrādījās – nē. Baltkrievijā gāja bojā cilvēki. Romāns Bandarenko tika nogalināts. Tagad to pasludina par ekstrēmistu simbolu. Tam es kategoriski nepiekrītu.

Asinis atkal līst šī nacionālā simbola dēļ. Tas ir ļoti skumji.”

KONTEKSTS:

Politiskā krīze Baltkrievijā turpinās kopš strīdīgajām prezidenta vēlēšanām, kas notika 9. augustā un izraisīja sacelšanos pret līdzšinējo autoritāro prezidentu Aleksandru Lukašenko un režīma atbildi, īstenojot nežēlīgas represijas pret miermīlīgo demonstrāciju dalībniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt