Sadaļas Sadaļas

Pasaules panorāma

Slovākijas jaunieši atbalsta ES, bet uz vēlēšanām neiet

Pasaules panorāma

ANO pētījums: klimata pārmaiņas radījušas sugu masveida izmiršanu

Baltkrievija un Krievija pamatīgā strīdā

Baltkrievija un Krievija kā «uz nažiem»

Konflikti Baltkrievijas un Krievijas attiecībās nav nekas jauns. Taču kaut kas tāds vēl nebija bijis. Kremlis atcēlis no amata vēstnieku Baltkrievijā Mihailu Babiču, lai gan viņš nostrādājis Minskā vien pusgadu. Kremļa sūtņa, prezidenta Vladimira Putina protežē aktīvā rosība un izrunāšanās ērcināja baltkrievu līderi Aleksandru Lukašenko. Ārlietu ministrija bija spiesta vēstniekam atgādināt, ka viņš neatrodas Pievolgas apgabalā, kur iepriekš bija Putina speciālais pārstāvis.

“Ārējie spēki ilgu laiku nesekmīgi centās izjaukt abu brāļu tautu ciešās un draudzīgās attiecības. Un lūk: tas, kas neizdevās ārējiem spēkiem pēdējās desmitgadēs, to veiksmīgi un efektīvi dažos mēnešos paveica Babiča kungs.” Tik asiem vārdiem Baltkrievijas Ārlietu ministrija raksturoja nu jau bijušā Krievijas vēstnieka Mihaila Babiča darbību Minskā.

Par vēstnieku un Krievijas prezidenta speciālo pārstāvi Babiču iecēla pērn augustā. Jau tad eksperti prognozēja pārmaiņas un asumus abu valstu attiecībās. Līdz ar pirmajām darba dienām Minskā Babičs ķērās pie Kremļa uzdevuma izpildes – padziļināt Krievijas un Baltkrievijas integrāciju. Maskava pēdējā laikā uzstājīgi pieprasa, lai prezidents Aleksandrs Lukašenko pilda 1999. gada līgumu par Savienotās valsts izveidi.

Taču kopš notikumiem Ukrainas austrumos Lukašeko kļuvis piesardzīgs, baidoties, ka Baltkrievija var zaudēt neatkarību. Kādā no intervijām vēstnieks uzsvēra, ka Krievijas atbalsts Baltkrievijai ir 5 - 6 miljardi dolāru gadā. Un, ja Minska grib saņemt gāzi par Krievijas iekšējā tirgus cenām, kompensācijas, lētākus kredītus un citus labumus, tad jāpilda Savienības līguma nosacījumi.

Netipiski Krievijas sūtņiem Babičs braukāja pa valsti, apmeklēja stratēģiskus uzņēmumus, tikās ar uzņēmējiem, spēka struktūru vadību. Satikās pat ar Lukašenko nīstās opozīcijas pārstāvjiem. Kā sprieda preses pārstāvji, tas bijis smalks mājiens Lukašenko, ka viņš nebūt nav vienīgais, uz kuru Maskava var likt likmes, ja baltkrievu līderis nekļūs piekāpīgāks.

Baltkrievu puse ilgi klusēja, bet, kad Mihails Babičs pavēstīja, ka Lukašenko esot maldināts par atomstacijas būvniecības izmaksām, pacietība bija galā. Ārlietu ministrijas pārstāvis nosauca Babiču par “rēķinvedi vai cerīgu grāmatvedi”, ieteica viņam iepazīties ar valsts specifiku, ka Krievijas vēstnieks graujot abu valstu attiecības: “Vēstnieka kungs neizprot atšķirības starp Krievijas apgabalu, kur viņam, kā mums stāstīja, patika pamācīt pa labi un pa kreisi, un neatkarīgu valsti.”

Krievijas vēstnieks reaģēja, sakot, ka tā ir muldēšana un putas, kas noplaks. Ja vēstnieks ir labs, viņam jābūt ne tikai diplomātam, bet arī politiķim, ekonomistam, analītiķim un reizēm karavīram.

Maija sākumā Kremlis izdeva rīkojumu par vēstnieka pārcelšanu citā darbā. Uz Minsku jau nosūtīs jauns sūtnis – Federācijas Padomes loceklis Dmitrijs Mezencevs.

Interesanti, ka laikā, kad parādījās ziņas par Babiča atcelšanu, baltkrievu specdienesti arestēja Drošības padomes sekretāra vietnieku, bijušo Lukašenko personīgās apsardzes priekšnieku Andreju Vtjurinu. Oficiālā versija – par 150 tūkstoš dolāru kukuļa pieņemšanu no kādas Krievijas komercstruktūras par tās interešu lobēšanu Baltkrievijā. Taču baumo arī par viņa saitēm ar Krievijas specdienestiem. Kā raksta neatkarīgie baltkrievu mediji, korupcija spēka un drošības blokā ir vājais posms, ko ārējie spēki var izmantot, lai destabilizētu situāciju un drupinātu Lukašenko varu Baltkrievijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt