Protesta gājieni sakrita ar Lukašenko 66. dzimšanas dienu. Tādēļ daudzi protestētāji bija atnesuši viņam savdabīgas dāvanas - zārku, no kartona veidoto tualetes podu un rotaļlietu milicijas automašīnas, kurās mēdz ievietot aizturētos.
Daudzi ieslēdza kabatas lukturus, kas simbolizēja dzimšanas dienas sveces, un izkliedza, lai “Saša iznāktu tās nopūst”.
Plakātos bija redzami tādi saukļi kā „Žurkas ir atgriezušās”, „Mēs esam vairākumā” un „Iznāc, paskaiti”.
"Šī ir visa mana dzīve, un es neesmu piedzīvojis nevienu citu prezidentu. Vērojot procesus citās valstīs, es redzu, ka daudz ko varētu izdarīt daudz labāk. Es neatbalstu viņa darbu, un mēs vēlamies pārtraukt viņa pilnvaras. Mēs to jau esam izdarījuši. Bet viņš nevēlas aiziet mierīgi. Diemžēl," sacīja demonstrāciju dalībnieks Aleksandrs.
Daudzi demonstranti uz akciju pilsētas centrā bija ieradušies ar Baltkrievijas vēsturiskajiem balti sarkani baltajiem karogiem, kā arī ar atsevišķu rūpniecības uzņēmumu simboliku. Aktīvisti devās gājienā uz prezidenta rezidenci - Neatkarības pili, taču gājienu bloķēja speciālo uzdevumu vienības un bruņutransportieri.
Akcija notika mierīgi, taču policisti aizturēja vismaz 125 protestētājus.
Politologs Gļebs Pavlovskis intervijā televīzijas kanālam „Nastojašee vremja” pieļāva, ka protestētājus varētu būt izprovocējuši Krievijas prezidenta Vladimira Putina izteikumi par iespējamo papildspēku nosūtīšanu uz Baltkrieviju.
“Kāpēc cilvēku kļuva vairāk? Tādēļ, ka tā ir atbilde uz Putina mēģinājumiem iejaukties šajā procesā. Iepriekšējo reizi nebija nekādu draudu valsts neatkarībai, bet tagad tādi pastāv. Un tas baltkrievu cilvēkiem nebūt nav paticis. Tādēļ es domāju, ka tas varētu būt viens no iemesliem, kādēļ reakcija kļuva asāka,” sprieda Pavlovskis.
Putins tik tiešām ir izteicis skaidru atbalstu Lukašenko, sakot, ka prezidenta vēlēšanas šajā valstī ir notikušas un Krievija ir atzinusi to rezultātu. Eiropas Savienība atsakās atzīt augusta sākumā notikušās vēlēšanas. Putins ir arī publiski apsveicis Lukašenko dzimšanas dienā.
Krievijas laikraksta "Novaja gazeta" komentētāja Jūlija Latiņina vēl sestdien pieļāva, ka nostājoties Lukašenko pusē Maskava cer uz pakāpenisku Baltkrievijas saplūšanu ar Krieviju.
“Pirmā iespēja ir Lukašenko uzvara. Otrā iespēja ir tautas uzvara. Un trešā ir Baltkrievijas pievienošana Krievijai, proti, Putina uzvara. Putins bija paņēmis pauzi uz zināmu brīdi, bet tagad viņš skaidri paļaujas uz trešo variantu. Turklāt tā, lai viņam pēc tam nav jāsastopas ar sankcijām. Un ļoti iespējams, ka tad, kad Lukašenko izdzenās protestētājus un situācija nonāks strupceļā, tad Baltkrievijas miliči un citu spēka struktūru pārstāvji domās par divām lietām: par pārmešanos tautas pusē varētu nākties atbildēt, bet pēc pārmešanās Putina pusē atbildēt nāksies tikai Lukašenko,” sacīja Latiņina.
Lukašenko tuvāko nedēļu laikā plāno Maskavā tikties ar Putinu. Pie protestētājiem svētdien viņš tā arī nav iznācis. Tā vietā viņa preses sekretāre aizsūtīja žurnālistiem fotogrāfiju, kurā Lukašenko ir redzams pie savas rezidences ar automātu rokās. Bet nav skaidrs, kad šī fotogrāfija tika uzņemta.
KONTEKSTS:
Plaši iedzīvotāju protesti Baltkrievijā sākās pēc 9. augusta prezidenta vēlēšanām. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem pārliecinošu uzvaru tajās guva pašreizējais valsts vadītājs, taču opozīcija un liela iedzīvotāju daļa uzskata, ka balsojuma rezultāti ir falsificēti.
Vēlēšanu rezultātus neatzīst arī visas rietumvalstis, to skaitā Latvija.