Dienas ziņas

Divus liepājniekus apbalvo par cilvēka dzīvības glābšanu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Azerbaidžānas armija ieiet Kalnu Karabahas rajonos

Azerbaidžānas armija ieiet otrajā Kalnu Karabahas rajonā

Azerbaidžānas armija trešdien, 25. novembrī, iegājusi otrajā no trim Kalnu Karabahas rajoniem, kas Armēnijai jāatdod Baku kontrolē saskaņā ar vienošanos par karadarbības izbeigšanu. Azerbaidžānā cer, ka miers būs noturīgs, bet Kalnu Karabahas armēņi bažīgi par savu drošību.

Azerbaidžāna no trešdienas atguvusi kontroli pār Kalnu Karabahas Kelbadžaras rajonu, te ierodas armija. Šī ir viena no teritorijām, kas Armēnijai jāatdod atpakaļ Baku kontrolē saskaņā ar vienošanos par karadarbības izbeigšanu, kas panākta ar Krievijas starpniecību.

Jau pirms pāris dienām pirmajā no trim Armēnijas atdotajiem Kalnu Karabahas rajoniem – Agdamas rajonā, ieradās Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs.

"Esmu Agdamas pilsētā. Apmeklēju Agdamas mošeju un pacēlu Azerbaidžānas karogu. Esam atgriezušies Agdamā. Apsveicu visus ar šo vēsturisko notikumu pēc 30 okupācijas gadiem," paziņoja Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs.

Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku iedzīvotāji cer, ka miers būs ilgstošs.

"Lūdzam Dievu, ka vairs nebūs grūtu dienu, lai viss sliktais izzūd. Ceru, ka būs miers un mūsu zemes tiks pilnībā atbrīvotas," teica Baku iedzīvotājs Zahids Teimurovs.

“Tur ir ļoti skaistas vietas. Neesmu tur bijusi, bet noteikti apmeklēšu, ja Dievs dos un bēgļi tur atgriezīsies," teica Baku iedzīvotāja.

Alievjs solījis atjaunot Baku kontrolē atgūto reģionu infrastruktūru un ļaut atgriezties azerbaidžāņu bēgļiem, kas pameta Kalnu Karabahu 90. gadu karā pēc tam, kad kontroli pārņēma armēņi.

Bet tagad par savu drošību ir nobažījušies etniskie armēņi vietās, kas tagad kļuvušas par pierobežas ciematiem.

"Azerbaidžānas ģenerālis man teica – "zeme ir tava, ej un strādā, neviens tevi netraucē". Šodien viņš runā šādi, bet rīt to neteiks. Rīt viņš teiks – "tas ir mans, ej prom no šejienes," pauda vietējais lauksaimnieks Kamo Agadžanjans.

Daudzi vietējie armēņi kā drošības garantu tagad redz Krievijas miera uzturētājus.

"Vienmēr pastāv briesmas. Karš ir tikai apturēts, bet nav beidzies. Kā es varu mierīgi gulēt, kad ienaidnieks tikai 200–300 metru attālumā? Vai nevajadzētu būt neitrālajai zonai?"

vaicāja vietējais lauksaimnieks Jurijs Gasparjans.

Kalnu Karabahas konfliktā intensīvas kaujas atsākās septembra beigās, vairāku nedēļu laikā prasot simtiem cilvēku dzīvību. Starptautiskā sabiedrība Kalnu Karabahu atzīst par daļu no Azerbaidžānas.

KONTEKSTS:

Šā gada 27. septembra rītā uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas sākās smagas kaujas, Azerbaidžānas armijai izdevies atkarot apmēram piekto daļu armēņu spēku iepriekš kontrolētās teritorijas.

Azerbaidžānas un Armēnijas starpā valda naidīgas attiecības kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad tika izcīnīts karš par Kalnu Karabahas reģionu. Reģions starptautiski atzīts kā Azerbaidžānas sastāvdaļa, taču to galvenokārt apdzīvo etniskie armēņi.

Pamiera vienošanās paredz, ka tagad armēņi Azerbaidžānas kontrolē atgriezīs trīs Kalnu Karabahai pieguļošus rajonus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt