Austrumāfrikas valstu līderi apspriež situāciju Dienvidsudānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Austrumāfrikas valstu līderi piektdien pulcējušies Kenijā, lai apspriestu satraucošo situāciju Dienvidsudānā. Tur, pieaugot vardarbībai, dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā tūkstoš cilvēku. Sarunas notiek laikā, kad Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) tuvāko dienu laikā plāno nosūtīt uz reģionu miera uzturētāju papildspēkus.

Vardarbība nesen pasludinātajā Dienvidsudānā aizsākās gandrīz pirms divām nedēļām, kad konflikts izcēlās starp valsts prezidenta Salvas Kiira un viņa bijušā vietnieka, vasarā atlaistā viceprezidenta Rīka Mašara atbalstītājiem.

Jau pagājušās nedēļas nogalē izskanēja piedāvājums abu konfliktējošo pušu sarunās iesaistīties arī starptautiskajiem vidutājiem. Šo lomu bija gatava uzņemties Austrumāfrikas reģiona līderu grupa. Tā dēvētā IGAD grupa, kurā pārstāvētas astoņas dalībvalstis, piektdien tiekas Kenijas galvaspilsētā Nairobi.

Iepriekš grupas pārstāvji tikās arī ar Dienvidsudānas prezidentu, nosaucot šīs sarunas par ļoti konstruktīvām.

Delegācijai gan joprojām nav izdevies tikties ar otru konfliktā iesaistīto pusi.

Kā pirms tikšanās paziņojis Kenijas ārlietu ministrs Tedross Adhanoms, ir vairāki jautājumi, kuriem šīsdienas tikšanās laikā plānots pievērst pastiprinātu uzmanību. „Ir vairāki jautājumi, kurus mēs gatavojamies apspriest. Pirmā ir vardarbības pārtraukšana. Otra ir dialoga uzsākšana ar mērķi atrisināt pastāvošās domstarpības politiskā ceļā. Trešais ir jautājums par aizturētajām personām, kuras tiek turētas aizdomās par apvērsuma rīkošanu. Un visbeidzot tā ir humānā krīze. Līderi ir īpaši uzsvēruši nepieciešamību nosodīt jebkādus nedemokrātiskus mēģinājumus gāzt valsts valdību. Tāpat mēs atzīstam, ka jebkādu šīs krīzes risinājumu ir nepieciešams panākt ar politiskā dialoga palīdzību. Mēs darīsim visu, kas ir mūsu spēkos, lai šo problēmu atrisinātu," sacīja Kenijas ārlietu ministrs.

Dienvidsudānas konflikta risināšanā aktīvu lomu uzņēmusies arī ANO. Tās sūtne reģionā Hilde Džonsone paziņojusi, ka valsts politiskajiem līderiem obligāti nepieciešams dot mieram iespēju. ANO pārstāve atzinusi, ka valdošajā Sudānas tautas atbrīvošanas kustībā vēl pirms bruņotā konflikta izcelšanās bija vērojama šķelšanās, taču neviens nav gaidījis, ka Dienvidsudānas stabilitāte sašķobīsies tik ātri.

Lai arī valsts prezidents Kiirs nāk no etniskās dinku grupas, bet viņa sāncensis Mašars no skaitliski mazākās nueru cilts, šis tomēr esot politisks konflikts. Pēc ANO sūtnes vārdiem, uz spēles ir likta visa nācija, kas ir veidota gadu desmitiem ilgu konfliktu laikā. Džonsone arī norādījusi, ka Apvienoto Nāciju solītie militārie papildspēki Dienvidsudānā varētu ierasties tuvāko 48 stundu laikā. Šāda papildspēku nosūtīšana kļuva iespējama pēc tam, kad nedēļas sākumā ANO drošības Padome nobalsoja par miera uzturēšanas spēku misijas palielināšanu līdz 12500 karavīriem.

Tikmēr sadursmes Dienvidsudānā turpinās un nemiernieku kaujinieki ir paziņojuši, ka tiem savā kontrolē izdevies iegūt stratēģiski svarīgo naftas ieguves pilsētu Malakalu. Valdība gan šādus apgalvojumus sauc par dezinformāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti