Panorāma

Minska mēģina no Tokijas repatriēt baltkrievu sportisti

Panorāma

Vai jāmaina Covid-19 drošības pasākumi?

ASV aiziet no Irākas un Afganistānas

ASV militāro spēku samazināšanu Irākā uztver ar cerībām, par Afganistānu - bažas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV izbeigs kaujas operācijas Irākā, un tas notiks līdz šī gada beigām – paziņojis ASV prezidents Džo Baidens. Irāka šo ziņu uztvērusi atbalstoši. Tikmēr pavisam cita aina paveras Afganistānā, no kuras ASV kopā ar sabiedrotajiem arī aiziet, atstājot aiz sevis daudz jautājumu par Afganistānas nākotni.

Operāciju pārtraukšana Irākā

ASV spēki no Irākas līdz decembrim aiziet, taču ne pavisam, jo krietni mazākā skaitā turpinās apmācīt, asistēt, palīdzēt un tikt galā ar grupējumu “Daīš” jeb “Islāma valsts”, kad tas atkal parādīsies. Tā šonedēļ Baltajā namā, tiekoties ar Irākas premjerministru Mustafu al Kadhimi, sacīja ASV prezidents Džo Baidens.

Patlaban situācija Irākā ir diezgan mierīga, lai gan teroristu uzbrukumi ik pa laikam notiek, kā, piemēram, nesen Bagdādē cilvēku pilnā tirgū.

ASV stiprināšot Irāku arī citādi, piemēram, palīdzot nodrošināt elektroenerģijas piegādi, cīnoties ar Covid-19, klimata izmaiņu ietekmi un atbalstot privāto sektoru.

”Jūs zināt, ka mēs atbalstām Irākas demokrātijas stiprināšanu. Mēs vēlamies būt droši, ka oktobrī notiks vēlēšanas. Mēs esam apņēmušies turpināt arī mūsu sadarbību drošības jomā. Mūsu kopīgā cīņa pret “Islāma valsti” ir kritiska reģiona stabilitātei,” sacīja Baidens.

Irākā ASV paziņojums uztverts dažādi, bet ar cerībām, ka, aizejot militārajiem spēkiem, saglabāsies ekonomiskais atbalsts.

Aiziešana no Afganistānas

Taču ar pavisam citu noskaņojumu apvīta ir ASV aiziešana no Afganistānas, kas arvien turpinās. Šis process ik dienu apaug ar jaunu informāciju par to, cik plašas teritorijas pārņēmuši talibi, kā provincē notiek cīņas starp afgāņu armiju un talibiem, kā pieaug bēgļu daudzums un kā afgāņi lūdz patvērumu ārzemēs.

Uz ASV šajās dienās jau nogādāti aptuveni 200 afgāņu, kuri visos kara gados ir bijuši tulki vai kā citādi palīdzējuši sabiedroto spēkiem.

“Kopš gada sākuma mūsu konsulārais personāls Kabulā ir izsniedzis vairāk nekā 5000 īpašo imigrantu vīzu un intervējis vēl tūkstošus, no kuriem daži aizbrauca vakar. Vēl ir daudz darba, lai izpildītu Amerikas apņemšanos palīdzēt tiem, kuri ir uzticējušies mums,” sacīja Ross Vilsons, ASV pilnvarotais lietvedis Afganistānā.

Tikmēr analītiķi norādījuši, ka izskatās – ASV vietu Afganistānā ieņems Ķīna, tā kā Pekinā jau bija ieradusies talibu delegācija, lai vienotos par turpmāku līdzāspastāvēšanu ar robežvalsti. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens norādījis, ka Ķīna Afganistānā varētu spēlēt pozitīvu lomu, ja tās nodoms būs palīdzēt konflikta mierīgā risinājumā.

Bet Ķīnas ārlietu ministrija paudusi, ka ASV un NATO karaspēka pārsteidzīgā izvešana no Afganistānas faktiski esot iezīmējusi ASV politikas pret Afganistānu neveiksmi un ka tagad Afganistānas iedzīvotājiem ir svarīga iespēja stabilizēt un attīstīt savu valsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti