ASV tiesa piespriež 81 miljona dolāru kompensāciju par «Roundup» kaitējumu

Tiesa Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) nospriedusi, ka agroķīmijas uzņēmumam "Monsanto" jāsamaksā 81 miljons dolāru kādam pensionāram, kura saslimšanu ar vēzi ir veicinājis šī uzņēmuma ražotais herbicīds "Roundup". Cietušā advokāte lēmumu nodēvējuši par precedentu, kas palīdzēs aizsargāt visu sabiedrību.

"Lēmums nav tikai par vienu personu. Tas ir par visu sabiedrību un par to, kādā vidē mēs vēlamies dzīvot. Vai mēs vēlamies pieprasīt kompānijām, lai tās tirgo tikai drošus produktus, vai vismaz pastāstītu mums, kad tie nav droši. Un tas ir mūsu rīcības mērķis.

Mēs cenšamies atklāt patiesību, un patiesība par "Roundup" ir, ka tas  izraisa vēzi. Cilvēkiem tas ir jāzina pirms došanās uz veikalu un tā iegādāšanās," teica advokāte Dženifera Mūra.

Zvērināto tiesa Sanfrancisko pilsētā norādīja, ka firma bijusi nolaidīga un nav izrādījusi saprātīgu piesardzību, lai brīdinātu par šī produkta radītiem riskiem. Tāpēc 70 gadus vecajam Edvīnam Hardemenam 75 miljoni dolāru piespriesti kā atlīdzība par kaitējumu, 5,6 miljoni kā kompensācija un 200 000 dolāru ārstēšanās izdevumu segšanai.

Tā pati zvērināto tiesa jau pagājušajā nedēļā konstatēja, ka Hardemens bija pakļauts  herbicīda iedarbībai 25 gadu garumā, jo viņš smidzināja to savā īpašumā. Tas bijis būtisks faktors viņa saslimšanā ar audzēju.

"Roundup" svarīga sastāvdaļa ir pretrunīgi vērtētā ķimikālija – glifosāts, par kura kaitīgumu brīdina zinātnieki arī citviet pasaulē, tostarp Eiropas Savienības dalībvalstīs. Savukārt ASV uzņēmums "Monsanto", kuru pērn pārņēma Vācijas ķīmijas un farmācijas kompānija "Bayer", turpina noliegt, ka šis herbicīds izraisa vēzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti