ASV notikušas plašas abortu atbalstītāju demonstrācijas

Desmitiem tūkstoši cilvēku visos Amerikas Savienoto valstu štatos sestdien, 2. oktobrī, piedalījās plašās demonstrācijās, lai atbalstītu sieviešu tiesības veikt abortu.

ASV notikušas plašas abortu atbalstītāju demonstrācijas
00:00 / 02:43
Lejuplādēt
Protesti pastiprinājušies pēc tam, kad Teksasas štatā stājušies spēkā stingri abortu ierobežojumi un Augstākā tiesa varētu lemt par līdzīgu aizliegumu atļaušanu arī citos štatos.

 

Tālajā 1973. gadā, ASV Augstākā tiesa pieņēma lēmumu, kurā tika noteikts, ka Amerikas Savienoto Valstu konstitūcija aizsargā stāvoklī esošas sievietes tiesības brīvi izvēlēties, vai veikt abortu. Šis dokuments kļuvis pazīstams kā Ro pret Veidu un tas noteica, ka atsevišķu štatu ieviestie aizliegumi abortu jautājumā neatbilst konstitūcijai.

Gandrīz 50 gadus vēlāk šis jautājums atkal ir nonācis Savienoto Valstu politiskajā dienaskārtībā. Tas tāpēc, ka septembra sākumā Teksasas štatā stājās spēkā gandrīz pilnīgs abortu aizliegums.

Proti, sievietēm ir aizliegts veikt abortu pēc sestās grūtniecības nedēļas, un, kā norāda medicīnas eksperti, daudzas sievietes šajā laikā par savu grūtniecību vēl pat nenojauš.

Līdzīgi aizliegumi ir pieņemti arī 19 citos štatos, taču daudzi no tiem ir apstrīdēti tiesā. Savukārt Teksasas likums ir stājies spēkā un to apstrīdēt būs ļoti sarežģīti.

Tagad daudzu uzmanība ir pievērsta ASV Augstākajai tiesai, kura otrdien ir paredzējusi pulcēties uz kārtējo sēdi, lai spriestu tostarp par Misisipi štatā ieviesto aizliegumu pārskatīšanu. Teksasas likumu Augstākā tiesa bloķēt nevēlējās, un atsevišķi tieslietu eksperti brīdina, ka tiesa varētu mēģināt atcelt Ro pret Veidu lēmumu. Ja tā notiktu, štati paši varētu izvēlēties, vai abortus atļaut, vai aizliegt. Nevalstiskā organizācija “Planned Parenthood” aprēķinājusi, ka šādā gadījumā tiesības veikt abortu zaudētu aptuveni 36 miljoni sieviešu reproduktīvajā vecumā 26 štatos.

Lai protestētu pret konservatīvo likumdevēju centieniem ieviest abortu aizliegumus, 2. oktobrī visos 50 ASV štatos ielās izgāja desmitiem tūkstoši cilvēku. Galvaspilsētā Vašingtonā vien aptuveni 10 tūkstošu protestētāju pulcējās laukumā pie Baltā nama, pēc tam dodoties gājienā uz Augstākās tiesas ēku. Tur gājiena dalībniekiem pretī stājās abortu aizlieguma atbalstītāji, taču abas konfliktējošās grupas atdalīja policija. Protesta akcijas organizēja tie paši cilvēki, kuri savulaik 2017. gadā, dienu pēc Donalda Trampa inaugurācijas, sarīkoja arī plašo sieviešu gājienu, uz kuru bija pulcējušies vairāki miljoni Trampa pretinieku.

Abortu taisnīguma demonstrācijas rīkotāji pieprasa Kongresam, lai tiesības veikt abortu būtu iekļautas federālajos likumos, jo  tas liegtu Augstākajai tiesai tos atcelt. Šāds likumprojekts jau ir apstiprināts demokrātu kontrolētajā Pārstāvju palātā, taču nav gandrīz nekādu izredžu, ka tas tiks apstiprināts arī Senātā, kur Republikāņiem ir pietiekami daudz balsu, lai to bloķētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti