ASV Kongress balso par Trampa impīčmentu; amatu atstās ASV vēstnieks Ukrainā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

ASV Pārstāvju palātas deputāti trešdien, 18. decembrī, gatavojas balsot par prezidenta Donalda Trampa impīčmenta apsūdzībām. Apstiprināšanas gadījumā tas pavērs ceļu prezidenta tiesāšanai Kongresa augšpalātā Senātā.

Ir gan maz ticams, ka process Senātā varētu novest pie prezidenta atstādināšanas no amata, jo tam var nepietikt divu trešdaļu deputātu balsu.  

ASV Kongress balso par Trampa impīčmentu; amatu atstās ASV vēstnieks Ukrainā
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

ASV Kongresa pārstāvju palātas Juridiskā komiteja pagājušajā piektdienā apstiprināja divus pantus, par kuriem prezidentu var atstādināt no amata.  Tā ir varas ļaunprātīga izmantošana, cenšoties panākt, lai Ukraina uzsāktu izmeklēšanu pret Trampa politisko konkurentu Džo Baidenu un viņa dēlu, kā arī Kongresa darba traucēšana, ignorējot vairākas izdotās pavēstes ar uzaicinājumu sniegt liecības un liedzot administrācijas darbiniekiem piedalīties nopratināšanā.

Trešdien gaidāmais balsojums Pārstāvju palātā tiek uzskatīts par formālu šo apsūdzību apstiprināšanu, jo tālāk jāseko Senāta tiesas procesam par to, vai atzīt prezidentu par vainīgu šajās apsūdzībās.

Prezidenta notiesāšanai un atcelšanai ir nepieciešama divu trešdaļu senatoru balsis, taču panākt šādu pārsvaru faktiski nav iespējams, jo Republikāņu partija kontrolē Senātu.

ASV Kongress balso par Trampa impīčmentu
00:00 / 01:04
Lejuplādēt

Prezidents Tramps ir atkārtoti noraidījis savu vainu un paudis cerību, ka pret viņu uzsāktais process būs ātrs, vienlaicīgi solot pieaicināt savus lieciniekus, kas apstiprinātu viņa nevainīgumu.

Kongresa balsojuma priekšvakarā Tramps nosūtījis sešu lappušu garu vēstuli Demokrātu partijas līderei Kongresa Pārstāvju palātā Nensijai Pelosi. Šajā vēstulē viņš uzsvēris, ka Pelosi ir noniecinājusi impīčmenta vārda nozīmīgumu. Lai arī prezidents bija uzaicināts sniegt pierādījumus, kas ļautu arī viņa aizstāvības komandai nopratināt lieciniekus, Tramps no šādas iespējas bija atteicies. Tagad vēstulē viņš uzsvēris, ka viņam konstitūcijā noteiktās tiesības sniegt savus pierādījumus ir tikušas liegtas.

Amerikas Savienoto Valstu vēsturē ir bijuši tikai divi gadījumi, kad Kongress ir nobalsojis par valsts prezidenta atstādināšanu no amata. 1868. gadā šis process tika uzsākts pret Endrjū Džonsonu, bet 1998. gadā pret Bilu Klintonu. Abi prezidenti gan saglabāja amatu pēc tam, kad izturēja tiesas procesu ASV Senātā. Visticamāk, šāds liktenis tagad gaida arī pašreizējo Savienoto Valstu vadītāju Donaldu Trampu.

Prezidenta notiesāšanai un atcelšanai ir nepieciešamas divu trešdaļu senatoru balsis, taču panākt šādu pārsvaru faktiski nav iespējams. Republikāņu partija kontrolē Senātu, taču, lai prezidents tiktu gāzts, par viņa atstādināšanu ir jānobalso vismaz 20  republikāņu senatoriem, un līdz šim neviens šādu gatavību publiski nav izteicis.

Atsevišķi demokrātu pārstāvji pirms gaidāmajiem balsojumiem ir izteikuši bažas par Senāta republikāņu līdera Miča Makkonela apgalvojumiem, ka viņš ļoti cieši sadarbojas ar Balto namu, veidojot gaidāmās tiesas struktūru. Demokrāti arī atgādinājuši, ka pirms tiesas Senātā katram senatoram būs jāzvēr, ka viņš pret procesu attieksies objektīvi.

Bet tikmēr kļuvis zināms, ka janvārī amatu pametīs pašreizējais ASV vēstnieks Ukrainā Bils Teilors, kura sniegtā liecība arī palīdzēja izveidot Trampa impīčmenta lietu.

Pagājušajā mēnesī, sniedzot liecības, Teilors apgalvoja, ka tieši viens no viņa darbiniekiem bija dzirdējis telefonsarunu, kurā prezidents Donalds Tramps telefonsarunā ar ASV vēstnieku Eiropas Savienībā Gordonu Sondlendu interesējās par iespējamo izmeklēšanu uzsākšanu pret bijušā viceprezidenta Džo Baidena dēlu.

Ziņas par Teilora atkāpšanos izraisījušas satraukumu ASV Senāta ārlietu komitejā, kur demokrātu senators Roberts Menendezs paudis bažas par iespējamā vakuuma rašanos Ukrainā, kurai joprojām jācīnās pret Krieviju un prokrieviskajiem kaujiniekiem valsts austrumos.

KONTEKSTS: 

Trampa impīčmenta izmeklēšanas ziņojumā konstatē - pierādījumi ir pārliecinoši.  Trampa impīčmentam pietiekams pamats esot jau pierādījumi par Kongresa darba traucēšanu. Republikāņi un Baltais nams uzskata, ka nekādu pierādījumu par pārkāpumiem nav. 

Tramps apsūdzēts, ka šovasar aizkavējis militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai, lai ar sava personīgā advokāta Rūdija Džuliāni palīdzību piespiestu jauno Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski sākt izmeklēšanu pret Trampa politisko konkurentu Džo Baidenu. Tramps apsūdzības kategoriski noraida, sakot, ka vēršanās pret viņu ir "raganu medības".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti