ASV Kongresā liecinās Afganistānas sūtnis

Ceturtdien, 19. septembrī, uz liecību sniegšanu ASV Kongresā ir izsaukts ASV īpašais sūtnis sarunās ar grupējumu „Taleban” Zalmajs Halilzads.

Tieši pirms nedēļas ASV Kongresa Pārstāvju palātas Ārlietu komiteja izdeva rīkojumu ASV īpašajam sūtnim Zalmajam Halilzadam sniegt liecības Kongresā. Likumdevēji vēlas uzzināt iemeslus, kāpēc ar neveiksmi beidzās prezidenta Trampa administrācijas sarunas ar afgāņu grupējumu “Taleban” un kāpēc prezidents atcēla plānoto tikšanos ar talibiem un Afganistānas prezidentu Kempdeividā.

ASV Kongresā liecinās Afganistānas sūtnisUģis Lībietis

  Kongresa pavēste izdota pēc tam, kad Halilzada liecināšanu par Afganistānas miera plānu vismaz trīs reizes bija noraidījis Valsts departaments un valsts sekretārs Maiks Pompeo.

  Halilzads gandrīz gadu ir mēģinājis panākt ar talibiem vienošanos par vardarbības izbeigšanu, sarunu uzsākšanu ar Afganistānas vadību, apmaiņā solot arī amerikāņu spēku izvešanu no valsts. Taču Tramps paziņojis, ka sarunas ir izgāzušās pēc talibu veiktajiem sprādzieniem, kuros gāja bojā arī amerikāņu karavīrs.

  Demokrātu pārstāvji Kongresā uzskata, ka prezidenta administrācija pārāk ilgi ir turējusi sabiedrību neziņā par sarunām, kas varētu izbeigt 18  gadus ilgušo karu.

  KONTEKSTS:

  Jau piecus gadus starptautiskās koalīcijas spēki Afganistānā ir pārtraukuši savas kaujas misijas, taču ASV joprojām turpina savu operāciju pret radikālo grupējumu "Taleban". Abu pušu starpā Apvienotajos Arābu Emirātos ir notikušas deviņas sarunu kārtas par iespēju noslēgt mieru.

  Septembra sākumā Afganistānā ieradās amerikāņu galvenais sarunvedējs Zalmajs Halilzads, lai iepazīstinātu vietējās amatpersonas ar gadu ilgajās sarunās panākto vienošanos. Tā paredzēja, ka aptuveni 5400 amerikāņu karavīru aiziet no piecām militārajām bāzēm 135 dienu laikā. Apmaiņām pret šādu soli grupējums "Taleban" apņemtos saraut savas saites ar grupējumu "Al Qaeda" un uzsāktu sarunas ar Afganistānas valdību par ilgstoša pamiera pasludināšanu.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti