ASV asi kritizē Trampa rīkojumus – reorganizēt bruņotos spēkus un ierobežot migrantu plūsmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps parakstījis divus rīkojumus, kas paredz migrantu plūsmas kontroles noteikumu pastiprināšanu, kā arī apjomīgu bruņoto spēku reorganizāciju. Opozīcijā esošās demokrātu partijas un sabiedrisko organizāciju pārstāvji pieņemtos lēmumus asi kritizējuši, norādot, ka, liedzot ieceļot valstī cilvēkiem no vairākām musulmaņu valstīm, tiek apdraudētas ASV pamatvērtības, kā arī drošība. 

Kopš Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā ir pagājusi tikai nedēļa, bet jaunais prezidents turpina parakstīt dažādus rīkojumus, pildot priekšvēlēšanu laikā dotos un savulaik visai pretrunīgi vērtētos solījumus.

ASV ielaidīs tos, kas atbalsta Ameriku

Viens no šādiem priekšlikumiem saistīts ar imigrācijas ierobežošanu. Parakstot rīkojumu par migrantu kontroles pasākumu pastiprināšanu, Tramps norādījis, ka šādu soli nepieciešams spert, lai nepieļautu radikālo islāmistu iekļūšanu valstī.

Jaunajā dokumentā uzdots uz 120 dienām apturēt bēgļu izvietošanas programmu ASV, pa šo laiku liekot izstrādāt jaunus bēgļu izvērtēšanas kritērijus.

Kā uzsvēris Tramps, turpmāk valstī tiks ielaistas tikai tās personas, kuras atbalstīs Ameriku un kuras dziļi mīlēs tās cilvēkus.

Turklāt, tiek ieviests maksimālais bēgļu skaits, ko štati drīkstēs uzņemt 2017.finanšu gada laikā – 50 000. Tas nozīmē, ka turpmākos trīs mēnešus vīzas netiks izsniegtas arī ieceļotājiem no septiņām galvenokārt musulmaņu apdzīvotajām valstīm: Irānas, Irākas, Lībijas, Somālijas, Sudānas, Sīrijas un Jemenas.

Īpaši bargi Donalds Tramps vērsies pret bēgļiem no Sīrijas, gan atzīstot, ka turpmāk prioritāte būs tieši kristiešu bēgļi.

"Ja jūs Sīrijā esat kristietis, jums bija gandrīz neiespējami vai ļoti, ļoti grūti nokļūt Amerikas Savienotajās valstīs. Ja jūs esat musulmanis, jūs varējāt ierasties. Iemesls, kāpēc tas bija tik negodīgi, ir tas, ka vajāti tika pilnīgi visi, taču īpaši kristieši. Es uzskatu, ka tas bija ļoti, ļoti netaisnīgi, tāpēc mēs viņiem palīdzēsim," teica ASV prezidents.

ASV demokrātu partija kritizē rīkojumus

Jaunos prezidenta rīkojumus jau asi kritizējuši ASV demokrātu partijas pārstāvji, norādot, ka tie neaizsargās ASV no grupējuma "Daīš" jeb tā sauktās "Islāma valsts", bet gan dos teroristiem otru iespēju, ļaujot izmantot Trampa pozīciju savā propagandas darbā.

Demokrātu politiķi norādījuši, ka migrācijas aizliegumu ieviešana ir pretrunā ar ASV pamatprincipiem un vērtībām, turklāt muguras pagriešana pret bēgļiem viņu reliģijas dēļ radot labu augsni atsevišķu sabiedrības grupu radikalizācijai.

Tāpat uzsvērts, ka šāda prezidenta pozīcija rada draudus ASV sabiedrībai, jo rodas priekšstats, ka ASV ir iesaistīta karā pret visiem musulmaņiem.

"Ir skaidrs, ka prezidents Tramps izvēlējies uzbrukt bēgļiem, kas ir visapdraudētākie. Valstis no kurām patiesībā nāca 11.septembra teroristi, nemaz nav tajā sarakstā. Ir viegli uzbrukt bēgļiem, jo viņi ir visneaizsargātākie. Tūkstošiem cilvēku tagad ir apdraudēti, jo viņi vairs nevarēs rast patvērumu," teica imigrantu atbalsta centra pārstāvis Marks Hedfīlds.

Šo ASV prezidenta lēmumu vairākas organizācijas ir gatavas apstrīdēt tiesā.

Savukārt bruņoto spēku reorganizāciju Tramps nosaucis par lielu lietu, kas nodrošinās amerikāņiem jaunas lidmašīnas, jaunus kuģus, jaunus resursus un jaunas iespējas.

Iepriekš ASV prezidents arī bija izteicies, ka atbalstīs Pentagona stratēģijas iepriekšēju neizziņošanu, norādot, ka līdzšinējā prezidenta administrācija bija pieļāvusi milzīgu kļūdu, paziņojot par saviem plāniem vēl ilgi pirms operāciju uzsākšanas. Kā piemērs tiek minēts pērn paziņotā apņemšanās atbrīvot no teroristiem Irākas pilsētu Mosulu. Tramps norādījis, ka vēlas, lai darbi ietu pa priekšu paziņojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti