ASV aizsardzības ministra amatā apstiprināts Čaks Heigels

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV Senāts pēc ilgstošām un sarežģītām diskusijām aizsardzības ministra amatā apstiprinājis Čaku Heigelu. Senatoru atbalsts Heigelam bijis nepieredzēti zems galvenokārt viņa iepriekšējo izteikumu dēļ par Izraēlu un Irānu. Komentētāji gan norāda, ka to, cik veiksmīga būs Čaka Heigela darbība aizsardzības ministra amatā, noteiks tikai viņa paša attieksme un darbi.

Vēl neviena no ASV prezidenta Baraka Obamas izvirzītajām kandidatūrām uz vadošajiem ASV administrācijas posteņiem nebija izraisījusi tik asas diskusijas, kā jaunā ASV aizsardzības ministra Čaka Heigela apstiprināšana. Par viņa kandidatūru nobalsojuši 58 senatori, pret 41, un šis ir zemākais atbalsts, kādu jebkad ieguvis aizsardzības resora vadītājs.

Galvenokārt pret Heigela apstiprināšanu iestājās vairāki viņa bijuši partijas biedri no republikāņu rindām. Galvenokārt konservatīvi noskaņotie republikāņi iebilda pret Heigela darbību ASV senātā laika posmā no 1997. līdz 2009. gadam. Toreiz Heigels ne reizi vien asi kritizēja Izraēlas politiku un bieži vien atteicās atbalstīt proizraēlisko sabiedrisko organizāciju iniciatīvas. Reiz, kritizējot ietekmīgu ebreju lobiju, Heigels atgādināja, ka ir amerikāņu nevis izraēliešu senators, par ko tika apsūdzēts antisemītismā.

Tāpat nu jau apstiprinātais aizsardzības ministrs atkārtoti aicinājis atrisināt Irānas kodolproblēmu diplomātiskā ceļā, kā arī iestājies pret ASV mēģinājumiem mudināt Izraēlu iesaistīties militārā konfliktā ar Islāma republiku. Heigels savulaik arī pieļāvis sarunu iespēju ar radikālo grupējumu „Hezbollah".

Kā intervijā programmai PBS NEWS HOUR norādījis izdevuma „Time" komentētājs Marks Tomsons, senatoru zemais atbalsts Heigelam var ietekmēt viņa darbību, taču viņš var arī veiksmīgi šos iebildumus ignorēt. Tieši tāpēc pagaidām pilnīgi visiem ir grūti prognozēt, cik veiksmīga būs Heigela darbība jaunajā amatā.

"Mums ir bijuši aizsardzības ministri, kas nākuši no kongresa un savus pienākumus veikuši ļoti veiksmīgi. Piemēram, Diks Čeinijs vai Leons Panetta. Tāpat mums ir bijis tāds ministrs kā Less Aspens, uz kuru cilvēki lika lielas cerības, bet kurš tās neattaisnoja. Ir vajadzīgi aptuveni seši mēneši, lai izvērtētu, vai ministrs darbojas veiksmīgi. Viss būs atkarīgs no tā, kā ministrs cīnīsies ar finansējuma samazinājumiem, kuri gaidāmi jau šo piektdien, no tā, cik veiksmīgi notiks spēku izvešana no Afganistānas, kā arī Irānas jautājuma risināšana. Šie ir trīs lielākie izaicinājumiem, ar kuriem Heigelam tagad būs jāsaskaras," sacīja komentētājs.

Marks Tomsons atzīst, ka zemais atbalsts senatoru vidū var spēlēt nozīmīgu lomu Heigela turpmākajā darbībā, taču viņš no šīs nastas var arī veiksmīgi atbrīvoties. Kā vienu no iespējamām jaunā ministra priekšrocībām Marks Tomsons min faktu, ka Čaks Heigels ir cienījams Vjetnamas kara veterāns, turklāt viņš dienestu beidzis tikai kā seržants un Pentagona darbiniekiem šādas salīdzinoši zemas pakāpes pārstāvji parasti liekoties pieņemamāki un tuvāki. Tāpat „Time" komentētājs arī norādījis, ka pašreizējā situācijā nevajadzētu tik lielu uzmanību pievērst pagātnei, bet gan nākotnes darbiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti