Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Ukrainas reformu ceļa šķēršļi: karš un populisms

Intervija ar A. Troicki

Artēmijs Troickis: Krievijā valda «bardaks koncentrācijas nometnē»

Slavenais krievu publicists un žurnālists Artēmijs Troickis intervijā LTV raidījumam “Pasaules panorāma” atzinis, ka Krievijā notiekošo var raksturot kā “bardaku koncentrācijas nometnē”, bet Krievijas prezidenta Vladimira Putina izveidoto režīmu viņš salīdzina ar milzu baobabu, kuru pieveikt būs ļoti grūti.

Troickis jau septiņus gadus dzīvo Igaunijā, uz kurieni pārcēlās pēc tam, ka Krievija anektēja Krimu. Tallinā notikušajā Lennarta Meri konferencē ar viņu tikās LTV žurnālists Gints Amoliņš.

Pilna intervija krievu valodā:

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Artēmijs Troickis: Vienmēr, kad lūdz vienā vārdā aprakstīt Krievijā notiekošo, visi saka “bardaks”. Es teiktu, ka ir daudz sliktāk nekā bardaks. Es teiktu, ka tas ir “bardaks koncentrācijas nometnē”.

Tas ir ļoti skumji, kas notiek Krievijā. Brīvība tiek apspiesta ar briesmīgu spēku. Katra diena nes ziņas, ka atkal kāds arestēts, kāds iesēdināts, kāds izdevums slēgts. Notiek tas, ko sauc par “začistku”, tīrīšanām.

Gints Amoliņš: Kas tās par tīrīšanām?

Brīvību tīrīšanām Krievijas Federācijā. Starp citu, vārdu “začistka” (“tīrīšanas”) pirmo reizi izdzirdēju 90. gadu vidū, un tas tika lietots saistībā ar Čečeniju. Tur notika soda ekspedīcijas, bruņotie spēki veica mežu masīvu, kalnu ciematu tīrīšanas. Nu un mums Krievijā tagad arī notiek šādas tīrīšanas. Tas ir ļoti nepatīkami.

Šķiet, ka viss daudz skarbāk kļuvis tieši pēdējā gada laikā. Vai tā ir?

Es teiktu, ka jā. Skarbums sākās pagājušā gada vasarā. Tas arī sakrita ar slepkavības mēģinājumu pret Alekseju Navaļniju. Bet pavisam bēdīgi kļuva, sākot ar janvāri, kad bija vairākas lielas protesta akcijas. Tas acīmredzot galīgi nokaitināja varu, un sākās visas šīs vajāšanas. Visi ir vienisprātis, ka situācija Krievijā patlaban ir principāli citāda, nekā bija pirms gada vai diviem. Situācija ir daudz nežēlīgāka, neizturamāka.

Tas, ko aprakstījāt, šīs tendences – tas turpināsies līdz 2024. gadam, kad beidzas kārtējais Vladimira Putina prezidentūras termiņš?

Ir ļoti grūti izteikt kādas prognozes. Es negribu tēlot pareģi Kasandru un minēt, kas būs.

Domāju, kas viss principā var beigties diezgan ātri, bet varbūt šī agonija ilgs vēl diezgan ilgi. Ja novērtēt varbūtību, tad es teiktu, ka šausmas bez gala ir iespējamāks variants nekā šausmīgs gals.

Esat izteicis viedokli: ja Putins aizies vai viņa vairs nebūs, tad nedomājat, ka Krievijā kas strauji mainīsies.

Par šo tēmu ir dažādas versijas. Vieni uzskata – aizies Putins, sabruks viss režīms. Es tā nedomāju. Es uzskatu, ka ir dažas atšķirības starp Krieviju un Baltkrieviju. Esmu pārliecināts – ja aizvāktu Lukašenko, kas ceru drīz notiks, tad Baltkrievijas diktatūra bez diktatora sabruks acumirklī.

Bet tas ir tāpēc, ka Baltkrievijā režīms turas uz vienu Lukašenko. Viņu var salīdzināt ar vienu tievu kociņu, teiksim, bērziņu. Iecirtāt ar cirvi pa šo bērziņu, un viss, kociņš aiziet pa pieskari.

Bet Krievijas režīms ir kā baobabs. Tas ir ļoti resns koks ar stumbriem, sazarojumiem, liānām. Un, pat ja iecērt galvenajam stumbram, ko mēs saucam par Putinu, tas nebūt nenozīmē, ka nogāzīsies viss koks. Protams, Putina aiziešana veicinās šī režīma galu, taču domāju, ka šī agonija ilgs diezgan ilgi.

Kas ir šie citi atzarojumi uz resnā koka?

Krievijā ir ļoti daudz šo atzarojumu. Teiksim, Putina tuvākais loks, viņa tuvie draugi no oligarhu un spēka struktūrām. Tad ir pašas spēka struktūras kā Federālais drošības dienests, Aizsardzības ministrija.

Jūs jau septiņus gadus dzīvojat Tallinā. Kā jums šeit patīk?

Tallinā patiešām dzīvojam jau septiņus gadus, kopš 2014. gada vasaras. Man vienmēr patikusi Tallina, man šeit ir daudz draugu, un dzīvojam šeit brīnišķīgi.

Varbūt katram gadījumam jāpieklauvē pie koka (smejas). Bet man ļoti patīk gan dzīvot, gan strādāt Igaunijā. Bērni mācās lieliskās mācību iestādēs. Jaunākā meita katoļu skolā ar mākslas novirzienu. Dēls iestājās Tartu Universitātē uz zinātnēm un tehnoloģijām. Tā ka bērniem arī šeit patīk. Un mēs ar sievu arī nežēlojamies.

Paldies par sarunu.

(Latviski saka) Sveiki! Atā!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti