ANO prognoze: Populācija Eiropā, arī Baltijas valstīs samazināsies

Aptuveni pēc 15 gadiem Indija kļūs par iedzīvotāju skaita ziņā lielāko pasaules valsti, apsteidzot Ķīnu. Par to liecina Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) prognozes. Savukārt simts gadu laikā vietu aiz Indijas kā otrā apdzīvotākā valsts varētu ieņemt Nigērija. Prognozes liecina, ka kopumā populācija visvairāk pieaugs Āfrikā, bet Eiropā samazināsies, tostarp Baltijas valstīs.

No pašreizējiem aptuveni septiņiem miljardiem pasaules iedzīvotāju skaits līdz 2050.gadam palielināsies līdz gandrīz desmit miljardiem, bet vēl 50 gadus vēlāk pietuvosies 11 miljardu atzīmei. Par to liecina ANO šonedēļ publicētais ziņojums par populācijas attīstības gaidāmajām tendencēm.

Salīdzinoši drīz gaidāmas būtiskas izmaiņas arī apdzīvotāko valstu saraksta galvgalī. ANO eksperti prognozē, ka jau ap 2028.gadu Ķīnu apsteigs Indija, un tajā dzīvos gandrīz pusotrs miljards cilvēku. Tomēr tuvojoties nākamajai gadsimtu mijai, sagaidāms, ka Ķīnu par vēl vienu pozīciju uz leju draudēs nobīdīt Nigērija, kas pirms tam iedzīvotāju skaita ziņā jau būs apsteigusi ASV.

Apvienotās Nācijas prognozē, ka tieši viszemāk attīstītajās pasaules valstīs līdz gadsimta vidum iedzīvotāju skaits pieaugs divas reizes. Bet puse no kopējā globālās populācijas pieauguma līdz gadsimta beigām būs koncentrēta mazā skaitā valstu - tikai astoņās. Tās būs Indija, Nigērija, Tanzānija, Kongo Demokrātiskā Republika, Nigēra, Uganda, Etiopija, kā arī no rietumvalstīm- ASV. Līdz ar to visbūtiskāk iedzīvotāju skaits palielināsies Āfrikā.

Tajā pašā laikā ANO prognozē, ka iedzīvotāju skaits pasaules attīstītākajās valstīs līdz nākamā gadsimta sākumam, visticamāk, būtiski nemainīsies. Kaut gan, ja nebūtu imigrantu pieplūduma no nabadzīgākajiem pasaules reģioniem, tad attīstītāko valstu iedzīvotāju skaits saruktu. Neskaitot Āfriku, līdz 2100.gadam iedzīvotāju skaits citviet pasaulē pieaugs vien par nedaudz vairāk kā desmito daļu.

Tikmēr Eiropā populācija samazināsies par 14%, liecina ANO prognozes. Organizācijas eksperti norāda, ka šobrīd gandrīz visās kontinenta valstīs dzimstības līmeņi ir zemāki, nekā ilgtermiņā nepieciešams iedzīvotāju skaita atjaunošanai. Tādēļ populācija samazināsies, pat neskatoties uz to, ka uz gadsimta beigām dzimstības līmenis, gaidāms, paaugstināsies.

ANO norāda, ka Lietuva un Latvija var būt starp tām valstīm, kur līdz gadsimta vidum iedzīvotāju skaits samazināsies visstraujāk. Prognozes liecina, ka Latvijā 2050.gadā dzīvos par 18% mazāk cilvēku, nekā šobrīd - aptuveni 1,6 miljoni. Savukārt Lietuvā skaits kritīsies par aptuveni 15% līdz 2,5 miljoniem. Tālu neatpaliek arī Igaunija, kaut gan tur iedzīvotāju skaits nesamazināsies tik strauji. Tomēr ANO uzskata, ka līdz gadsimta beigām ziemeļu kaimiņvalstī dzīvos mazāk nekā miljons cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti