ANO pauž bažas par situāciju Kašmirā

Saasinājušās attiecības Pakistānas un Indijas starpā pēc Indijas valdības lēmuma atcelt autonomiju Kašmiras štatam. Pakistāna pazeminājusi diplomātisko attiecību līmeni, bet Indija apsūdzējusi kaimiņvalsti par iejaukšanos tās iekšējās lietās un panikas celšanā. Tikmēr Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) paudusi bažas par iespējamo cilvēktiesību pārkāpumu palielināšanos reģionā.

ANO pauž bažas par situāciju Kašmirā
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Pēc tam, kad nedēļas sākumā Indijas parlaments pieņēma lēmumu atcelt konstitūcijas 370. pantu, kas piešķir Kašmiras reģionam autonomiju, Kašmirā faktiski ir ieviesta blokāde. Jaunākā informācija liecina, ka reģionā joprojām ir atslēgts internets, mobilie sakari un virszemes telefona līnijas. Vietējie mediji ziņo, ka dažu dienu laikā ir aizturēti vismaz 560 cilvēki, starp kuriem ir arī universitāšu profesori, biznesa līderi un pilsoniskie aktīvisti. Daudzi no viņiem atrodas mājas arestā, citi nogādāti aizturēšanas centros. Blokādi palīdz nodrošināt vairāki desmiti tūkstoši indiešu karavīru, taču, kā norāda BBC, arī viņiem jau nācies saskarties ar pirmajām protesta akcijām, neapmierinātajiem iedzīvotājiem militāristu virzienā metot akmeņus.

Situācija Kašmirā ir izsaukusi arī ANO nosodījumu. ANO atgādina, ka iepriekš drošības spēku un vietējo iedzīvotāju sadursmes bieži vien beigušās ar lielu skaitu bojā gājušo un ievainoto. Kā norādījis ANO preses pārstāvis, šoreiz blokādes apmēri ir nepieredzēti lieli un tas liek satraukties par iespējamo cilvēktiesību pārkāpumu pastiprināšanos:

"Mēs esam nobažījušies par to, ka Indijas pārvaldītajā Kašmirā ieviestie ierobežojumi pasliktinās cilvēktiesību situāciju reģionā. Mēs redzam plašus telekomunikāciju ierobežojumus, politisko līderu aizturēšanu un aizliegumus miermīlīgi pulcēties. Šie aizliegumi ierobežos Indijas pārvaldītās Kašmiras iedzīvotāju un viņu likumīgi ievēlēto pārstāvju iespējas pilnvērtīgi piedalīties demokrātiskajās debatēs par Džammu un Kašmiras štata nākotni.

Starptautiskā konvencija par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām, kuru Indija ir ratificējusi, tiesības uz izteiksmes brīvību iekļauj arī tiesības meklēt, saņemt un dalīties ar informāciju."

Iepriekš eksperti bija brīdinājuši, ka Indijas spertais solis varētu atdzīvināt konfliktu ar Pakistānu, ar kuru Kašmiras dēļ Indija ir karojusi divreiz. Vakar kļuva zināms, ka kaimiņvalsts Pakistāna ir pieņēmusi lēmumu samazināt diplomātisku attiecību līmeni ar Indiju, paziņojot par Indijas vēstnieka izraidīšanu un tirdzniecības apturēšanu. Indijas varas iestāžu lēmums tiek saukts par nelikumīgu, Pakistānai solot pārskatīt abu valstu starpā noslēgtos divpusējos līgumus. Tāpat Islamabada, kurai arī ir pretenzijas uz galvenokārt musulmaņu apdzīvoto Kašmiru, ir aicinājusi starptautisko sabiedrību iejaukties, solot šo jautājumu virzīt izskatīšanai ANO Drošības padomē. Indija atbildējusi, ka lēmums atcelt Kašmiras reģionam autonomiju ir Indijas iekšējā lieta un mēģinājumi iejaukties šajā jurisdikcijā, mēģinot celt paniku, cietīšot neveiksmi.

Sagaidāms, ka ceturtdien Indijas premjerministrs Narendra Modi uzrunās tautu, lai skaidrotu savas hinduistu nacionālistu valdības pieņemto lēmumu. Modi vadītā Indijas Tautas partija uzskata par vēsturisku netaisnību to, ka ārpus Kašmiras dzīvojošajiem, galvenokārt hinduistiem, pēc Kašmiras priviliģētā stāvokļa iegūšanas tika liegta iespēja piedalīties reģiona ekonomiskajā dzīvē. Modi valdība arī paudusi pārliecību, ka autonomijas atcelšana Kašmirai nesīs mieru, labklājību un šī reģiona ekonomisko uzplaukumu.

KONTEKSTS:

Indijas parlaments 6. augustā pieņēma rezolūciju par Kašmiras īpašā statusa atcelšanu un štata sadalīšanu.

Indijas parlaments atbalstīja prezidenta izdoto rīkojumu, ar kuru atcelts Indijas konstitūcijas 370. pants, kas piešķīra Kašmirai īpašu statusu un zināmu autonomiju.

Daļu Kašmiras, kur vairākums iedzīvotāju ir musulmaņi, kontrolē Indija, daļu - Pakistāna, bet kā Deli, tā Islamabada pretendē uz visu Kašmiras teritoriju. Kopš 1947. gada, kad beidzās Lielbritānijas koloniālā pārvalde, šīs teritorijas dēļ starp abām valstīm izcēlušies divi kari.

Parlaments arī pieņēma likumu par Džammu un Kašmiras štata reorganizēšanu, kā rezultātā tas tiks sadalīts divās teritorijās: Džammu un Kašmirā, kur būs vēlēta likumdevēja iestāde, un Ladākhā, ko pārvaldīs centrālā valdība.

Pašlaik štatu veido trīs teritorijas: Džammu, kur vairākums iedzīvotāju ir hinduisti, Kašmira, kur iedzīvotāju vairākumu veido musulmaņi, un Ladākha, kur vairākums ir budisti.

Indijas konstitūcijas 370. pants deva tiesības reģionam uz savu atsevišķu konstitūciju, karogu un neatkarību lēmumu pieņemšanā visās jomās, izņemot aizsardzību, ārlietas un sakarus. Šis pants aizliedza Indijas pilsoņiem no citām valsts daļām apmesties uz pastāvīgu dzīvi Kašmirā, iegādāties tur nekustamos īpašumus, ieņemt valsts amatus un saņemt stipendijas studijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt