Sadaļas Sadaļas

ANO ceļ trauksmi par pieaugošo civiliedzīvotāju upuru skaitu kaujās Afganistānā

Afganistānā pērn nogalināto un ievainoto civiliedzīvotāju skaits ir bijis augstākais kopš 2009.gada. Par to svētdien, 14.februārī, paziņoja Apvienoto Nāciju organizācija (ANO), publicējot ikgadējo ziņojumu. 

Pagājušajā gadā Afganistānā nogalināti un ievainoti 11 000 mierīgo iedzīvotāju, turklāt katrs ceturtais cietušais bija bērns. Ziņojumā upuru skaita pieaugumu skaidro ar kauju saasināšanos starp rietumvalstu atbalstītās Afganistānas valdības spēkiem un nemiernieku grupējumiem  "Taleban". Nemiernieku kaujinieki pastiprinājuši uzbrukumus pēc tam, kad starptautiskie spēki noslēdza kaujas misiju Afganistānā.

2015.gadā Afganistānā nogalināti 3500 civiliedzīvotāju un ievainoti vēl 7500 mierīgo iedzīvotāju. Tas ir par 4% vairāk nekā gadu iepriekš, liecina ANO ikgadējais ziņojums par civiliedzīvotāju upuriem Afganistānā. Un šis bija augstākais mierīgo iedzīvotāju upuru skaits, kopš ANO sāka apkopot datus 2009.gadā.

Vairums nogalināti un ievainoti kaujās un uzbrukumos apdzīvotās vietās un lielajās pilsētās, kur uzbrukumus rīkojuši islāmistu grupējuma "Taleban" kaujinieki.

Visvairāk upuru bijuši kaujās starp nemierniekiem un valdības spēkiem, kā arī ceļmalās uzstādītu spridzekļu un teroristu pašnāvnieku uzbrukumu dēļ.

Tāpat kā iepriekšējos gados, tādi nemiernieku grupējumi kā "Taleban" ziņojumā vainoti par lielāko daļu upuru - aptuveni 62%.

Tomēr ziņojumā arī atzīmēts, ka par 28% pieaudzis cietušo civiliedzīvotāju skaits, par ko atbildīgi ir valdību atbalstošie spēki, tostarp Afganistānas armija un starptautisko spēku karavīri.

Afgāņu armiju ANO īpaši kritizēja par to, ka tā izmanto sprāgstvielas apdzīvotās vietās.

ANO īpašais sūtnis Afganistānā Nikolass Heisoms civiliedzīvotāju upurus raksturoja kā "pilnīgi nepieņemamus", pieprasot "konkrētu rīcību, lai aizsargātu mierīgos iedzīvotājus".

Turklāt dati liecina, ka katrs ceturtais nogalinātais vai ievainotais pērn bija bērns - tas ir par 14% vairāk nekā gadu iepriekš.

Heisoms paziņoja, ka ziņojumā izklāstītā statistika neatspoguļo patiesās šausmas, norādot, ka "patiesā cena [..] ir izkropļoti bērnu ķermeņi," ģimeņu, radinieku un kopienu ciešanas.

Kaujas un paštaisīti spridzekļi pērn nogalināja visvairāk bērnu. Bet daudzi gāja bojā, arī atrodot nesprāgušu munīciju un ar to spēlējoties.

ANO ziņojumā arī secināts, ka divkārt palielinājies upuru skaits nemiernieku, pārsvarā talibu kaujinieku uzbrukumos tiesnešiem, prokuroriem un tiesībsargājošajām institūcijām. Pērn bijuši 188 šādi gadījumi.

"Taleban" kaujinieki pērn aktivizēja uzbrukumus pēc tam, kad ASV un citu valstu starptautiskie spēki pagājušā gada sākumā noslēdza kaujas misiju Afganistānā, vadošo lomu un atbildību par cīņu pret nemierniekiem nododot afgāņu spēkiem. Atlikušo starptautisko spēku karavīru galvenā loma tagad ir apmācīt un atbalstīt Afganistānas valdības spēkus.

Kaujas vissmagāk skārušas Kunduzas provinci Afganistānas ziemeļos un Helamndas provinci dienvidos, kur afgāņu armija cenšas pretoties talibu ofensīvām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt