ANO aicina savākt vēl 300 miljonus dolāru palīdzībai Filipīnām

Apvienoto Nāciju Organizācija nākusi klajā ar aicinājumu savākt vairāk nekā 300 miljonus dolāru palīdzības sniegšanai taifūna izpostītajām Filipīnām. Šī nauda ir nepieciešama papildu tiem līdzekļiem, kurus pasaules valstis jau piešķīrušas līdz šim. Tikmēr dabas stihijas skartajos reģionos pasliktinās gan drošības situācija, gan sanitārie apstākļi, savukārt palīdzības piegādēm traucē gan milzīgie postījumi, gan paši vietējie iedzīvotāji.

Kā liecina jaunākie Apvienoto Nāciju Organizācijas aprēķini, spēcīgajā taifūnā „Haijan" dzīvību ir zaudējuši vismaz 10 tūkstoši cilvēku. Dabas stihijas dēļ ir ietekmēti vairāk nekā 11 miljoni cilvēku, no kuriem 673 tūkstoši ir bijuši spiesti pārvietoties uz drošākiem reģioniem.

ANO humānās palīdzības koordinatore Valērija Eimosa pēc viesošanās Manilā ir nākusi klajā ar aicinājumu starptautiskajai sabiedrībai saziedot 301 miljonu dolāru. Pēc Eirosas vārdiem, šis rīcības plāns ir vērsts uz to, lai atjaunotu ūdens piegādi, novērstu apdraudējumu veselībai, novāktu sagrauto ēku drupas, kā arī aizsargātu pašus ievainojamākos iedzīvotājus. Atzinīgi novērtējot līdzšinējo starptautiskās sabiedrības reakciju uz postošo dabas stihiju, viņa paudusi cerību, ka arī turpmāk donorvalstis būs dāsnas. Pēc viņas vārdiem, 300 miljonos dolāru neietilpst jau tas finansējums, ko valstis ir piešķīrušas līdz šim, kā arī tie 25 miljoni dolāru, ko atvēlējis Apvienoto Nāciju ārkārtas situāciju reaģēšanas fonds.

Lai arī daudzas pasaules valstis jau nosūtījušas uz Filipīnām ievērojamas humānās palīdzības kravas, to piegādi traucē gan sliktie laika apstākļi, gan izpostītie tilti, ceļi un skrejceļi lidostās, gan arī helikopteru trūkums palīdzības nogādāšanai attālākajos reģionos. Kā britu raidsabiedrībai BBC norādījusi viena no dabas stihijā izdzīvojušajām, visvairāk tiek izjusts pārtikas trūkums.

Mēs varam izdzīvot bez mājām, varam gulēt jebkur. Taču mums ir vajadzīga pārtika. Nevajag ne naudu, ne jaunas dzīvesvietas, ne televizorus, ne mobilos telefonus vai tehnoloģijas. Mums vajag pārtiku," saka dabas stihijā cietusī filipīniete.

Bet tikmēr palīdzības aģentūras brīdina, ka dabas stihijas skartajā zonā strauji pasliktinās drošības situācija. Pārtikas noliktavas un veikali ir izlaupīti un, kā ziņo BBC, iedzīvotāji uzbrukuši arī palīdzības konvojam. Karavīri ir bijuši spiesti nošaut divus no uzbrucējiem. Pieaug arī dažādu slimību izplatīšanās risks, jo daudzi no taifūnā bojā gājušajiem joprojām nav apglabāti un viņu mirstīgās atliekas bieži vien stāv zem klajas debess.

Filipīnu varas iestādes arī uzsākušas evakuēt daļu no izdzīvojušajiem, taču izpostītās Taklobanas pilsētā lidmašīnas ierodas ļoti reti un izredzes pamest stihijas zonu ir ļoti niecīgas. Galvaspilsētā Manilā novērojama pretēja situācija, kad iedzīvotāji, kuriem nav izdevies nodibināt kontaktus ar saviem tuviniekiem taifūna skartajā zonā, mēģina iekļūt militārajās lidmašīnās, lai dotos tos meklēt. Varas iestādes jau paziņojušas, ka bieži vien afekta stāvoklī esošie cilvēki arī apgrūtina palīdzības sniegšanas operācijas.

ANO bēgļu lietu aģentūra un ANO bērnu fonds UNICEF ir vērsušies pie filipīniešiem, aicinot uz sadarbību, aicinot saglabāt mieru, kā arī aicinot palīdzēt blakus esošajiem, jo tuvākajās dienās palīdzības piegādēm vajadzētu paātrināties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti