Afganistānā prezidenta vēlēšanas – saspringtā gaisotnē un ar vairākiem uzbrukumiem

Sestdien, 28.septembrī, Afganistānā noslēgušās prezidenta vēlēšanas. Ņemot vērā draudus no talibu nemierniekiem, tās notika īpaši saspringtā gaisotnē un pie vēlēšanu iecirkņiem visā valstī tika izvietoti vairāk nekā 70 000 karavīru un policistu. Tomēr lielie drošības pasākumi nav spējuši novērst vairākus uzbrukumus.

Saspringtā gaisotnē Afganistānā noslēgušās prezidenta vēlēšanasRihards Plūme

  Izjūkot ASV un talibu miera sarunām, drošības situācija Afganistānā pasliktinājusies. Gada pirmajā pusē valstī nogalināti vairāk nekā 1300 civiliedzīvotāji. Sestdien notikušās prezidenta vēlēšanas aizēnojušas tieši bažas par drošību un iespējamo krāpšanos. Talibu nemiernieki draudēja uzbrukt drošības spēkiem pie vēlēšanu iecirkņiem, bloķēt lielākos ceļus, kā arī brīdināja vēlētājus palikt mājās.

  Draudu dēļ valstī tika īstenoti pastiprināti drošības pasākumi,

  pie vēlēšanu iecirkņiem izvietojot vairāk nekā 70 000 karavīru un policistu.

  Varasiestādes daļēji slēdza galvaspilsētu Kabulu un aizliedza pilsētā iebraukt kravas automašīnām, tādējādi cenšoties apturēt iespējamos pašnāvnieku uzbrukumus. Tomēr drošības pasākumi nav atturējuši nemierniekus no uzbrukumu sarīkošanas.

  Ziņas par dažāda mēroga sprādzieniem un uzbrukumiem pienākušas no vairākiem vēlēšanu iecirkņiem. Bumbas sprādzienā pie viena no vēlēšanu iecirkņiem Kandahāras pilsētā tika ievainoti vismaz 16 cilvēki. Tomēr par spīti teroraktam, pie iecirkņa jau drīz atkal sākuši pulcēties cilvēki.

  Kopumā ir ziņas par diviem bojāgājušajiem un 27 sprādzienos ievainotajiem.

  Balsošanai valstī bija plānots atvērt aptuveni 5000 iecirkņu. Tomēr drošības apsvērumu dēļ vairāki simti iecirkņu tā arī netika atvērti.

  Lai kliedētu bažas par iespējamu krāpšanos, amatpersonas iepriekš uzsvēra, ka šīs būs līdz šim godīgākās vēlēšanas, pateicoties biometrisko pirkstu nospiedumu nolasītājiem un labākai vēlēšanu iecirkņu darbinieku apmācībai. Tomēr ASV vēstniecība Kabulā norādījusi uz daudzām sūdzībām par krāpšanos un negodīgu rīcību.

  Afganistānas prezidenta vēlēšanās bija tiesīgi balsot aptuveni 9,6 miljoni afgāņu. Taču daudziem trūkst ticības, ka pēc 18 kara gadiem parādīsies kāds līderis, kurš varēs apvienot valsti un uzlabot dzīves apstākļus, atdzīvinot stagnējošo ekonomiku vai uzlabojot drošības situāciju. Afganistānas Neatkarīgās cilvēktiesību komisijas novērotāji sacīja, ka

  vēlētāju aktivitāte bijusi zema, it īpaši sieviešu vidū, kas ir teju 40% no visiem balsstiesīgajiem.

  Par prezidenta amatu vēlēšanās sacentās 18 kandidāti, tomēr eksperti min, ka reālas izredzes uzvarēt ir tikai diviem - pašreizējam prezidentam Ašrafam Gani un Afganistānas augstākajai izpildamatpersonai Abdullam Abdullam. Jaunievēlētajam līderim nāksies spēlēt lielu lomu drošības situācijas stabilizēšanā, panākot vienošanos ar talibiem. Lai uzvarētu vēlēšanās, kandidātam jāiegūst vairāk nekā 50% balsu, vai arī novembrī būs jārīko vēlēšanu otrā kārta. Jāpiebilst, ka vēlēšanu rezultāti gaidāmi ne agrāk kā 19.oktobrī.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti