Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Saeimas deputātu (AS) Māri Kučinski

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidentu Paulu Irbinu

Afganistānā pilnībā stājušies spēkā islāma likumi

Afganistānā paziņo par islāma likumu pilnīgu stāšanos spēkā

Afganistānas augstākais reliģiskais līderis Hibatulla Ahun-dzada devis rīkojumu tiesnešiem pilnībā ievērot islāma likumu jeb šariāta normas. Tās paredz arī publiskus nāvessodus, nomētāšanu ar akmeņiem, locekļu amputāciju un pēršanu.

Talibu režīma pārstāvis informēja, ka augstākais līderis attiecīgu rīkojumu izdevis pēc tikšanās ar tiesnešiem. Zagļu, laupītāju un dumpinieku lietas esot rūpīgi izskatāmas, un pret tiem varot izmantot tā dēvēto "Dieva noteiktu sodu" vai principu "aci pret aci".

"Dieva noteikto sodu" piemēro par laulības pārkāpšanu, alkohola lietošanu, laupīšanu, zādzībām, cilvēku nolaupīšanu, atteikšanos no reliģijas un dumpi.

Tomēr šādos gadījumos esot nepieciešami ļoti pārliecinoši pierādījumi. Piemēram, laulības pārkāpšanas gadījumā nepieciešama vainas atzīšana vai tā jāapliecina četriem lieciniekiem – islāmticīgiem vīriešiem.

Jāatgādina, ka radikālais "Taliban" grupējums pārņēma varu valstī pagājušajā gadā un sākotnēji solīja īstenot maigāku pārvaldi nekā pirmajā valdīšanas periodā. Tomēr represijas pieaug, un īpaši tiek ierobežotas sieviešu tiesības.

Pagājušajā nedēļā sievietēm aizliedza uzturēties parkos, atrakciju parkos, sporta zālēs un publiskās pirtīs.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki 2021. gada augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā.

Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums "Taliban", kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

2022. gada 15. augustā apritēja gads, kopš islāmistu grupējums "Taliban" sagrābis Kabulu un varu Afganistānā. Gadu pēc talibu nākšanas pie varas joprojām neviena pasaules valsts islāmistu grupējumu nav atzinusi par oficiālo Afganistānas valdību.

Starptautiskā sabiedrība mudina "Taliban" izveidot valdību, kurā ir pārstāvji no dažādām sabiedrības grupām, un ievērot cilvēktiesības un sieviešu tiesības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti