Ukrainas prezidents rosina korupciju pielīdzināt valsts nodevībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis plāno iesniegt likumprojektu, kas korupciju kara laikā paredz pielīdzināt valsts nodevībai. Apjomīgu korupcijas lietu izmeklēšanu varētu uzticēt arī prezidenta biroja tiešā pakļautībā esošajam Ukrainas drošības dienestam. Tas radījis bažas, ka tādā veidā var tikt "noraktas" apjomīgas krimināllietas pret augsta līmeņa korumpantiem.

Ukrainas prezidents Zelenskis šajās dienās sniedzis plašu interviju vietējam ukraiņu televīzijas kanālam. Tā kā korupcija Ukrainā ir milzīga problēma, intervijā Zelenskis tika izvaicāts, vai ir gatavs pieteikt tai karu un vai pietiktu spēka cīnīties uzreiz divās frontēs.

Prezidents atbildēja, ka viņa prioritātes nav mainījušās – galvenā ir cīņa pret iebrucējiem no Krievijas, taču viņš arī plāno pievērst lielāku uzmanību ar korupciju saistītajām problēmām, meklējot fundamentālus, sistēmiskus risinājumus.

"Es esmu devis uzdevumu likumdevējam. Ukrainas likumdevējam tiks piedāvāts mans priekšlikums – pielīdzināt korupciju valsts nodevībai kara laika apstākļos.

Es saprotu, ka tas nevar darboties pastāvīgi, bet kara laikā, manuprāt, tas palīdzēs," intervijā telekanālam TSN pauda Zelenskis.

Viņa ieskatā tas varētu būt ļoti nopietns instruments kara apstākļos, lai atturētu personas no vēlmes pat domāt par korupciju. Prezidents arī pateicās korupcijas apkarotājiem par jau paveikto darbu, taču atzīmēja, ka ir nepieciešami sistēmiski risinājumi, lai cīņu ar korupciju padarītu efektīvāku:

"Ja ir kādi pierādījumi – nežēlīgi sodīt. Spriedumi ir jāpieņem tiesā, tos nevar atstāt ielām. Citādi mēs nebūsim ne Eiropas Savienībā, ne NATO, ne arī būs kāda Ukrainas uzvara."

Jau pēc šīs intervijas pamazām sāka iezīmēties Zelenska biroja sagatavoto priekšlikumu likuma grozījumiem aprises, un tās raisījušas bažas par to, vai šīs iniciatīvas stiprinās korupcijas apkarošanu Ukrainā vai arī panāks pretējo. 

Bažas saistītas ar ieceri apjomīgu korupcijas lietu izmeklēšanu uzticēt arī paša prezidenta biroja tiešā pakļautībā esošajam Ukrainas drošības dienestam, kas varētu būt arī veids, kā "norakt" apjomīgas krimināllietas pret augsta līmeņa korumpantiem.

Tās nav tikai tukšas bažas – pirms pāris gadiem korupcijas apkarotāji bija tikuši uz pēdām paša Zelenska biroja vadītāja vietniekam Oļegam Tatarovam, kuram tika izvirzītas apsūdzības kukuļošanas lietā. Taču kriminālprocess tika izņemts no korupcijas apkarotāju biroja un nodots prezidentam pakļautajam drošības dienestam, kas krimināllietu uz tiesu tālāk nevirzīja.

Ukrainas pretkorupcijas birojs, kas šobrīd izmeklē liela apmēra korupcijas lietas pret augstām Ukrainas amatpersonām, šo gadu ir sācis patiešām aktīvi, aizturot gan ļoti augsta līmeņa tiesu varas amatpersonas, gan dažādus politiķus.

Likumsargu redzeslokā ir nonākuši arī Zelenska partijai piederoši cilvēki, kas rada jautājumus par to, ar kādu mērķi patiesībā prezidents rosina šādas izmaiņas.

Turklāt kritizētas tiek ne vien iespējamās izmaiņas attiecībā uz apjomīgu kriminālprocesu izmeklēšanu, bet arī iecere korupciju pielīdzināt valsts nodevībai.

Organizācija "Transparency International Ukraine" paudusi, ka šādas iniciatīvas var raksturot drīzāk kā cīņu ar simptomiem, nevis pašu slimību.

Korupcija ir sistēmiska problēma, kurai nav vienkāršu risinājumu. Ukraina jau strādā pareizajā virzienā, tāpēc pat kara apstākļos nevajadzētu noiet no šī ceļa šķietami ātru un riskantu risinājumu dēļ, pauda organizācija.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti