Ukrainā ilgstoši izsekoti pētnieciskie žurnālisti; aizdomas par drošības struktūru iesaisti

"Jebkāds spiediens uz žurnālistiem ir nepieņemams," tā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis komentējis šonedēļ Ukrainā uzvirmojušo skandālu par pētniecisko žurnālistu izsekošanu. Pārbaudi par notikušo sācis Ukrainas drošības dienests. 

Sociālajos medijos šonedēļ parādījies video, kas vedina domāt, ka ukraiņu pētnieciskās žurnālistikas projekta "Bihus" komandas locekļi – divi operatori un darbiniece –  Jaungada darba ballītē lietojuši narkotikas.

Viesnīcas istabiņā notiekošais filmēts ar slēpto kameru un publicēts šajā video. Tāpat video tiek atskaņoti arī fragmenti no šo darbinieku telefonsarunām.

Pēc video publiskošanas medija redaktors Deniss Bihuss uzsvēra – video redzamie nav žurnālisti, bet gan operatori un visi no darba atbrīvoti. Viņam nav pieņemama narkotiku lietošana, taču vēl lielāku sašutumu izraisījis fakts par medija komandas darbinieku, iespējams, ilgstošu novērošanu – izsekošanu, slēptu filmēšanu un telefonsarunu noklausīšanos. 

Video demonstrētās sarunas ierakstītas ilgākā laika posmā – iespējams, pat vairāku mēnešu garumā.

"Bihus" komandai nav informācijas, kas to ir darījis un vai sankcionētā veidā, taču notiekošais var liecināt par ilgstošiem, mērķtiecīgiem pasākumiem, lai diskreditētu mediju, kas lielu uzmanību pievērš tieši korupcijai Ukrainā.

 "Tas neizskatās kā spontāna reakcija uz kādu konkrētu materiālu. Tā ir sistēmiska, ilgstoša izsekošana, lai diskreditētu komandas darbu, ko tā veikusi daudzus gadus," vērtēja Bihuss. "Kas tālāk? Piestiprinās kameru man tualetē? Nē, es tur neko nelietoju, bet, ticiet man – tas izskatās nepatīkami!  Un būtu loģisks turpinājums šim. Ko kopumā grib izvilkt no mūsu privātās dzīves? Ka mēs arī esam cilvēki? Ka mums ir cilvēcīgi netikumi?"

 Tāpat Bihuss atzina, ka jā – arī viņa komandas cilvēki nav ideāli, taču labi dara savu darbu.

"Bihus" komanda strādā jau kopš 2013. gada. Tai ir bijuši vairāki simti dažādu pētījumu, pievēršoties tieši korupcijai Ukrainā.

Šī medija darbinieku izsekošana nav vienīgais gadījums pēdējo dienu laikā, kas raisa jautājumus par to, cik droši Ukrainā ir nodarboties ar pētniecisko žurnālistiku. 

Pirms pāris dienām portāla "Naši Groši" redaktora Jurija Nikolova mājās ieradušies kādi cilvēki, kas stādījušies priekšā kā militārpersonas, klauvējušies pie dzīvokļa durvīm, atstājuši lapiņas ar uzrakstu "Nodevējs". 

Tieši Jurijs Nikolovs pirmais pagājušā gada sākumā ziņoja par sadārdzinājumu vērienīgajā armijas pārtikas iepirkumā. Viņa darbi Ukrainā, izgaismojot korupciju, ir labi zināmi. 

 Šie gadījumi izraisījuši plašu rezonansi. Atsevišķi parlamenta deputāti, žurnālisti un sabiedrības pārstāvji ir nosodījuši vēršanos pret žurnālistiem, bet tiesībsargi aicināti skaidrot notiekošo.

 Atbildīgās Ukrainas Augstākās Radas komitejas vadītājs Jaroslavs Jurčišins "Radio Brīvība" ēterā pauda, ka, visticamāk, pret "Bihus" vērstās darbības bijusi plānota provokācija pret mediju. 

 "Tas noteikti ir šķērslis, tas noteikti ir spiediens, tā noteikti ir nelikumīga rīcība. Bet tas, kurš to izdarījis, tiesībsargājošajām iestādēm ir jāsauc pie atbildības. Citādi tiešām apstiprināsies jau no visām pusēm izskanējušās aizdomas, ka tās [vainīgās] bijušas tiesībsargājošās iestādes, kas darbojās dažu pie varas esošo interesēs," pauda Jurčišins.

 Šobrīd Ukrainas drošības dienests ir ierosinājis kriminālprocesu, lai izmeklētu nelikumīgo "Bihus" darbinieku izsekošanu un noklausīšanos. Kā nepieņemamu to vērtējis arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti