Skotijas līdera amatā ievēlēts Hamza Jusefs

Skotu nacionālās partijas (SNP) biedri partijas līdera amatā ievēlējuši līdzšinējo Skotijas veselības ministru Hamzu Jusefu, kurš kļūs par nākamo Skotijas valdības vadītāju. Viņš būs pirmais musulmanis, kurš ieņēmis tik augstu amatu Skotijas politikā.

Skotijas līdera postenis atbrīvojās, kad februārī par demisiju paziņoja Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena.

Skotija ir daļa no Apvienotās Karalistes, bet pēc 1999. gada reformām tai ir pašai savs parlaments un arī valdība, kas lemj par Skotijas politikas jautājumiem.

Paredzams, ka otrdien Skotijas parlaments lems par Jusefa apstiprināšanu premjera amatā.

SNP līdera vēlēšanās partijas biedriem bija iespēja izvēlēties kādu no trim kandidātiem. Jusefa galvenā konkurente bija Skotijas finanšu ministre, 32 gadus vecā Keita Forbsa.

Pirmajā kārtā Jusefs saņēma 48% balsu, bet par Forbsu nobalsoja 41% vēlētāju. Ņemot vērā balsotāju otro izvēli, otrajā kārtā uzvarēja Jusefs, kurš saņēma 52% balsu.

37 gadus vecais Jusefs jau vairāk nekā desmit gadu ieņem dažādus amatus Skotijas valdībā, bijis arī tieslietu un satiksmes ministrs.

Jusefs ir dzimis un audzis Skotijas pilsētā Glāzgovā. Viņa tēvs ieceļojis Lielbritānijā no Pakistānas, savukārt māte ir dzimusi Kenijā.

Jusefs būs pirmais musulmanis, kurš vadīs Skotijas valdību un arī kādu no Lielbritānijas partijām.

"Mēs visi varam lepoties, ka šodien esam saņēmuši skaidru vēstījumu: tava ādas krāsa vai ticība nav šķērslis, lai vadītu valsti, ko mēs visi saucam par savām mājām," teica Jusefs.

Lielbritānijas valdību pašlaik vada Riši Sunaks, kura vecāki ir indiešu izcelsmes briti.

Jusefs paziņojis, ka viņa vadībā SNP turpinās cīņu par Skotijas neatkarības pasludināšanu. Sabiedriskās domas aptaujas gan rāda, ka pašlaik, tāpat kā 2014. gada referendumā, lielākā daļa Skotijas iedzīvotāju ir pret atdalīšanos no Lielbritānijas.

KONTEKSTS:

2014. gadā referendumā 55% vēlētāju nobalsoja pret Skotijas neatkarības pasludināšanu, un tika uzskatīts, ka balsojums šo jautājumu ir atrisinājis. Taču divus gadus vēlāk Apvienotās Karalistes iedzīvotāji citā referendumā nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).

Skotijas iedzīvotāji pārliecinoši izteica savu atbalstu palikšanai ES, tāpēc jautājums par neatkarību no Londonas atkal kļuva aktuāls. To ļoti aktīvi atbalstīja Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena, kas pārstāv Skotu nacionālistu partiju. Viņa aicināja 2023. gadā sarīkot atkārtotu referendumu par Skotijas neatkarību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti