Rīta Panorāma

Dailes teātrī top "Lilioms"

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Somijā diskusijas par raidorganizāciju uzturēšanas nodokli

Somijā diskutē par sabiedriskā medija uzturēšanas nodokli

Somijas sabiedrībā ir nopietnas viedokļu atšķirības, vai saglabāt ikgadējo nodokli sabiedriskās raidorganizācijas "YLE" uzturēšanai. Šo jautājumu arī aktualizējušas politiskās partijas jaunās valdības veidošanas procesā. 

Aptauju dati liecina, ka nodokli tā pašreizējā veidā atbalsta 51% iedzīvotāju, bet pret ir 41% somu. Pieaugušie maksā ikgadējo nodokli 2,5% apmērā no viņu gada neto ienākumiem, ja tie pārsniedz 14 000 eiro, un maksimālais nodoklis ir 163 eiro. Arī uzņēmumi maksā šādu nodokli līdz 3000 eiro gadā atkarībā no ienākumiem.

Jautājums aktualizējies starp Nacionālās koalīcijas partiju, Somu partiju, Zviedru tautas partiju un kristīgajiem demokrātiem. Topošā koalīcija vēlas nākamajos četros gados ietaupīt 6 miljardus eiro.

Tai pašā laikā tikai 8% aptaujāto atbalstīja nodokļa palielināšanu, lai palīdzētu "YLE", kura apgrozījums pieauga līdz 511,8 miljoniem eiro, kas ir par 2,4% vairāk nekā gadu iepriekš.

Tomēr pārliecinošs vairākums aptaujāto aizstāvēja sabiedriskās raidorganizācijas objektivitāti un neatkarību, un aptuveni 71% pauda uzskatu, ka politiķiem nav tiesību jaukties "YLE" saturā, savukārt 18% pauda pretēju viedokli, bet 10% neizteica savas domas šajā jautājumā.

Uz aptaujāto fona ar atšķirīgu viedokli izcēlās nacionālistiskās Somu partijas atbalstītāji. Aptuveni 74% aptaujāto, kas balso par Somu partiju, atbalstīja nodokļa un "YLE" finansējuma samazināšanu, bet 38% neiebilda pret politiķu jaukšanos raidorganizācijas programmu saturā.

Tikmēr Latvijā Finanšu ministrija (FM) neatbalstīs Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) darba grupā apspriesto risinājumu sabiedrisko mediju finansēšanu plānot ar konkrētiem procentiem no iekšzemes kopprodukta. Tā vietā FM nodokļu revīzijas darba grupā varētu apspriest ieceri par sabiedrisko mediju nodokļa ieviešanu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti