«Visi pie zemes!». Ukrainas pretkorupcijas birojam ražīgs darba periods

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Daudzas augstas tiesu varas amatpersonas, politiķi un citas nacionāla un reģionāla līmeņa amatpersonas Ukrainā pēdējā pusgada laikā ir pieķertas dažādos ar korupciju saistītos noziegumos, vietējam pretkorupcijas birojam pamatoti ļaujot lepoties ar ražīgāko darba periodu pēdējo daudzu gadu laikā. Cik sekmīgi notiek ukraiņu cīņa pret korupciju?

Ukrainas pretkorupcijas birojam ražīgs darba periods
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Visi pie zemes!" Augusta sākumā Ukrainas pretkorupcijas birojs un speciālizētās pretkorupocijas prokuratūras darbinieki iekļuva Ukrainas parlamentārieša Anatolija Guņkas (frakcija "Tautas kalpi) darba telpās.

Tiesībsargiem bija aizdomas, ka deputāts nelikumīgi tirgo valstij piederošās Agrāro zinātņu akadēmijas zemes nomas tiesības. Un, kā uz vietas izrādījās, aizdomām bija pamats.

NABU darbinieks: Sakiet lūdzu, kas jums tur zem galda stāv?
Deputāts Guņka: Es nezinu… kāds tur kaut ko ir nolicis.

Zem galda korupcijas apkarotāji atrada dāvanu maisiņu. Tajā bija 85 tūkstoši dolāru, sašķiroti un ar gumiju pārsieti prāvās 100 dolāru kaudzītēs.

Šī ir tikai viena no daudzajām, bet nebūt ne skaļākajām Ukrainas pretkorupcijas biroja jeb NABU un ukraiņu specializētās pretkorupcijas prokuratūras operācijām, kas veikta pēdējā pusgada laikā.

Tiesībsargu redzeslokā nonākusi virkne ar tiesu varu saistītu cilvēku. Lūk, fragments no sarunas, kurā Kijivas Dņiprovskas rajona tiesas tiesnesis prasa kukuli no apsūdzētā tuvinieces par labvēlīgu lēmumu.

Tiesnesis: Ko jūs varat?
Sieviete: Ko es varu?
Tiesnesis: Jā
Sieviete: To man uzrakstīt?
Tiesnesis: Jā, jā... īsi.
Tiesnesis: Nu, es sapratu... Labi, pamēģināsim.
Sieviete: Tikai es gribētu kādus nosacījumus pārrunāt, jo es varu daļu sākumā, bet pārējo pēc tam, kad būs spriedums.
Tiesnesis: Nu, nē, labāk visu uzreiz.

Lai arī tiesnesis zem tiesībsargu lupas bijis jau vairākus gadus, tikai tagad process pavirzījies uz priekšu, un 9. augustā šis tiesnesis aizturēts aizdomās par 150 tūkstošu dolāru liela kukuļa pieprasīšanu. Šī summa ir milzīga, salīdzinot ar ukraiņu vidējiem ienākumiem, bet tas ir nieks iepretim 2,7 miljonu dolāru kukulim, kas figurē Ukrainas Augstākās tiesas priekšsēdētāja Vsevoloda Kņazeva kriminālprocesā.

Par Augstākās tiesas priekšsēdētāja aizturēšanu Ukrainas pretkorupcijas biroja vadītājs Semens Krivonoss paziņoja preses konferencē 16. maijā.

Krivonoss: Labdien, paldies, ka atnācāt. Nakts bija bez miega, bet, pateicoties mūsu Ukrainas bruņotajiem spēkiem un pretgaisa aizsardzībai, – tā bija droša. Jūs zināt, ka arī mēs negulējām, un zināt arī iemeslu, kāpēc tā bija bez miega mums.

Bezmiega nakti korupcijas apkarotāji pavadījuši, strādājot pie Augstākās tiesas priekšsēdētāja Kņazeva aizturēšanas. Lieta izdevās, pateicoties pierādījumiem, kas savākti, iefiltrējoties Temīdas kalpu vidē.

Aizdomas smagas – iesaistot virkni starpnieku, pirkti uzņēmējiem labvēlīgi lēmumi. Kā pierādījumi ierakstītas sarunas. Lūk, mazs fragmentiņš, kurā Augstākās tiesas priekšsēdētājs Kņazevs ar savu uzticamības personu apspriež naudas pieņemšanu par labvēlīgu lēmumu kāda uzņēmēja lietā.

Vīrietis: Nu, tur taču sanāk kā... skaties... 1,350... tur.
Augstākās tiesas priekšsēdētājs Kņazevs: Jā.
Vīrietis: Tu saņēmi, ja. Vēl palika 450.
Kņazevs: Jā.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs savu amatu jau ir zaudējis un šobrīd atrodas pirmstiesas apcietinājumā. Savukārt korupcijas apkarotāji turpina izmeklēšanu krimināllietā, jo aizdomas par kukuļņemša Ukrainas tiesu sistēmā aptvēra plašāku personu loku.

Šīs un virknes citu valsts un pašvaldību amatpersonu korupcijas noziegumu izgaismošana abiem lielākajiem Ukrainas korupcijas apkarotājiem – Nacionālā pretkorupcijas biroja vadītājam Semenam Krivanosam un specializētās pretkorupcijas prokuratūras vadītājam Oleksandram Klimenko šobrīd pamatoti ļauj dižoties ar veiksmīgāko pusgadu, kopš abu iestāžu dibināšanas.

Pagājušā nedēļā īpaši šim jautājuma Kijivā tika sasaukta preses konference.

Krivanoss: Mēs esam sasnieguši nozīmīgus rezultātus un pilna mēroga iebrukuma, kara laikā esam pilnīgi pārliecināti, ka korupcijai nav vietas. Mums ir jāpaaugstina sava efektivitāte, mums ir jāatmasko korumpētās amatpersonas, un mēs galvenokārt koncentrējam savu uzmanību uz korupciju un tām korupcijas shēmām, kas notiek šeit un tagad.

Uz Latvijas Radio jautājumu, kā Krivanoss kopumā novērtētu korupcijas apmērus Ukrainā un cik no tā ir zem lupas viņa vadītajā Ukrainas pretkorupcijas birojā, Krivanoss atbildēja: "Es runātu par tām sfērām, kas ir uz šo dienu. Ir sfēras, kur korupcija  īpaši līdz ar vispārējā iebrukuma sākumu samazinājusies, vai nu samazinoties uzņēmējdarbības aktivitātēm, vai samazinājusies saistībā ar kādām reformām – administratīvo pakalpojumu digitalizēšanu. Bet ir jomas, kur korupcijas riski būtiski ir pieauguši, un tas parādās arī pēdējā aptaujā (..) – tā ir muitas sistēma, tiesu sistēma, aizsardzības joma, jo tur nonāk ievērojami naudas līdzekļi, kas noved pie korupcijas riskiem."

Krivanoss arī atzīmēja, ka birojs pats izmeklē tikai liela apmēra korupcijas lietas. Savukārt pārējās lietas kā atsevišķi gadījumi nonāk virknē citu tiesībsargājošajo iestāžu pārziņā.

Cik sekmīgi šis darbs notiek, Krivanoss tiešu atbildi nesniedza, bet pagājušā nedēļā publiskotā ukraiņu sabiedriskās domas aptauja liecina, ka korupcija joprojām ir milzīga problēma Ukrainā.

Aiders Halilovs: "Dati rāda, ka korupcija šodien Ukrainā tiek uzskatīta par problēmu numur divi. Uzreiz pēc kara."

Tā stāsta nevalstiskā sektora pārstāvis, sabiedriskās domas aptaujas pasūtītājs Aiders Halilovs. Aptaujā veikta šā gada ziemā, aptaujājot desmit tūkstošus ukraiņu.

Saskaņā ar tās datiem vairums iedzīvotāju domā, ka pēc vispārējā iebrukuma sākuma pērn 24. februārī korupcijas apmēri Ukrainā nav mainījušies vai pat ir auguši. Vienlaikus – kopš pērnā gada februāra pieaugusi uzticība Ukrainas valsts iestādēm.

Aiders Halilovs: "Par vismazāk korumpēto tiek uzskatīts prezidenta ofiss. Jūs redzat, ka tikai 14% pilsoņu uzskata, ka prezidenta ofiss ir korumpēts. Visi pārējie– arī jūs redzat, ka Augstākā rada, Ministru kabinets, vietēja vara – kļuvuši mazāk korumpēti. Tas nav fakts, bet tas ir tā, kā to iedzīvotāji to redz."

Savukārt, iedzīvotājuprāt, visvairāk korumpētās sfēras vairāku gadu gaitā nav mainījušās.

Aiders Halilovs: "Var teikt, ka pirmajā vietā ir muita, otrajā vietā – tiesu vara, prokuratūra. Pēc tam ir medicīna un darījumi ar zemi. Tās ir galvenās piecas sfēras, kas paliek kā visvairāk koruptīvās."

Tikmēr ukraiņu žurnālists, izdevuma "Naši groši" redaktors Jurijs Nikolovs saskata iespēju Ukrainai mainīties uz labo pusi.

Nikolova pētījums par uzpūstajām cenām Ukrainas bruņoto spēku pārtikas iepirkumā armijai pavasarī guva plašu rezonansi vietējos un ārvalstu medijos – Ukrainas Aizsardzības ministrijā sākās izmeklēšana, iepirkuma līgumcenas tika samazinātas, tika pieņemts arī likums par iepirkuma atvēršanu militāriem pirkumiem, kas neattiecas uz bruņojumu, kā arī divas augstas amatpersonas zaudēja amatus.

Sarunā ar Latvijas Radio Nikolovs pauda viedokli, ka tieši šobrīd – Krievijas vispārējā iebrukuma otrajā gadā – korupcijas apmēri Ukrainā ir ievērojami mazinājušies, taču vienlaikus tie joprojām ir augsti.

Nikolovs: "Kā piemēru varu minēt – dažādās Ukrainas vietās remontē slimnīcas, skolas, patvertnes un vēl ko. Mēs pieņemam, ka šobrīd, lai atrastu uzpūstas cenas, kas ir korupcijas pazīme, vajadzētu pārbaudīt katru otro tāmi. Agrāk bija tā, ka jāpārbauda katra."

Kā uzskata Nikolovs, Ukrainas Pretkorupcijas birojs un specializētā prokuratūra šobrīd strādā ļoti labi.

Nikolovs: "NABU un SAP šobrīd ir visefektīvākie no visiem tiesībsargiem Ukrainā. Viņi ir vislabākie no visiem."

Taču šo iestāžu iespējas darboties ir limitētas, jo viņi var pieņemt tikai noteiktu kategoriju lietas. Viņi nenodarbosies ar atsevišķiem objektiem, piemēram, uzpūstām cenām kādā reģiona slimnīcā. Šīs lietas nonāk vietējā policijā vai pie citiem tiesībsargiem.

Lai korupcijas apkarošanu patiešām uzlabotu plašākā apmērā, būtu jābūt politiskajai gribai visaugstākajā līmenī risināt šo problēmu, bet tās šobrīd Ukrainā nav, uzskata Nikolovs. Tomēr – cerība uz uzlabojumiem pastāv.

Nikolovs: "Es ceru, ka prezidents un viņa tuvākie, iekodušies šajā uzvaras garšā pār korupciju, to izmainīs. Diemžēl mums nav daudz laika tam. Mums ir laiks tieši līdz kara beigām."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti