Pasaules panorāma

Ukraina rīkos samitu par pārtikas drošību

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Kā pārdzīvot karu un korupcija Ukrainā

Korupcijas žņaugi Ukrainā

Ukrainā aktīva cīņa pret korupcijas žņaugiem; iedzīvotāji progresu vērtē dažādi

Ukrainā pret korupciju turpinās aktīva cīņa. Līdz šim par negodprātīgu rīcību sodīti kā ierēdņi, tā augstas amatpersonas. Taču iedzīvotāji panākto progresu vērtē dažādi - kamēr daļa jūt manāmus uzlabojumus, citi aizvien sūdzas par kukuļiem, kas jāmaksā kā dažādiem ierēdņiem, tā mācību iestāžu vadītājiem.

No tā, cik raiti Ukraina apkaros korupciju un plaši izplatītās nelikumības, būs atkarīgs, cik ātri valsts atkopsies pēc kara, spēs piesaistīt starptautiskos finanšu resursus, un, vai saņems kāroto Eiropas Savienības (ES) kandidātvalsts statusu. Karš un sapnis par ES - tie ir galvenie stimuli cīņai pret korupciju.

Katru nedēļu Odesas centrā sapulcējas iedzīvotāji, lai protestētu pret korupcijas sērgu.

"Tā ir visur. Ja gribat, lai jūsu bērns iet uz labu bērnudārzu vai skolu, jums prasa samaksāt. Vai arī – ja vajag saņemt kādu izziņu. Vai vēlaties apiet rindu. Tādas lietas,"

sacīja Olha, Odesas iedzīvotāja un viena no protesta akcijas dalībniecēm.

"Bija pieredze, ka viens no mūsu skolotājiem negribēja mums likt atzīmes. Viņam bija vienalga, vai jūs atnākat uz lekcijām, vai esat nokārtojis eksāmenus. Diemžēl mums tomēr bija jāmaksā. Tas bija slikti. Beidzās ar to, ka visa klase samaksāja," tikmēr stāstīja studente Darija.

Tikmēr publiskā sektora vidējā līmeņa menedžeri mācās atpazīt un nepieļaut korupciju, krāpšanu, nepotismu un liela mēroga finanšu noziegumus. 

Korupcijas skandāliem, pat augstākajā līmenī, ir pievērsta Ukrainas tiesībsargājošo iestāžu uzmanība. Valdība pieņem daudz stingrākus lēmumus nekā jebkad iepriekš, taču Ukraina joprojām ieņem ļoti augstu vietu korumpētāko valstu sarakstā.

"Tā ir liela problēma. Piemēram, puse naudas no budžeta, kas atvēlēts bruģim vai vēl kam, aiziet nezin kur," vērtēja kāds Kijivas iedzīvotājs.

Olesja izveidoja kafejnīcu 2016. gadā, tas bija jau pēc Viktora Janukoviča režīma beigām.

 "Man nav bijusi darīšana ar korumpētiem ierēdņiem. Es reģistrēju uzņēmumu, un varēju to izdarīt vienas dienas laikā," tikmēr ar krasi pretēju pieredzi dalījās uzņēmēja.

Arī digitāli maksājot nodokļus, viņa nav saskārusies ar korupciju. Tagad iedzīvotāji daudz ko var nokārtot tiešsasaistē, bez amatpersonu iejaukšanās, bez kukuļošanas un citiem nelikumīgiem darījumiem. 

Tomēr Ukrainas reputācija joprojām ir slikta - atzīst korupcijas apkarošanas aktīvisti.

"Visi valdības kases budžeta maksājumi ir publiski.  Daudz vairāk ir informācijas par korupciju.  Daudz vairāk ir pētījumu.  Lēciens uz priekšu vēl nav jūtams, jo sabiedrības uztvere ir palikusi iepriekšējā līmenī. Bet tas nenozīmē, ka lēciens nav bijis. Tas ir milzīgs! Bet vai tas ir pietiekams? Nē!" sacīja Ukrainas Pretkorupcijas centra vadītājs Vitālijs Šabuņins.

Šodienas Ukraina neapšaubāmi atšķiras no Ukrainas 90. gadu sākumā, kad tā faktiski bija noslēgta postpadomju  oligarhija. Lūzuma punkts bija 2014. gada pašcieņas revolūcija, kad Ukrainā sāka veidoties atvērta demokrātija.

"Ir grūti cīnīties ar korupciju, jo tā ir visā sabiedrībā. Ir jācīnās ne tikai pret korumpētiem cilvēkiem, bet arī pašiem ar sevi. Ir jāmaina domāšanas veids," vērtēja Kijivas iedzīvotājs Mikola.

 "Lielākā problēma ir korupcija. Tur mums tiešām daudz jāstrādā. Bet tā kļūst mazāka. Nesen ieguvu autovadītāja apliecību, tur korupcija… tur tīra tā, ka maz neliekas! Ukraina strādā pie tā. Ir laiks mūs uzņemt Eiropā," tikmēr pauda Darina no Kijivas.

Kā norādīja izdevums "Financial Times", enerģiska cīņa pret korupciju ļaus Ukrainai efektīvāk aizstāvēties arī pret Krieviju, un uzlabos Ukrainas izredzes pievienoties ES.

"Pats galvenais - tas uz visiem laikiem kliedēs tēlu, ko Ukraina ieguva pēc Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā kā nereformējama valsts, kuru pūdē korupcija, organizētā noziedzība un plašas nelikumības. Šāds tēls lieliski atbilda Krievijas interesēm, Kremlim ļaujot stāstīt, ka Ukrainas kā neatkarīgas valsts ilgtermiņa nākotne un leģitimitāte vienmēr būs apšaubāma.

Un otrādi, jo veiksmīgāk Ukraina vēršas pret korupciju un stiprina demokrātiju, jo asāks kontrasts ar Vladimira Putina Krieviju, kas nav ne demokrātiska, ne brīva no korupcijas," rakstīja izdevums.

Pēdējos mēnešos prezidents Volodimirs Zelenskis demonstrējis aktīvu rīcību, un pat izteicies, ka vēlas mainīt Ukrainas likumus, lai korupciju kara laikā pielīdzinātu nodevībai.

Nesen amatu zaudēja aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs, kurš krita nežēlastībā iepirkuma skandālu dēļ Aizsardzības ministrijā. 

Maijā aizdomās par kukuļņemšanu tika aizturēts Ukrainas Augstākās tiesas priekšsēdētājs Vsevolods Kņazijevs. 

Aizdomās par krāpšanu un naudas atmazgāšanu uz apsūdzēto sola nonācis oligarhs Ihors Kolomoiskis, viens no Ukrainas bagātākajiem cilvēkiem. 

Kolomoiskis savulaik bija Zelenskim pietuvināta persona, kas palīdzēja bijušajam aktierim uzvarēt prezidenta vēlēšanu kampaņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti