Panorāma

Basketbola "sestā spēlētāja" kustība turpina draudzību Latvijā

Panorāma

Panorāma

Leiena: Migrantu pieplūdums Lampedūzā – visas Eiropas problēma

Eiropas Komisijas vadītāja Lampedūzā izklāsta plānu migrācijas krīzes risināšanai

Migrantu pārpludinātajā Lampedūzas salā Itālijas galējos dienvidos svētdien, 17. septembrī, ieradās Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena. Viņa solīja Eiropas Savienības (ES) atbalstu, lai risinātu kārtējo migrācijas krīzi Dienvideiropā.

Eiropas Komisijas vadītāja Lampedūzā izklāsta plānu migrācijas krīzes risināšanai
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Urzula fon der Leiena Lampedūzu apmeklēja kopā ar Itālijas labējo premjerministri Džordžiju Meloni, kura pērn oktobrī stājās amatā, solot samazināt nelegālo imigrāciju. Taču viņas valdībai nav izdevies ierobežot migrantu plūsmu, kas pēdējā gada laikā ir pieņēmusies spēkā. To visvairāk izjūt tieši nelielā Lampedūzas sala, kas atrodas tikai aptuveni 100 kilometrus no Ziemeļāfrikas piekrastes.

Lampedūzas pašvaldība šonedēļ bija spiesta izsludināt ārkārtas stāvokli pēc tam, kad laikā no pirmdienas līdz trešdienai salā ar laivām ieradās aptuveni 8500 migrantu, pārsvarā no Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīm. Tas ir vairāk nekā salas pastāvīgo iedzīvotāju skaits.

Lampedūzas iedzīvotāji ir neapmierināti ar varasiestāžu nespēju novērst jaunu migrantu ierašanos un tur jau esošo patvēruma meklētāju nogādāšanu uz izmitināšanas centriem Sicīlijā un Itālijas kontinentālajā daļā.

Kāds vietējais iedzīvotājs sacīja, ka Lampedūza ir pamesta viena grūtajā situācijā. "Šī 20 kvadrātkilometru lielā sala vairs nevēlas būt vieta, uz ko novelt atbildību risināt migrācijas fenomenu, kas vairāk nekā 30 gadus ir ietekmējis vietējo cilvēku un teritorijas dzīvi," vīrietis sacīja raidsabiedrībai "Rai News 24".

Pēc Lampedūzas apmeklējuma Meloni sacīja, ka Eiropas Savienībā (ES) kopā ir jāmeklē risinājums nekontrolējamai migrācijai. Viņa norādīja, ka uz kārts ir likta Eiropas nākotne, jo tā esot atkarīga no Eiropas spējām stāties pretī sarežģītiem izaicinājumiem.

Leiena piekrita Meloni. "Neregulārā migrācija ir visas Eiropas izaicinājums, kam ir nepieciešams visas Eiropas kopīgs risinājums. Šajās dienās vietējie iedzīvotāji ir turpinājuši darīt visu iespējamo, lai atbalstītu vīriešus, sievietes un bērnus, kuri ir ieradušies Lampedūzas salā. Premjerministre Meloni un es esam šeit ieradušās, lai piedāvātu saskaņotu Itālijas valdības un ES palīdzību.

Mums kā starptautiskās kopienas daļai ir pienākums, mēs to esam pildījuši pagātnē un pildīsim to arī šodien un nākotnē. Bet to, kas un kādos apstākļos ierodas ES,izlemsim mēs, nevis cilvēku kontrabandisti," sacīja EK prezidente. 

Leiena nāca klajā ar desmit punktu plānu, kā ES varētu palīdzēt Itālijai risināt krīzi. Tas paredz paātrināt migrantu reģistrāciju un patvēruma lūgumu izskatīšanu, kā arī iespējamu pārvietošanu uz citām ES dalībvalstīm. Tiks pastiprināta arī robežu uzraudzība jūrā un debesīs, kā arī sadarbībā ar galvenajām migrantu tranzītvalstīm pastiprinās cīņu pret cilvēku kontrabandistiem.

Taču Leiena vismaz pagaidām neatbalstīja Meloni ierosinājumu īstenot jūras blokādi Ziemeļāfrikas piekrastē, lai apturētu migrantu laivas.

Šajā gadā Itālijas krastus pa Vidusjūru ir sasnieguši vairāk nekā 127 tūkstoši migrantu, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā pērn šajā pašā periodā. Vairāk nekā 2000 cilvēku ir noslīkuši, mēģinot no Ziemeļāfrikas nokļūt Itālijā un Maltā, liecina ANO Migrācijas organizācijas dati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti