Panorāma

Top inovatīvas granulas ūdens attīrīšanai

Panorāma

Panorāma

Nikopole dzīvo bez ūdens un nemitīgās apšaudēs

REPORTĀŽA: Nikopole dzīvo bez ūdens un nemitīgās apšaudēs

Ūdens krānā vairs nav ne piles – tāda realitāte jau vairākas dienas ir Nikopoles iedzīvotājiem. Pēc Kahovkas dambja pārraušanas pilsētu pārņēmis pilnīgs sausums. Ūdens sagāde kļuvusi par bīstamu darbu, jo ūdens ņēmējus apšauda Krievijas spēki.

Klusums. Mānīgs. Tas ir tas, kas dveš Nikopoles pilsētā no Dņepras upes otra krasta. Tur šodien dienas karstuma versmē labi redzami Eiropā lielākās – Zaporižjas atomelektrostacijas siluets.

Kahovkas ūdenskrātuvē būtiski krities ūdens, kas vajadzīgs atomreaktoru dzesēšanai, bet šajā krastā – cilvēku ikdienai. Un šodien ir pirmā diena pilsētā, kad veldzes nekur vairs nav vispār.

Salīdzinājumam – attēlā redzams, kā izskatījās Kahovkas ūdenskrātuve 2022. gada augustā.

Kahovkas ūdenskrātuve 2022. gada augustā
Kahovkas ūdenskrātuve 2022. gada augustā

Skolā, kas atrodas tuvu ūdeņiem un jau daudzreiz no tālā krasta apšaudīta, pagalmā ugunsdzēsēji atveduši tehnisko ūdeni. Cisternā kopumā 3 tonnas. Vecākajiem ļaudīm to dala par brīvu.

Uz Nikopoli nokomandētas vairākas ugunsdzēsēju brigādes arī no tālākiem reģioniem. Ūdeni cenšas iegūt no vietām, kur Kahovkas krātuvē tas vēl pieejams, bet arī tas ir sarežģīti, jo okupanti no savām pozīcijām ugunsdzēsējus apšauda.

"Jā, ļoti bīstami. Šodien divas reizes šāva, kad ņēmām ūdeni. Pavisam tuvu bija," saka Kamenskas pilsētas ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītājs Ivans Lucenko.

Kamenskas pilsētas ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītājs Ivans Lucenko
Kamenskas pilsētas ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītājs Ivans Lucenko

Nikopolē dzīvo aptuveni 100 000 cilvēku, un visus operatīvi apgādāt ar ūdeni uzreiz nav iespējams. Līdz ūdens ņemšanas punktiem tikt īpaši grūti ir vecākajiem ļaudīm. Bet nav citu variantu, saka Ļubova Haževa, kura dzīvo attālāk no centra: "Nesam. Ar ratiņiem vedam. Jo tepat iekārtot ūdens ņemšanas punktu ir bīstami. Te nav ne patvēruma, ne kā, ja nu sāk šaut. Kurš uzņemies atbildību, ja sāksies apšaude? Tāpēc ejam uz skolu, kur, ja ir gaisa trauksme, ir arī patvērums."

Ļubova spaiņos un traukos sakrājusi nelielas rezerves, ko izmantot, lai nomazgātos, tualetei, taupa, cik vien var. Krāns sīc – pilnīgi tukšs. Vēl cerības uz lietu, kas šajā laikā gan ir retums. Atnesam Ļubovai mazliet ūdens no mašīnas. Viņa teic: "Palīdziet mums lūdzu, cik vien varat! Mēs beidzot gribam mierīgi izgulēties, dzīvot. Es gribu mazdēliņu redzēt, lai bērni atbrauktu, pasēdētu. Kāpēc mums tāds pārbaudījums vecumdienās? Par ko mums tā ir jācieš? Viens vienīgs jautājums – par ko?"

Tikmēr pilsētas centrā rinda pie ūdens tirdzniecības vietas. Cilvēki atnākuši ar traukiem. Arī Ludmila Kučina, kura dzīvo piektajā stāvā: "Ņemu pa sešiem litriem katrā rokā. Kopā šodien divpadsmit būs. Nesīšu abās rokās, apstāšos pa laiciņam, atpūtīšos. Varbūt kādam palūgšu palīdzību."

"Jau pirms trim dienām pacietība ir beigusies. Nu, bet, kāda izeja, ko darīt? Pārcietīsim!" saka Nikopoles iedzīvotājs Jevgenijs.

Jevgenijs aprēķinājis, ka nedēļā aizies 17 eiro par ūdeni. Viens litrs dzeramā ūdens maksā astoņus centus, cena ir pacēlusies par trešdaļu. Dārgi tas ir sirmgalvjiem, kuri mēnesī saņem ap 60 vai 100 eiro lielu pensiju.

Cilvēki nāk daudz, saka ūdens pārdevēja Valentīna: "Protams, kā gan bez ūdens var iztikt?"

Pilsētā ik pa laikam redzams, kā cilvēki cenšas nodrošināties un taupīt. Arī baseins ūdens trūkuma un apšaužu dēļ slēgts.

Baseina ēka Nikopolē
Baseina ēka Nikopolē

Darām visu ko varam, teic Nikopoles rajona kara apgabala administrācijas vadītājs Jevgēns Jevtušenko, sakot, ka patlaban notiek darbi, lai ūdens ņemšanas caurules, pavirzītu tuvāk ūdenim, taču ir sarežģīti, jo strādniekus visu laiku Krievija apšauda: "Šodien cilvēki sāka strādāt un sākās apšaudes ar lādiņiem, kas krita tuvu darba vietai. Mēs nevaram runāt par nekādiem termiņiem tā vienkāršā iemesla dēļ, ka ienaidnieks, no tās vietas, kur tagad atrodamies, ir tikai 5 kilometru attālumā, un nemitīgi tas mūs apšauda, nešķirojot,  ko tieši – vai uzņēmumus, vai mierīgos iedzīvotājus."

Nikopoles rajona kara apgabala administrācijas vadītājs Jevgēns Jevtušenko
Nikopoles rajona kara apgabala administrācijas vadītājs Jevgēns Jevtušenko

Jautāts, vai ir ziņas par stāvokli okupētajā atomelektrostacijā, Jevtušenko atbild: "Patiešām, Zaporižjas atomelektrostacija atrodas bīstamā situācijā. Mums ir informācija, ka vakar stacijā bija Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras pārstāvji. Pateikt, ka esam sadzirdējuši  kaut ko, kas dod cerību par to, ka kaut kā tiks risināts jautājums par Krievijas karspēka klātbūtni stacijā, mēs diemžēl nevaram. Man liekas, ka starptautiskās sabiedrības reakcija ir ļoti vāja, lai gan tā ir lielākā atomelektrostacija Eiropā, kurai ir 6 energobloki un kur pie jebkuras bīstamas situācijas iespējamais piesārņojams var sasniegt Eiropas teritoriju."

Cīnoties ar ūdens grūtībām, arī Nikopolē gaida pavērsienu frontē, atzīstot, ka dzīve ir kā uz pulvermucas gan biežo apšaužu un gan apdraudētās  atomelektrostacijas tuvuma dēļ.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti