Turcijas prezidents aicinājis parlamentu balsot par Somijas pievienošanos NATO

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans piektdien lūdzis parlamentu balsot par Somijas pieteikumu pievienoties NATO.

"Mēs esam nolēmuši mūsu parlamentā sākt Somijas pievienošanās NATO protokolu," pēc sarunām ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti sacīja Erdogans.

Erdogans šonedēļ jau deva mājienu, ka Turcija varētu drīzumā atbalstīt Somijas pievienošanos NATO.

Pagājušā gada maijā Zviedrija un Somija iesniedza pieteikumu dalībai NATO, kas jāapstiprina visām 30 NATO dalībvalstīm. Abas valstis paudušas cerību tikt uzņemtas aliansē līdz NATO samitam jūlijā Viļņā.

Turcija un Ungārija ir vienīgās NATO dalībvalstis, kuras joprojām nav ratificējušas Somijas un Zviedrijas lūgumus pievienoties.

Ungārija ir paziņojusi, ka plāno apstiprināt Zviedrijas un Somijas pievienošanos, paziņojot, ka tai nav iebildumu. Turcija ir paziņojusi, ka ir gatava apstiprināt Somijas uzņemšanu, taču bremzē Zviedrijas pievienošanos aliansei.

Turcija pārmet Zviedrijai, ka tā neizturas pietiekami stingri pret cilvēkiem un organizācijām, ko Ankara uzskata par teroristiskām.

Janvāra beigās Turcija atcēla februārī plānotās konsultācijas ar Zviedriju un Somiju. Ankara šādi reaģēja uz Korāna dedzināšanu galēji labējo protesta akcijā pie Turcijas vēstniecības Stokholmā.

Sarunas atsākās 9. martā Briselē. Zviedrijas sarunvedējs paziņoja, ka tikšanās laikā Turcija likusi skaidri saprast, ka, pēc tās domām, Zviedrija vēl nav spējusi iemantot Turcijas atbalstu, bet pret Somiju iebildumi netika celti.

Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristersons otrdien atzina, ka pieaugusi iespējamība, ka Somija iestāsies NATO pirms Zviedrijas.

Vienlaikus Kristersons pauda pārliecību, ka Zviedrijai galu galā izdosies iestāties NATO.

"Runa nav par to, vai Zviedrija kļūs par NATO locekli, bet kad tieši," sacīja premjers.

Viņš arī uzsvēra, ka ar drošības garantijām, kas aptver Zviedriju iestāšanās procesa laikā, Zviedrija atrodas lielākā drošībā nekā pirms procesa sākuma, un tā tas paliks arī tad, ja Somija iestāsies NATO pirms Zviedrijas.

Nīniste solīja turpināt atbalstīt Zviedrijas uzņemšanu NATO, piebilstot, ka apspriedis šo jautājumu ar Kristersonu.

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Pagaidām to vēl nav izdarījušas Turcija un Ungārija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti