Panorāma

Kas noticis ar Arni Rītupu?

Panorāma

Panorāma

ASV un Ķīnas līderu tikšanās mazinājusi attiecību spriedzi

ASV un Ķīna vienojas atjaunot militāros sakarus un mazināt saspīlējumu

ASV prezidents Džo Baidens un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins, trešdien Kalifornijā tiekoties viņu pirmajā samitā gada laikā, vienojās atjaunot abu valstu militāros sakarus un mazināt saspīlējumu.

"Ķīnas attiecības ar ASV nekad nav bijušas gludas, bet tagad abu valstu vadītāju durvis aizvērties vairs nedrīkst," pēc tikšanās pavēstīja Ķīnas līderis.

Četru stundu ilga tikšanās

Šī bija abu lielvaru līderu pirmā tikšanās kopš pagājušā gada novembra un tikai otrā klātienes tikšanās kopš Baidena stāšanās amatā 2021. gadā. Jāpiebilst, ka vairāku mēnešu garumā gan Ķīnā, gan ASV tikās abu valstu augsta līmeņa amatpersonas, kuras ielika pamatus Baidena un Sji sanāksmei.

Abu pasaules lielāko ekonomiku līderi sarokojās un smaidīja, tiekoties vēsturiskā privātīpašumā Kalifornijā, un noslēdza četru stundu ilgo samitu ar pastaigu dārzā.

"Es nupat esmu noslēdzis vairākas stundas ilgu tikšanos ar prezidentu Sji un uzskatu, ka tās bija dažas no konstruktīvākajām un produktīvākajām diskusijām, kādas mums bijušas," Baidens sacīja preses konferencē.

Gatavošanās šai sanāksmei notika vairākus mēnešus, kuru laikā viena pie otras devās virkne augsta līmeņa Ķīna un ASV amatpersonu.

Ja pirms tikšanās valdīja viedoklis, ka no tās nevajag gaidīt kādus nozīmīgus rezultātus, jo ASV un Ķīnas nesaskaņas ir pārāk dziļas, tad pēc samita var secināt, ka ir notikusi neliela tuvināšanās.

"Ķīnas un ASV attiecības, kas ir vissvarīgākās divpusējās attiecības pasaulē, būtu jāredz plašā globālu pārmaiņu paātrināšanās kontekstā. Tām jāattīstās tā, lai tās nāktu par labu mūsu abām tautām un cilvēces progresam," teica Sji.

Baidens: Sāncensība nedrīkst pāraugt konfliktā

Baidens atzina, ka nav piekritis Sji daudzos jautājumos, bet Ķīnas prezidents bijis tiešs sarunās ar viņu.

Vienošanās atjaunot karsto līniju starp abu valstu bruņotajiem spēkiem, kuru Ķīna pārtrauca 2022. gadā pēc toreizējās ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi vizītes Taivānā, ir "kritiski svarīga", piebilda Baidens.

"Pārrēķināšanās jebkurā pusē var izraisīt reālas grūtības ar tādu valsti kā Ķīna. Tāpēc es domāju, ka mēs panākam reālu progresu šai ziņā," teica Baidens.

"Mēs vienojāmies, ka katrs no mums ceļ klausuli, var uzreiz zvanīt un uzreiz tiks arī uzklausīts," sola Baidens.

Baidens uzsvēra, ka ASV un Ķīnas sāncensība nedrīkst pāraugt konfliktā, savukārt Sji norādīja, ka mūsu planēta ir pietiekami liela, lai abas valstis gūtu panākumus.

Ķīnas līderis arī atzina, ka protekcionisma politika, ko pēdējos gados ir piekopusi gan Ķīna, gan ASV, ir negatīvi ietekmējusi globālo ekonomiku. Tāpēc Sji aicināja Baidenu mīkstināt ASV politiku attiecībā uz augsto tehnoloģiju eksporta kontroli. Viņaprāt, Ķīnas tehnoloģiskā progresa kavēšana ierobežojot Ķīnas tautas tiesības uz attīstību.

ASV prezidents Džo Baidens un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins
ASV prezidents Džo Baidens un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins

Atšķirīgi uzskati Taivānas jautājumā

Taivāna joprojām ir galvenais strīdus objekts starp Ķīnu un ASV, un tas izgaismojās arī Baidena un Sji sanāksmē.

Sji aicināja Baidenu izbeigt Taivānas apbruņošanu un sacīja, ka Taivānas atkalapvienošana ar Ķīnu ir "neapturama", nepieciešamības gadījumā Pekina varot lietot arī spēku.

 

Savukārt Baidens aicināja Sji respektēt nākamgad paredzētās vēlēšanas Taivānā. Baidens arī atgādināja par ASV ciešo apņemšanos aizsargāt savus sabiedrotos Indijas un Klusā okeāna reģionā.

Tikšanās laikā Baidens un Sji apsprieda arī Izraēlas karu pret teroristisko grupējumu "Hamās". Baidens aicināja Sji izmantot savu ietekmi pār Irānu, lai brīdinātu Teherānu nespert soļus, kas varētu novest pie plašāka militārā konflikta Tuvajos Austrumos.

Baidens arīdzan pieprasījis Ķīnai nesniegt militāro atbalstu Krievijai tās izvērstajā karā Ukrainā. Sji atbilde publiski nav zināma, vien no diplomātu teiktā noprotams,  viņš vairāk esot klausījies un mazāk izteicies.

Vienojas par sadarbību narkotiku ierobežošanas un mākslīgā intelekta jomā

Abas puses panāca vienošanās arī citās jomās. Ķīna un ASV pastiprinās sadarbību cīņā pret narkotiku kontrabandu. ASV īpaši satrauc narkotiskās vielas fentanila straujā izplatība valstī. Fentanila ražošanā izmantotās izejvielas ir radītas Ķīnā, tāpēc ASV ir pieprasījusi Ķīnai stingrāk cīnīties pret šo vielu ražotājiem. Ķīna piekrita ierobežot fentanila sastāvdaļu ražošanu. 

ASV un Ķīna arī vienojās sapulcēt abu valstu ekspertu grupu, lai apspriestu ar mākslīgo intelektu saistītos riskus. ASV šajā jomā turpināšot enerģiski konkurēt ar Ķīnu, taču tas jādara atbildīgi, lai novērstu konfliktus.

Mediji atsaucas uz oficiālo Pekinu un vēsta, ka abas puses apņēmās izveidot dialoga mehānismus par ārpolitiku, kuģošanas drošību, aviosatiksmi, studentu apmaiņu, kā arī sadarbību izglītībā, kultūrā, sportā un biznesā. 

Par to, ka abu prezidentu sarunās ir parādījusies cerību dzirksts, liecina arī tas, ka Ķīna apsolījusi uz ASV nosūtīt jaunas pandas, kas ir viens no Ķīnas diplomātijas nozīmīgākajiem elementiem.

Tas notiek tikai nedēļu pēc tam, kad trīs pandas no Smitsona Nacionālā zooloģiskā dārza tika aizvestas atpakaļ uz Ķīnu, kā zīme attiecību saspringumam.

ASV un Ķīnas pārstāvju tikšanās
ASV un Ķīnas pārstāvju tikšanās

Baidens pēc tikšanās ar Sji paziņoja, ka sanāksmes mērķis bija saprast vienam otru. Viņa vērtējumā šīs sarunas bija konstruktīvas un produktīvas un tās veicināšot dialogu starp abiem līderiem.

Taču uz kāda žurnālista jautājumu, vai ASV prezidents Sji Dzjiņpinu uzskata par diktatoru, Baidens atbildēja apstiprinoši.

Kad Baidens jūnijā izteica līdzīgus komentārus, Pekina reaģēja ļoti dusmīgi.

Ķīnas eksperte Nensija Pārka secinājusi, ka Baidena un Sji tikšanās pati par sevi ir panākums, jo tā signalizē divu pasaules lielāko valstu vēlmi sarunāties vienai ar otru. 

"ASV un Ķīnā ir daudz ieinteresēto pušu, piemēram, uzņēmēji, kuri vēlas veselīgas attiecības starp abām valstīm. Ir jārunā par tādiem jautājumiem kā klimata pārmaiņas, Taivānas nākotne. Šos jautājumus ir vieglāk risināt, ja visas ieinteresētās puses sēžas pie sarunu galda. Taču jāņem vērā, ka šie jautājumi ir sarežģīti. Pastāv dziļas domstarpības un neuzticēšanās, un šie jautājumi ir jārisina pa vienam ilgākā laika posmā," viņa sacīja intervijā ASV telekanālam "KRON4".

Pagājuši vairāki gadi, kopš Ķīnas līderis nokāpj uz ASV zemes, bet Sji ar Baidenu pēdējo reizi divpusēji tikās pirms gada Bali.

Starptautiskie mediji vērtē, ka situācija kopš abiem notikumiem ir būtiski mainījusies. Pirms gadiem pieciem, kad Sji ieradās Floridā un tikās ar Donaldu Trampu, viņš vadīja valsti, kuras ekonomika joprojām bija augšupejoša,  ar  salīdzinoši zemu bezdarbu, un Sji bez liekas kautrēšanās varēja apgalvot, ka Ķīnas attīstības modelis ir tāds, kam citas varētu līdzināties.

Taču kovida pandēmija Ķīnas ekonomiku ir pamatīgi iedragājusi, nekustamo īpašumu tirgus ir ieslīdzis kredītu krīzē, arī pēdējo gadu Ķīnas valdības dažādās represijas un spiediens pret atsevišķām nozarēm, kurās strādāja arī ārvalstu uzņēmēji, ir likušas investoriem meklēt drošāku vidi. Dramatiski pieaudzis jauniešu bezdarbs.

Āzijas-Klusā okeāna ekonomiskās sadarbības samits Sanfrancisko turpināsies visu nedēļu. Tajā piedalās 21 valsts, kas kopā veido aptuveni 60% no pasaules ekonomikas.

KONTEKSTS:

Baidens un Sji pēdējoreiz bija tikušies sarunās Bali salā 2022. gada novembrī. Abu valstu attiecības pasliktinājās, kad ASV šī gada februārī notrieca Ķīnas izlūkošanas balonu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti