Divas puslodes

Vai karš Izraēlā ietekmēs cīņu par Balto namu? Ukrainā draud resursu izsmelšanas karš

Divas puslodes

Somija slēgusi vairākus robežpunktus ar Krieviju. Pamiers Gazā

Tiksies ASV un Ķīnas prezidenti. Rokādes Lielbritānijas valdībā

Ārpolitikas eksperti: ASV un Ķīna vēlas pārtraukt attiecību «brīvo kritienu»

ASV prezidents Džo Baidens un Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins šonedēļ tiekas Sanfrancisko. Savstarpēji pārrunājamo jautājumu lielvalstīm varētu būt diezgan daudz, tostarp ekonomisko. Ķīnai ir svarīgi, lai netiktu ierobežota tās tehnoloģiju attīstība no ASV puses, Latvijas Radio raidījumā "Divas puslodes" vērtēja Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes doktorantūras vadītāja, Ķīnas Studiju centra direktore, Latvijas Ārpolitikas institūta Āzijas programmas direktore Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova un TV24 žurnālists Ansis Bogustovs.

Kārtējais sadarbības forums

15. novembrī Sanfrancisko atklāts kārtējais Āzijas un Klusā okeāna ekonomiskās sadarbības jeb APEC forums. Kā jau liecina nosaukums, šī Klusā okeāna akvatorijas sadarbības formāta mērķis ir ekonomiskās izaugsmes, investīciju un tirdzniecisko sakaru veicināšana.

Forums tika iedibināts 1989. gadā, un sākotnēji tajā iesaistījās 11 dalībnieki: ASV, Austrālija, Bruneja, Filipīnas, Indonēzija, Japāna, Jaunzēlande, Kanāda, Dienvidkoreja, Malaizija, Singapūra un Taizeme. Nākamās desmitgades laikā pievienojās vēl desmit – Ķīna, Honkonga (tobrīd vēl britu koloniālais valdījums), Taivāna, Meksika, Papua-Jaungvineja, Čīle, Krievija, Peru un Vjetnama. 

Oficiālajā foruma protokolā tiek lietots apzīmējums "ekonomika", nevis "dalībvalsts", kas ļauj tajā piedalīties arī Honkongai un Taivānai, pēdējai gan ar nosaukumu "Ķīnas Taipeja" un ne kādas valsts amatpersonas pārstāvētai, ko nosaka kontinentālās Ķīnas nostāja Taivānas suverenitātes jautājumā. Šogad arī Krieviju pārstāv otrā ranga amatpersona – viens no premjerministra vietniekiem Aleksejs Overčuks.

Gaidītākais notikums Sanfrancisko ir ārpus foruma pamatprogrammas – tā ir ASV un Ķīnas prezidentu Džo Baidena un Sji Dzjiņpina tikšanās. Iepriekšējo reizi abi aci pret aci runāja tieši pirms gada citā forumā – G20 valstu samitā. Starplaikā abu superlielvalstu attiecības spilgtinājuši tādi notikumi kā ķīniešu spiegošanas zondes pārlidojums ASV teritorijai un tās notriekšana, ķīniešu hakeru veiktā ASV tirdzniecības ministres Džīnas Reimondo e-pasta sarakstes uzlaušana un Vašingtonas aizliegums eksportēt uz Ķīnu modernākās mikroshēmas.

Siltumu šajās attiecībās nevieš arī Pekinas nostāja Krievijas agresijas sakarā un militāro muskuļu demonstrēšana Taivānas virzienā.

Kā norāda analītiķi, nekāds pēkšņs attiecību atkusnis Sanfrancisko neesot sagaidāms. Taču viņi arī izsakās, ka, ja tikšanās ļaus izvairīties no turpmākas attiecību pasliktināšanās abu lielvaru starpā, tas jau būs panākums. 

Reālākā konkrētā vienošanās, kas panākta Baidena un Sji sarunās, ir abu valstu militāro resoru tiešas saziņas atjaunošana; Ķīna šo saziņu pārtrauca pērnvasar pēc Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi vizītes Taivānā.

Kā norāda Vašingtonas administrācijas pārstāvji, prezidents Baidens sarunās pievērsīsies jautājumiem par Ķīnā ražoto bruņojuma detaļu piegādi Krievijai, par sankcionētās Krievijas un Irānas naftas iepirkšanu un iespējamu Ķīnas spiedienu uz Irānu, lai atturētu to no tālākas situācijas eskalācijas Tuvējos Austrumos. Tomēr Ķīnas autoritārā līdera gatavība nākt pretim šīm Vašingtonas gaidām, visdrīzāk, jāuzlūko ar skepsi.

Ko var sarunāt ar Sji?

Āzijas un Klusā okeāna ekonomiskās sadarbības jeb APEC forums ir svarīgs, jo tieši tajā visvairāk saduras Ķīnas un ASV intereses. 

"Runājot tieši par šo divpusējo tikšanos, protams, tiek runāts par ekonomiskajiem jautājumiem, kuros Ķīna, iespējams, varētu piekāpties, bet varētu arī nepiekāpties. Ķīna šo pasniedz kā spēka gājienu, Sji Dzjiņpinam ir izklāts sarkanais paklājs," pauda Bērziņa-Čerenkova.

Vienlaikus eksperte norādīja, Ķīnu uztrauc tas, ka attiecības ar ASV šobrīd atrodas brīvā kritienā.

Neskatoties uz kareivīgo retoriku un to, ko ķīnieši sauc par "pašapziņas atgūšanu", viņi tik un tā saprot, ka nav iespējams apsteigt ASV nedz ekonomiski, nedz politiski.

Līdz ar to pārrunājamo jautājumu varētu būt diezgan daudz, tostarp ekonomisko. 

"Tas, ko mēs dzirdam, ir, ka Ķīna varētu piekrist ierobežot fentanila izejvielu nonākšanu ASV. Mēs zinām, ka tā ir šausmīga sāpe un nelaime. Tā ir sintētiskā narkotika, kuru ir ļoti viegli pārdozēt, ja es pareizi saprotu. Vēl viena lieta, par ko mēs dzirdam, ir, ka ķīnieši atkal varētu pasūtīt ASV lidaparātus "Boeing MAX 737". Vēl viena ļoti interesanta tēma, par ko viņi varētu vienoties, kas patiesībā iet ne tikai ekonomiskajā vai politiskajā dienaskārtībā, ir saruna par mākslīgā intelekta nepielaišanu pie lēmumu pieņemšanas militārajās autonomajās tehnoloģijās, piemēram, dronos," stāstīja Bērziņa-Čerenkova. 

Šo sarunu vērtība ir ne tikai praktiskajos jautājumos, par kuriem, cerams, tiks panākta vienošanās, bet arī to simboliskumā.

Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins un ASV prezidents Džo Baidens
Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins un ASV prezidents Džo Baidens

"Varbūt tā vērtība ir, ka, pirmkārt, ir rokasspiediens, ir sarunāšanās, jo ilgāku laiku, tajā skaitā Trampa administrācijas laikā, ir bijusi tāda riešanās, riebeklības, piemērotas aizvien jaunas un jaunas tirdzniecības sankcijas – dažreiz muļķīgas, "ja jūs mums šitā, mēs šitā" līmenī. Vienvārdsakot, pats fakts, ka viņi satiekas, jau ir diezgan nozīmīgs, jo man liekas, ka 90. gados es redzēju biežāk visu šo kungu rokasspiedienus. Šobrīd tomēr katrs ir ieracies savā tornī," vērtēja Bogustovs.

Arī Baidena vēlētāji sagaida situācijas līdzsvarošanu lielvalstu starpā, iespējamo risku un nevajadzīgas spriedzes novēršanu, tajā pašā laikā nezaudējot savus principus. 

"Ķīnieši savukārt gribētu, lai tas, ka viņi runā, piemēram, par mākslīgo intelektu šajā forumā, pēc tam notur ASV no nākamajiem soļiem Ķīnas tehnoloģiju ierobežošanā. Mēs esam redzējuši pēdējo gadu, ka tiek pieņemti likumi, kas ierobežo Ķīnas tehnoloģiju attīstību, kas viņiem palīdzētu uzaudzēt militārās spējas. Ņemot vērā, ka Sji tomēr lido [uz Sanfrancisko], un to, ka šī tehnoloģiju tēma izskan, acīmredzot tas Ķīnai tiešām sāp," analizēja Bērziņa-Čerenkova.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti