Erdogans kliedē Zviedrijas cerības uz uzņemšanu NATO

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans trešdien atteicies pakļauties pieaugošajam starptautiskajam spiedienam un pirms jūlija vidū gaidāmā NATO samita Viļņā beidzot ratificēt Zviedrijas uzņemšanu aliansē.

"Zviedrijai ir cerības. Tas nenozīmē, ka mēs tām pakļausimies," paziņoja Erdogans. "Lai mēs varētu piepildīt šīs cerības, Zviedrijai vispirms jāizdara savs darbs."

ASV prezidents Džo Baidens telefonsarunā pēc Erdogana pārvēlēšanas Turcijas prezidenta amatā aicināja viņu ratificēt protokolu par Zviedrijas uzņemšanu NATO.

Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs vizītes laikā Stambulā šomēnes ar Erdoganu runāja par Zviedriju.

Erdogans norādīja, ka Stoltenberga vizītes laikā Stambulā Stokholmā notika kurdu atbalstītāju protesta akcija, bet Turcija vēlas, lai Zviedrija aizliedz tādus protestus.

Zviedrijas "tiesībsargājošām iestādēm ir konstitūcijā paredzētas tiesības", norādīja Erdogans, aicinot tās izmantot. "Ja jūs to neatrisināsiet, mēs Viļņas samitā nevaram atbalstīt Zviedrijas uzņemšanu NATO," viņš brīdināja.

Erdogans līdz šim ir bloķējis Zviedrijas uzņemšanu, pārmetot Stokholmai patvēruma došanu personām, ko Ankara uzskata par teroristiem, īpaši kurdu separātistu bruņotā grupējuma "Kurdistānas strādnieku partija" (PKK) kaujiniekiem.

Turcija un Ungārija ir vienīgās NATO dalībvalstis, kas vēl nav ratificējušas Zviedrijas uzņemšanu, lai gan tā pieteikumu dalībai aliansē iesniedza kopā ar Somiju vēl pērn pēc tam, kad Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā.

KONTEKSTS:

Somija līdz ar kaimiņvalsti Zviedriju ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums vēl bija jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Somijas gadījumā to paveikušas visas 30 dalībvalstis, un Somija oficiāli kļuvusi par NATO dalībvalsti, bet Zviedrijas pieteikumu vēl nav apstiprinājušas Turcija un Ungārija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti